Ziņas

Sabiedrība

Ziemā bez lāpstas neiztikt

Sniegs jānotīra laikus. Alvis Upītis gādā, lai celiņi būtu tīri. Foto: Māris Buholcs

Sniegs kavējās, un līdz ar to lāpstas sniega tīrīšanai varēja glabāties, kur pavasarī noliktas. Līdz ar pirmo kārtīgo sniegu ikvienam, kam jātīra celiņi, pagalms vai durvju priekša, bez kārtīgas lāpstas neiztikt. “Kamēr nebija sniega, lāpstas neviens nepirka. Pirmdien, tad gan parādījās interese. Arī firmas pirka, jo pagalmi jātīra. Daži bija pamēģinājuši pērnās lāpstas, kaut kas nebija paticis, pirka jaunas,” stāsta būvniecības nama “Kurši” pārdevējs Artis Klāvsons. Viņš arī atzīst, ka cilvēki ikdienā nevajadzīgi netērējas, domā, ja tomēr nevajadzēs, ja sniega nebūs, nav vajadzības pirkt sniega lāpstu. “Veikalā lāpstu piedāvājums ir plašs,” uzsver pārdevējs.

Tāds tas ir gan lielos būvniecības tirdzniecības centros, gan lielveikalos, vismaz no pāris dažādām lāpstām vienu var izraudzīties arī nelielās bodītēs, kurās tās ir preču piedāvājumā.

Veikalu tīkls „Maxima Latvija” izplatījis ziņu, ka sniega lāpstu pārdošanas apjomi tā veikalos pēdējās nedēļas laikā salīdzinājumā ar Ziemassvētku nedēļu pieauguši par vairāk nekā septiņām reizēm.

„Ja Ziemassvētkos vēl nekas neliecināja par ziemu, tad Jaunais gads nācis ar pamatīgu sniega segu un aukstumu. Līdz ar to iedzīvotāji arvien vairāk steidza iegādāties sniega lāpstas un logu skrāpjus automašīnām,” norāda „Maxima Latvija” mārketinga vadītāja Zane Kaktiņa. Savukārt internetveikala e-maxima.lv klienti līdz ar intensīvās snigšanas sākšanos pagājušās nedēļas nogalē savus pasūtījumus steidza papildināt ar sniega lāpstām, logu skrāpjiem.

SIA “Elektro AG” veikala pārdevēji Gints un Didzis ir izbrīnīti, ka citos veikalos ir tik liels pieprasījums pēc sniega lāpstām. “Decembrī divas nopirka, tikpat esam pārdevuši arī šogad,” ar smaidu stāsta pārdevējs Gints.

Kāpēc nepērk un tik mazs pieprasījums, puišiem savs skaidrojums – iepriekšējos gados pārdošanā bijušas ļoti kvalitatīvas sniega lāpstas. Tās aizvien kalpo. “Tas ir tāpat kā ar eglīšu rotājumiem. Vēl pirms dažiem gadiem pirka ļoti daudz. Tagad tikai retais, ja ierauga kaut ko ļoti oriģinālu, kas iekrīt acīs, tad iegādājas. Rotājumi vairs tā neplīst, tādēļ mazāks pieprasījums. Tāpat ar sniega lāpstām,” skaidro Didzis un piebilst, ka arī pats šoziem lāpstu nepirks, jo vecā labi kalpo. Puiši nepiekrīt arī tam, ka pircējus visvairāk interesē cena. “Mūsu piedāvājumā ir arī lētas lāpstas, pircēju tāpat nav. Pēdējā laikā cilvēki vairs nepērk preces vienai dienai. Labāk samaksā vairāk, bet instruments kalpo ilgāk,” stāsta Gints.

“Druva” “Kuršu” veikalā satika Ivetu un Aini Makarus no Amatas novada. Viņi gan nepirka lāpstas. “Mājās ir vairākas sniega lāpstas, jo jātīra dažāds sniegs. Katram darbam vajag savu instrumentu. Šoziem sniega lāpstas nav jāpērk, vecās vēl labas,” atgādina saimnieks, bet Iveta piebilst, ka, pagalmu tīrot, katrs zina lielo atšķirību, vai sniegs ir irdens vai sasalis. “Ar vieglu plastmasas sniega lāpstu ledu nesitīs,” nosaka Ainis. Viņš gan pēdējā laikā novērojis, ka Latvijā tirgotāji ieved aizvien nekvalitatīvāku preci. Draugiem gadījies arī brāķis no pazīstamas firmas ražojumiem.

Pašvaldības organizē iepirkumus, lai nodrošinātu sētniekus ar sniega lāpstām. “Iepirkums bija rudenī, bet jau novembrī katram sētniekam, kurš prasīja, pa lāpstai tika iedots. Pašas lētākās un dārgākās nepērkam. Par lāpstām sūdzēties nevar,” stāsta Vecpiebalgas novada pašvaldības Saimnieciskā dienesta vadītājs Jānis Vīlips. Viņš arī piebilst, ka pirms dažiem gadiem, kad novadā bija daudz pagaidu darbos nodarbināto un viņi arī tīrīja sniegu, tad gan vajadzējis daudz sniega lāpstu. “Ne tikai tāpēc, ka bija daudz sniega tīrītāju, arī tāpēc, ka strādātāji tās ātri “nostrādāja”, dažam pat katru dienu vajadzēja jaunu instrumentu. Cilvēki ar darba rīkiem bija jānodrošina,” atceras Saimnieciskā dienesta vadītājs un nosaka, ka patlaban gan Piebalgas pusē sniega maz, vien kādi septiņi centimetri, sniegs ir pūkains, viegli tīrāms. “Tādu tīrot, lāpstas nelūst,” nosmej Jānis Vīlips.