Ziemas mēnešos cilvēki tīko pēc vitamīniem bagātiem zaļumiem. Daļa tos audzē tikai savām vajadzībām, bet ir saimniecības,
kas tirdzniecībai piedāvā kā sīpollociņus, tā diedzētas sēklas.
Pārgaujas novada Straupes pagasta bioloģiskā zemnieku saimniecība “Eicēni” sortimenta dažādošanai jau pāris mēnešu piedāvā ne tikai sīpollociņus, bet arī dīgstus, tostarp sinepes, rukolu un kressalātus, kas
ir ideāls zaļums tiem, kam rezultātu gribas baudīt ātri. Kā zināms, mitrā un mīkstā augsnē iebērtās kressalātu sēklas uzdīgst jau otrajā dienā, un drīz vien
salāti ir liekami uz maizes.
“Eicēnu” saimniece Elita Reinharde, strādājot kopā ar ģimeni, zaļumus tirdzniecībai piedāvā vairākus gadus, pieprasījums pēc produkcijas ir, izveidojies stabils klientu
loks. Izaudzēto galvenokārt realizē Rīgas ekoveikaliņos, vairāk nekā desmit tirdzniecības vietās, kā arī tiešās tirdzniecības pulciņiem Siguldā un Cēsīs, bet drīzumā “Eicēnu” lociņi varētu būt arī veikalā Straupē.
“Lociņus audzējam gandrīz visu gadu, izņēmums ir daži tukšie mēneši.
Vietējos lociņus pircēji vienmēr ir novērtējuši, tie joprojām ir cieņā, taču, lai klientiem mēs būtu interesantāki, jāpiedāvā arī kas cits. Par produkcijas daudzveidību domājam visu laiku. Tagad nāk modē diedzējumi. Agrāk ko tādu neprasīja – ēda kāļus, rutkus, kāpostus. Tā, piemēram, tagad skābus kāpostus pieprasa pāris mēnešus rudens, ziemas sezonā. Tajā pašā laikā sāk kāroties zaļumu. Mainās ēšanas paradumi. Cilvēki ceļo, iepazīst jaunas garšas. Tas ir normāli, taču es uzskatu, ka vairāk vajadzētu lietot to, kas izaug mūsu klimatiskajā zonā. Tiesa, cilvēki grib skriet laikam papriekšu – vēlas ātrāk tikt pie tā, kas dabā vēl neaug. Tā ir ne tikai ar lociņiem, arī ar tomātiem, burkāniem un citiem dārzeņiem,”
uzskata E.Reinharde un saka, ka sīpolloki tāpat kā diedzējumi ir īpaši aktuāli, jo jāatgūst ziemā zaudētais mundrums. ”Diedzēti graudi un sēklas ir īsts vitamīnu un enerģijas avots, kas palīdz atmodināt spēku. Dīgsti labi der kā piedeva uz maizītes, pie biezpiena, pie kartupeļiem un pie cita ēdiena,” atzīst “Eicēnu” saimniece un izrāda sadīgušās sēklas, kas siltumnīcā iesētas pirms nedēļas. “Tas ir pasūtījums tiešās tirdzniecības pulciņam. Paiet nedēļa kopš iesēšanas, un tad jau var vest prom. Tas tāpēc, ka siltumnīcā ir apsildāmā grīda. Ja tās nebūtu, tad tik ātri noteikti neizaugtu. Tūlīt jāliek zemē jaunas sēkliņas. Dīgstu
sezona ir janvāris, februāris un nedaudz arī marts. Pēc tam cilvēki sāk jautāt arī pēc citiem zaļumiem, piemēram, redīsiem un salātiem,” saka Elita un uzsver, ka gandrīz viss tiek audzēts pēc pasūtījuma. Tā viņi zina, kādos apjomos zaļumi ir jāizaudzē, lai tie tiktu pārdoti.
Saimniece min, ka par diedzējumiem vairāk interesējas ģimenes, kurās aug mazi bērni. Tātad tiek domāts par veselīgu uzturu. To apliecina arī Signe Jānelsiņa no Cēsu tiešās pirkšanas pulciņa. “Ģimenes ik nedēļu pasūta arī dīgstus, lociņus, apzinoties to labo ietekmi uz veselību.
Šādus labumus mums piedāvā vairāki audzētāji,” norāda Signe un piemin, ka līdztekus zaļumiem šajā sezonā daudzi iecienījuši arī svaigi spiestas dārzeņu sulas. Arī tas esot lielisks vitamīnu avots, kas palūdz stiprināt imunitāti.
Lai gan ziema līdz šim bijusi samērā silta, lai radītu zaļumiem labvēlīgus augšanas apstākļus, siltumnīca jāapsilda katru dienu. “Varam priecāties, ka nekādi pārsteidzoši aukstumi nav uznākuši, taču tāpat jākurina visu laiku. Augiem vajag siltumu,” atzīst Nauris Reinhards, kurš “Eicēnos” aukstajā sezonā ir atbildīgais par kurināšanu. Protams, savu roku viņš pieliek arī pie visiem citiem darbiem, kā arī darbojas savā saimniecībā. Kā saka saimnieki, bez viņa līdzdalības saimniecību attīstīt būtu ļoti grūti.
Ir skaidrs, ka sīpollokus izaudzēt uz palodzes var katrs, bet par diedzēšanu jāpiemin, ka diedzēt var arī redīsu, lucernas, sinepju, kressalātu, krešu, saulespuķu, sarkano biešu, sarkano un zaļo kāpostu sēklas, kā arī kviešu, miežu, rudzu, griķu un auzu graudus, Ķīnas pupiņas, lielos pelēkos zirņus un lēcas.
Maza izmēra sēkliņas – kressalātus, sinepes – var sadiedzēt arī, uzberot uz mitras vates vai vairākās kārtās salocītas mitras salvetes, kas ieklāta šķīvī. Jāseko līdzi, lai traukā visu laiku būtu vienmērīgs mitrums, tad jau pēc pāris dienām parādīsies pirmie asni.
Ilze Fedotova
Komentāri