Ziņas

Redzeslokā

Zosēnieši sarīko svētkus paši sev

Atklāšanas brauciens. Pasākuma atklāšanā braucamie bija daudz un dažādi.Foto: no albuma

Melnbāržos pie Zosēnu kultūras nama notika nebijis pasākums “Mostamies pavasarim Zosēnos”, ko pēc savas iniciatīvas organizēja aktīvie Zosēnu pagasta iedzīvotāji, lai savā starpā padižotos ar to, ar ko paši ir bagāti.

Jau pirms kāda laika arī Zosēnu pagasta iedzīvotāji sāka nākt kopā, lai saprastu, ko paši saviem spēkiem var izdarīt. Atbalstu un iedrošinājumu sniegusi arī novada Sociālā dienesta Kopienas sociālā darbiniece Santa Rudmieze, kura rosinājusi domāt, ko pašiem gribētos, ko paši varētu izdarīt. Vienā no tikšanās reizēm kāda no dalībniecēm sacīja, ka dažreiz kādi stādi labi padodas, bet citi neizaug, tāpēc varētu ar tiem mainīties, un vietējie secināja, ka varētu noorganizēt paši savā starpā tirdziņu ar mainīšanos un andelēšanos. Domāts – darīts, un pāris nedēļu laikā pasākums tika nodrošināts.

Viena no pasākuma organizatorēm Daiga Dandena vērtēja, ka izdevies radīt brīnišķīgus svētkus pašiem sev, visi ir labā noskaņojumā, priecīgi un gandarīti. Bet Sanda Pogule, kura arī iesaistījās organizēšanā, atzina: “Gandarī­jums ir pat daudz lielāks, kad visam pats esi roku pielicis, nekā vienkārši atnākt uz gatavu pasākumu.”

Atklājot tirdziņu, notika bērnu un pieaugušo brauciens ar velosipēdiem, skrejriteņiem, mopēdiem, skūterīšiem, kvadracikliem un bērnu ratiņiem, viens no dalībniekiem bija savu riteni viscaur izpušķojis ar spalvām un saņēma vislielākās ovācijas. Pasākuma laikā radās ideja, ka nākamgad braucienam varētu pievienoties arī ar dažādiem rūcošiem zāles pļāvējiem – traktorīšiem.

Mainīšanās notika ar stādiem, dārzeņiem, pašmāju labumiem. Saimnieču gardās un skaisti dekorētās tortes bija tik pieprasītas, ka pazuda zibenīgi. Svētkos varēja mieloties arī ar uz ugunskura gatavotu zupu. Bērniem lielu prieku sagādāja iespēja vērot bišu dzīvošanos medus kārē, trušu apskate un jēriņu pabarošana ar pienu.

Arī par mūziku rūpējās paši zosēnieši. Uzstājās duets A un A jeb Anita Mišina un Aleksejs Sidoraks, kuri pirmo reizi uzstājās šī gada aprīlī pasākumā, kas bija veltīts senioriem, bet šoreiz izaicinājums bija dziedāšana ārpus telpām. Anita Mišina teic: “Gatavošanās process bija milzīgs, bet visas zvaigznes sastājās, un viss notika.” Aleksejs Sidoraks atklāj, ka iepriekšējā dienā bijis liels satraukums: “Bet viss izdevās lieliski. Cilvēki bija ļoti atsaucīgi, labprāt ne tikai klausījās, bet arī dejoja. Centīsimies nākamgad iesaistīt arī vietējos bērnus, kas arī varētu dziedāt.” Anita bija ļoti priecīga, ka izdevies šādu pasākumus sarīkot: “Mēs esam lepni, ka mums Zosēnos beidzot ir savs pasākums. Mums taču ir tik daudz radošu cilvēku, tik daudz mākslinieku. Paldies organizatorēm, kas zvanīja, meklēja, visu lika kopā, lai mums pašiem būtu. Un Dzidra (Dzidra Prūse – aut.) ir mūsu krustmāte, mūsu dvēsele, viņa spēj pielāgoties visam, būt visur.”

Zosēnu pagasta kultūras un sabiedriskā centra vadītāja Dzidra Prūse pēc pasākuma sacīja: “Prieks, ka ir tādi aktīvi cilvēki un viss notiek.” Sanda Pogule aizdomājās: “Līdz šim vairāk sēdējām mājās, gaidījām, kad Dzidra nāks un noorganizēs, bet tagad paši iesaistāmies. Man šķiet, ka sākotnējā ideja – iepazīšanās ar cilvēkiem, kas esam šeit, Zosēnos, jo daļa ir iebraucēji, vēl cits citu nepazīst, – ir brīnišķīga. Tāpēc arī netaisījām reklāmu, jo svarīgi pašiem savā starpā sanākt kopā un paskatīties citam uz citu. Jā, kāds varbūt nobijās, neatbrauca, bet domāju, ka nākamgad būs vēl vairāk dalībnieku. Pasākuma rītā vēl meklējām, kas varētu atvest trušus, jo sarunātais cilvēks pēkšņi nevarēja atbraukt, bet tas dod gandarījumu, ka varam izdarīt, radīt prieku citiem un sev, turklāt varam novērtēt, cik daudz varam cits ar citu mainīties, visiem esot ieguvējiem. Šāda kopā būšana rada vēl izteiktāku sajūtu, ka Zosēni ir un būs, jo šeit ir dabiska, ekoloģiski tīra vide un īpaši cilvēki.”

Nākamajās tikšanās reizēs aktīvie pagasta iedzīvotāji gan izvērtēs un analizēs aizvadīto, pirmo, pasākumu, gan domās par nākamajiem. Bet viena no idejām ir rudenī sarīkot ražas svētkus.