Ziņas

Sabiedrība

Ziemassvētku dāvanā – dzīvokļi

Laipni lūgti! Pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” direktore Iveta Sietiņsone un Saimnieciskās nodaļas vadītājs Jānis Sniedzāns gandarīti par ēkas Saules ielā 23 veikto renovāciju un cer, ka tās iedzīvotāji gan novērtēs mājokļu kvalitāti, gan paši saudzēs to. Foto: Marta Martinsone-Kaša

Beidzot Cēsīs, Saules ielā 23, ir noslēgusies dzīvojamās mājas, kas pieder pašvaldībai, pilnīga pārbūve.

Sākoties mācību gadam, jau nodeva ekspluatācijā to mājas daļu, kurā modernizēja dienesta viesnīcu jauniešiem, kuri atbrauc mācīties uz pilsētas skolām. Ar kavēšanos, bet pirms Ziemas­svētkiem pabeigta pārbūve arī tajā ēkas daļā, kur tagad ir moderni sociālie dzīvokļi. Pirms pārbūves dienesta viesnīca skolēniem aizņēma ēkas mazāko daļu, tagad situācija mainījusies – dienesta viesnīcas daļa ēkā krietni paplašināta un tajā vienlaicīgi var uzņemt 178 skolēnus. Pilnībā pārvērtusies arī dzīvokļiem paredzētā daļa. Ja agrāk katrā stāvā bija divas koplietošanas virtuves, nebija pieejams karstais ūdens, tagad tapuši gaumīgi vienistabas un divistabu dzīvoklīši ar virtuvi katrā.

Pašvaldības aģentūras “Soci­ālais dienests” Saimnieciskās nodaļas vadītājs Jānis Sniedzāns, kurš pārzina izbūvētos 35 dzīvokļus, uzsver, ka tikai septiņi ir div­istabu, pārējie vienistabu. “Katrs dzīvoklis aprīkots ar gāzes plīti, tvaika nosūcēju, izlietnes skapīti, dūmu detektoru, ir atsevišķs sanitārais mezgls ar dušas kabīni un izlietni. Katrā dzīvoklī notiks siltumenerģijas un elektrības, un ūdens patēriņa uzskaite, mājas ārdurvis varēs atslēgt tikai ar kodu, un nepiederoši cilvēki neiekļūs,” pašvaldības īpašumu komentē J.Sniedzāns un piebilst, ka šī ir īpaši energoefektīva ēka. Pirms dažiem gadiem Saules ielas 23 tika renovēta, nomainot logus, veicot siltināšanu. Tagad renovācijas gaitā pārbūvēti inženiertehniskie tīkli, izbūvēti divi atsevišķi siltummezgli dienesta viesnīcai. Katrā mājas daļā ir atsevišķa ūdens uzskaite. Divi dzīvokļi paredzēti ar vides pieejamību, arī pie ārdurvīm ierīkots pacēlājs, lai ratiņkrēslā var iekļūt ēkā.

Aģentūras “Sociālais dienests” direktore Iveta Sietiņsone uzsver, ka beidzot piepildījies desmit gadu sapnis, aģentūrai kopš izveidošanas pašvaldībā ejot uz šādu mērķi. “Bija kāds laiciņš jāpagaida, bet rezultāts ir tā vērts. Sva­rīgākais, ka reāli katrs maksās tikai par patērēto ūdeni, elektrību un siltumu, nekādas kopīgās uzskaites. Tās dēļ radās domstarpības starp iedzīvotājiem, jo kāds ļoti taupījis, cits tērējis neapdomīgi un ikmēneša kopīgie rēķini milzīgi. Toreiz Cēsu sabiedrībā runāja, ka šajā Saules ielas ēkā dzīvo ne tie apzinīgākie cēsnieki. I. Sietiņsone skaidro – kopš aģentūras izveides esot notikusi izsijāšana: “Izstrādāti noteikumi, skaidri nosakot, kādai iedzīvotāju grupai atbildīs pašvaldības sagādātie, lab­iekārtotie dzīvokļi. Rūpīgi vērtēsim, kam te piešķirt dzīvokļus.”

Ēkas 13 dzīvokļos varēs atgriezties tie, kuri jau dzīvoja, vien uz pārbūves laiku atrada pagaidu mītnes. Direktore I. Sietiņsone stāsta, ka šajā vietā negribēja atgriezties kādi desmit cilvēki, viņi saņēma kompensāciju par dzīvokļu atbrīvošanu un tagad dzīvo citur. Daļa kādreizējo iemītnieku ar savu dzīves veidu neesot pelnījuši šādā pašvaldības paspārnē atgriezties. Remonta laikā daļa informējusi, ka paši atraduši labu risinājumu dzīvošanai.

“Piešķiram kvalitatīvu dzīvokli, tāpēc sekosim līdzi tur notiekošajam. Pirmo līgumu slēdzam tikai uz trim vai sešiem mēnešiem, regulāri rīkosim reidus, sekosim maksājumiem, kārtībai dzīvokļos. Ja cilvēks nesamaksās, būs kādi pārkāpumi, būšot atbilstošas san­kcijas, jo dzīvokli pirms līguma noslēgšanas nofotografēs, arī pie līguma pagarināšanas to darīs. Reizi piecos gados ierādītajā sociālajā dzīvoklī iedzīvotājam būšot jāveic kosmētiskais remonts.

Cēsīs aģentūras “Sociālais dienests” pārziņā ir ne tikai daļa Saules ielas 23 mājas, arī mājas Caunas ielā 7, 7a, un 8, kā arī apmēram 100 dzīvokļi citās daudzdzīvokļu mājās. Aģentūra rūpējas par uzticēto dzīvojamo fondu. Ja dzīvoklis atbrīvojas, notiek remonts, lai citam īrniekam dotu kvalitatīvu dzīvojamo platību. Latvijas publiskajā telpā ik pa laikam ir informācija par briesmīgā stāvoklī esošiem sociālajiem dzīvokļiem pašvaldībās, kuri tiek pie­šķirti cilvēkiem. I. Sietiņsone uzsver, ka Cēsīs nekas tāds netiek pieļauts. Pašvaldība atvēl finansējumu, katru gadu pašvaldība pārņem un remontē 4 līdz 5 dzīvokļus: “Mēs ceram, ka cilvēki novērtē iespēju ienākt un dzīvot kvalitatīvā dzīvoklī.”

Tagad Saules ielas ēkā sākušies jurģi. “Druva” vakar novēroja, ka cilvēki steidz ievākties, lai gadu miju sagaidītu izremontētā mājoklī. Mājā jau satiktie tikšanu pie glīta, maza dzīvoklīša nosauca par Ziemassvētku dāvanu. Māra: “Bija vērts gaidīt pusotru gadu, lai atgrieztos jau gaišā, ērtā, siltā dzīvoklītī. Tagad tas ir kā diena pret nakti, kāds bija pirms tam. Nu dzīvosim kā pasakā.”

Rekonstrukciju visā lielajā ēkā par 1 340 544,43 eiro veica “Wol­tec”. Rekonstrukcijai izmantoti kvalitatīvi materiāli, to atzinīgi novērtē pašvaldības speciālisti. Pašvaldība piesaistījusi ap 800 tūkstošu lielu Eiropas fondu finansējumu, bet sociālo dzīvokļu daļā ir pašvaldības finansējums. Dienesta viesnīca skolu jauniešiem aprīkota ar mēbelēm, nedaudz arī sociālie dzīvokļi. Darbi pie ēkas tiks pabeigti pavasarī – apkārtnes apzaļumošana un labiekārtošana, bruģēšana, asfaltēšana, soliņi, iekārtots bērnu rotaļu laukums, pludmales volejbola laukums.