Ziņas

Sabiedrība

Zirgi izklaidei un sportam

Romantiska vizināšanās. “Baižkalna staļļu” saimniece Tatjana Jankovska aicina droši sēsties ratos, lai jaukā braucienā apskatītu apkārtni.Foto: Sarmīte Feldmane

“Var droši teikt, ka pēdējos gados zirgkopība Latvijā attīstās. Mūsu izaudzētos zirgus labprāt pērk ārzemnieki. Par zirgu sportu ir interese bērniem,” stāsta “Baižkalna staļļu” saimniece Tatjana Jankovska Raunas pagastā. Viņa atklāj, ka pēdējos gados arī zirgu cenas turas. “Pirms gadiem četriem situācija bija krietni bēdīgāka. Tagad arī Latvijā vecāki pusaudžiem, kuri nopietni grib nodarboties ar jāšanas sportu, iegādājas sporta zirgu. Kādreiz to atļāvās ļoti reti. Tas arī liecina par nozares attīstību,” pārdomās dalās zirgu trenere un uzsver, ka skoloti, nosvērti zirgi tiek novērtēti.

“Baižkalna staļļos” ir 14 zirgi, 11 no tiem Tatjanas izaudzēti. Katru gadu saimniecība papildinās ar vienu līdz trim kumeļiem. “Ķēvītes paturu vaislai, tā ganāmpulks veidojas. Pēdējos gados skaits ir nemainīgs,” pastāsta saimniece un piebilst, ka atliek tikai strādāt. Viņa priecājas, ka bērni un jaunieši labprāt nāk uz stalli, trenējas jāšanas sportā, ka interese ir noturīga. Vasarā populāras ir jauno jātnieku sacensības, kad jaunieši var parādīt savas prasmes. Parasti liela ir arī skatītāju atsaucība.

“Baižkalna staļļi” ir vienīgie apkaimē, kas piedāvā vizināšanos ar zirgiem. Šoziem gan nebija braukšanas kamanās, tikai saimnieki paši turpat pie staļļa izmeta kādu līkumu, lai zirgi neaizmirst, ko nozīmē vilkt kamanas. “Zirgi daudziem ir eksotika. Un ne tikai bērniem. Iekāpt droškā un braukt, tas šķiet interesanti,” stāsta Tatjana. Viņa tiek gaidīta dažādos pasākumos Raunā, Veselavā, arī kāzās un viesībās. “Ir prieks, ka mūs jau gaida. Daudzi teikuši, ka uz pasākumu atbraukuši tikai tāpēc, lai bērni varētu pavizināties ar zirgu vai pajāt. Gadās arī tādi, kam bail no lielā dzīvnieka, tad kopā ar vecākiem jāiedrošina,” saka zirgu trenere. Parasti izbraukumos Tatjana vada drošku, bet meitas Margarita un Valērija ved zirgu un poniju ar mazajiem jātniekiem.

Par poniju Bembiju, kas tik ļoti patīk bērniem, ir īpašs stāsts. “Baižkalna staļļu” saimniekam kādā kautuvē piedāvāja … poniju, jo bija žēl nokaut. “Noteikti negribēju augumā mazo, jo tie ir nešpetni. Kad Bembiju atveda un izdzirdēja tā pirmo zviedzienu, bija skaidrs – tas ir tieši tas, ko negribēju,” smej Tatjana un pastāsta par ponija aprēķinātāja dabu. Kad dzird, ka bērniem rokās čaukst maisiņi, zina, ka būs kārumi, ir mīlīgs, jauks. Kad nekā nav, ko dot, pieglauž ausis un gatavs kost. “Tādi tie mazie ir, viņiem starp lielajiem jāizdzīvo. Starp zirgiem Bembijs jūtas labi, arī kādu lielo paaudzina. Visi esam viņu iemīļojuši. Un bērniem ļoti patīk ar to jāt,” atklāj saim­niece.

Vasarā vizināšanās ar zirgu ļoti patīk kāziniekiem. Pagājušajā vasarā par pieprasījumu sūdzēties nevarēja. Arī šai vasarai jau ir vizināšanās pieteikumi. Skats, kad jaunais pāris sēž droškā un to pavada divi jātnieki, tiek uzņemts ar sajūsmu. Tādu iespēju tuvākā apkārtnē piedāvā tikai “Baižkalna staļļi”, bet Pierīgā droška ar eskortu ir ļoti populāra.

“Mūs aicina arī attālāk no Raunas, bet tālāk par Veselavu nebraucam. Ļoti jau ceru, ka nākotnē varēsim iegādāties transportu, lai varētu aizvest gan drošku, gan zirgus. Pāris reižu bijām Liepā, bet tas tāls ceļš, zirgiem vajadzīga atpūta, jo slodze iznāk par lielu,” pārdomās dalās Tatjana Jankovska un atzīst, ka interese par zirgiem ir un vērts strādāt šajā nozarē. “Baižkalna staļļos” katram ģimenē savi darbi. Saimnieks gādā par barības sagādi un citiem saimnieciskiem darbiem, Tatjana un meitas rūpējas par zirgiem, treniņiem un izbraukumiem,

“Ir ģimenes, kurām tā jau ir tradīcija – vasarā atbraukt uz Raunu un instruktora pavadībā doties izjādē. Tad izvēlamies maršrutu, lai pa ceļam var apskatīt skaistas vietas,” stāsta “Baižkalna staļļu” saimniece un piebilst, ka arī viņas zirgi popularizē Raunu.


Zirgu skaits vēsturiskā Cēsu rajona pagastos

(pēc Lauksaimniecības datu centra informācijas)

Amatas novadā
Amatas pagastā – 5
Drabešu pagastā – 27
Nītaures pagastā – 10
Skujenes pagastā – 27
Zaubes pagastā – 10

Cēsu novadā
Vaives pagastā – 31
Cēsu pilsētā – 0

Jaunpiebalgas novadā
Jaunpiebalgas pagastā – 11
Zosēnu pagastā – 1

Līgatnes novadā
Līgatnes pagastā – 43
Līgatnes pilsētā – 0

Pārgaujas novadā
Raiskuma pagastā – 25
Stalbes pagastā – 2
Straupes pagastā – 1

Priekuļu novadā
Liepas pagastā – 12
Mārsnēnu pagastā – 37
Priekuļu pagastā – 22
Veselavas pagastā – 4

Raunas novadā
Raunas pagastā – 43
Drustu pagastā – 36

Vecpiebalgas novadā
Dzērbenes pagastā – 2
Inešu pagastā – 2
Taurenes pagastā – 12
Vecpiebalgas pagastā – 1
Kaives pagastā – 0