Ziņas

Sabiedrība

Ziemāji izsaluši– kompensācijas vēl nav

Raunas pagasta zemnieku saimniecības “Dravēļi” īpašniekam Uldim Sijātam

šopavasar dubults darbs, jo jāiesēj bija vasarāji un otrreiz jāpārsēj izsalušo ziemāju lauki.

“Ziemas rapsi var pārsēt tikai ar vasaras rapsi, jo lauks ir miglots pret nezālēm un šī inde paliek zemes kārtā. Var, protams, sēt arī citu kultūru, bet tad zeme

jāpārar, tie atkal ir lieli izdevumi,” teic U.Sijāts. “Izsalušo ziemāju dēļ zaudējumi ir lieli. Minerālmēsli, augu aizsardzības līdzekļi – tas viss jānoraksta,” noraizējies ir U.Sijāts.

Zemnieku saimniecībā “Dravēļi” šogad pirmo gadu ir iesēti griķi. Sēkla pirkta. U.Sijāts atzīst, ka tas tādēļ, ka šogad neplānoti daudz bija jāpārsēj ziemāji un tik daudz sēklas nebijis paredzēts.

Līdzīgi gājis arī citiem zemniekiem. Labākā situācijā ir zemkopji tajos Latvijas reģionos, kur zemi šoziem klāja sniega kārta un sals nepārsniedza –30 grādus.

Tā kā sala radītie zaudējumi ir lieli, zemnieks U.Sijāts cer saņemt kompensāciju no valsts. “Zvanīju lauku atbalsta dienestam, taču tur neviens neko nezināja,” stāsta U.Sijāts.

Ziemeļvidzemes reģionālās pārvaldes vadītāja vietniece Ilga Karpova atzīst, ka vairāki zemnieki interesējušies par iespējām saņemt kompensāciju par izsalušajiem ziemājiem. “Pagaidām nauda no valsts budžeta šim mērķim nav iedalīta, taču esam ievākuši datus par zaudējumiem un iesnieguši priekšlikumu Zemkopības ministrijai,” skaidro I.Karpova.

U.Sijāts atzīst: “Šis pavasaris arī zemniekiem nav īpaši labvēlīgs – vispirms lielais sausums un tagad mitrums. Ja labs rudens, būs slikts pavasaris, un otrādi. No pieciem gadiem tikai viens var gadīties tāds, kad laika apstākļi ir ideāli.” Zemniekiem ir

ar to jārēķinās.