Ziņas

Sabiedrība

Zirgi priecē gan saimniekus, gan viesus

Zirgi ir sirdslieta. Kristīne Riekstiņa (no kreisās) pie Arālijas-Betas un Beāte Škarsta Relikvijas mugurā.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Vaives pagastā šogad aktīvu darbu uzsācis jātnieku klubs “Hobby ride”, piedāvājot iespējas gan bērniem, gan pieaugušajiem. Saimniecības īpašniece Kristīne Riekstiņa kopā ar Beāti Škarstu cenšas, lai jātnieku kluba teritorija pēc iespējas ātrāk tiktu iekopta un būtu piemērota iecerētajai nodarbei. “Kad uz šejieni atbraucām, viss bija aizaudzis. Jau tagad esam paveikuši lielu daļu darbu, izrakuši arī dīķi. Tagad jāveic apzaļumošanas darbi, kurus uzsāksim, iestājoties siltākam laikam,” stāsta K. Riekstiņa. Jātnie­ku kluba teritorijā atrodas stallis, atpūtas vietas un ganības, ir arī dzī­vojamā māja. Apkārt teritorijai ierīkots žogs, lai iekšā netiktu meža dzīvnieki.

Kristīnei pieder valodas centrs, kurš piedāvā svešvalodu mācības. Taču viņas sirdslieta ir zirgi, pašai jau bijuši šie dzīvnieki, tāpēc nolemts nodibināt jātnieku klubu. “Man jau bērnībā šie dzīvnieki bija ļoti tuvi. Tad kādā jubilejā mani vecvecāki man uzdāvināja zirgu. Pēc laika nolēmu, ka vēlos dzīvot laukos. Tas sakrita ar brīdi, kad izlēmu realizēt savu sapni par zirgiem un iegādājos divus šos brīnišķīgos dzīvniekus. Tā viss sākās. Zināju, ka Beāte darbojas ar zirgiem, piedāvāju viņai sadarbību. Tā kā man ir darbs valodas centrā gan Cēsīs, gan Rī­gā, tad esmu priecīga, ka Beāte var būt uz vietas. Mums ir izveidojusies ļoti laba sadarbība,” stāsta Kristīne. Tāpat jātnieku klu­ba īpašniece ir pārliecināta, ka, lai turētu zirgus, ir nepieciešamas zināšanas zirgkopībā. Pētot, kādi staļļi ir citur pasaulē, radusies ideja veidot angļu tipa stalli, lai zirgi viens otru redzētu. Stal­lim ir kovbojtipa durvis, tās ērti lie­tojamas, turklāt svarīgi, ka tā dzīvniekiem tiek nodrošināts svaigs gaiss un gaisma.

Beāte, kura ikdienu pava­da jāšanas klubā “Hobby ride”, stāsta, ka zirgi, lai arī prasa lielu darbu, dod neizsakāmu prieku un iedvesmu: “Katru rītu sāku ar zirgu barošanu un dzirdīšanu. Pēc tam pa vienam zirgus vedu izjādēs, tre­nēju. Jaunos zirgus mēģinu pieradināt pie cilvēkiem, lai nāk līdzi, mācu pacelt kājas, lai nagu griešana būtu ātra un ērta. Tas viss jātrenē jau no mazotnes. Ik­dienas darbu ir ļoti daudz un atbildīgi. Bet man tas patīk – darbs ar zirgiem dod ne tikai gandarījumu, bet arī īstu relaksāciju. Šeit ir skaisti visos gadalaikos – ļoti novērtēju to, ka man ir iespēja doties izjādēs un baudīt pasakainas ainavas.” Vēl Beāte ir priecīga, ka var kaut ko iemācīt arī citiem. Tā, piemēram, bērniem, kas ierodas jāšanas klubā, tiek stāstīts un rādīts viss par zirgu apkopšanu, iemācīta atbildība par dzīvniekiem.

Klubā ikvienam interesentam ir iespēja izmēģināt prasmi sēdēt zirga mugurā. Var doties gan relaksējošā izjādē, gan mācīties jāt, gan izpildīt dažādus vingrinājumus, esot zirga mugurā. Vasarā plānots rīkot nedēļu ilgas intensīvas mācības, kurās bērni un jaunieši tiks aicināti apgūt angļu valodu, kā arī ar zirgiem saistītas lietas – jāt vai vingrot uz tiem. Mā­­cību laikā viss tikšot darīts kopā – tīrītas dzīvnieku novietnes, kop­ti un vesti uz aplokiem zirgi. Pašreiz jāšanas klubā ir pieci zirgi: Relikvija, Arālija-Beta, Amo­ret­to, Aragons un Amadeo. Vi­siem ir izcili ciltsraksti.

Kristīne stāsta, ka nākotnes plānos ietilpst zirgu saimniecības paplašināšana: “Turpināsim iesākto, tiks izveidots treniņu laukums. Gar jātnieku klubu tek Raunas upe, kur plānojam izveidot šķēršļu joslu, lai jāšanu padarītu vēl in­teresantāku. Tāpat vēlamies izveidot atpūtas vietas ar ugunskuriem, kur vecākiem, atvedot bērnus uz jāšanas nodarbībām, būtu ērti un patīkami pavadīt laiku. Grūti spriest, cik apkārtnes iedzīvotāji, tajā skaitā cēsnieki, būs aktīvi, bet mēs darīsim visu, lai šo vietu padarītu ērtu un komfortablu, kur pieaugušie un bērni varētu atpūsties un gūt enerģiju.”