Ziņas

Sabiedrība

Ziema aizvāko ūdenskrātuves

Spītējot vējam. Aukstais vējš tomēr netraucēja dažam makšķerniekam izmēģināt veiksmi uz tikko aizsaluša ezera, jo pārāk ilgi bija gaidīts uz šo brīdi.Foto: Marta Martinsone-Kaša

Janvāra vidū negaidīti uznākušais aukstums iepriecinājis slidošanas prieku cienītājus un zemledus makšķerniekus. Mazākie ezeriņi jau pārklāti ar samērā biezu un drošu ledus kārtu, arī lielākajos ledus kļūst arvien biezāks. Jau pirmajās dienās pēc ledus parādīšanās uz ezeriem varēja redzēt slidotājus, kuri ar prieku izmanto dabas doto iespēju, ka ledus nav jātīra – ir gluds un tīrs.

Vēl lielāks prieks par šo ziemas dāvanu ir zemledus makšķerniekiem, kuri ilgi un pacietīgi gaidījuši, lai beidzot varētu nodoties savam vaļaspriekam. Informācija vēsta, ka jau svētdien uz ezeriem bija makšķernieki, arī pirmdien to nav trūcis. Taču vakar, kad pāri klajumiem pūta ļoti ass vējš, ezeri bija tukši.

Tiesa, īstiem copmaņiem nekādi laika apstākļi nespēj atņemt makšķerēšanas prieku. Tā līgatnietis Pēteris Lideris, makšķernieks ar milzīgu pieredzi, laiku ap gadu miju pavadījis Burtnieka ezerā, copējot no laivas. Vairākas dienas makšķerējis, līdakas ķērušās “eleganti”, kā viņš pats saka, lielākā svērusi gandrīz septiņus kilogramus.

“Konkurentu nebija daudz, iespējams, daudzi neticēja, ka sanāks laba cope, citi varbūt pat nemāk tikt pie loma šādā laikā. Es nesūdzos. Šajās dienās jau esmu paspējis arī uzkāpt uz ledus Ratnieku ezerā, lai gan tur mēs arī Ziemassvētkos hokeju spēlējām. Tad viss nokusa, nu atkal uzsalis no jauna,” stāsta P. Lideris.

Viņš uzsver, ka īstie makšķernieki ledus sajūtu ļoti gaida, dažs pat kļūstot slims no tā, ka netiek uz ledus, jo tā vienkārši nav: “Neslēpšu, arī man to ledu gribas, bet vēl vairāk vēlētos, lai ziema būtu tāda, kādai tai vajadzētu būt, nevis šāda – neprognozējama. Lai var sarīkot ieplānotās zemledus makšķerēšanas sacensības, nevis visu laiku pārcelt vai atcelt. Latvijas čempionāta 1.kārta bija paredzēta šīs nedēļas nogalē, bet tā pārcelta par nedēļu uz priekšu, cerams, ka tad varēs sarīkot. Tas liek mainīt plānus arī dalībniekiem, bet šķiet, ka pie tā arvien vairāk būs jāpierod, jo stabilas ziemas sen nav bijis. Arī Līgatnē sacensības nevaram sarīkot, jo laika atliek maz. Martā jau ledus ir bīstams. Tā kā šīs sezonas zemledus makšķerēšanai atliek tikai nedaudz vairāk par mēnesi.”

Ja ledus nav novembrī, decembrī, ir tikai janvārī, zivis vairs nav tik aktīvas un cope nebūs tik laba. Bet P. Lideris gan norāda, ka viņš pratīšot noķert, cik nepieciešams: “Ja būs iespēja, aizbraukšu arī kur tālāk, kaut vai uz Igauniju. Šādā laikā viss notiek samērā ātri, iespējams, ka jau nākamās nedēļas nogalē, ja sals turpināsies, tiks dota atļauja iet uz copi. Peipusā jāsagaida robežsargu atļauja, lai varētu kāpt uz ledus. Bet ir iespēja doties uz Pērnavas līci, kur iešana uz ledus ir katra paša atbildībā.”

Arī portāla copeslietas.lv forumā notiek aktīva dalīšanās par pieredzēto uz ezeriem, cik kurā biezs ledus, uz ko labāk ķeras, tiek apspriestas iespējas, kad beidzot varēs tikt uz Peipusa. Kāds komentētājs nepacietīgajiem atgādinājis: “Ir oficiālas saites, kur parādās oficiāla informācija par stāvokli ar ledu. Sēžam mierīgi, gaidām zaļo gaismu, un aiziet! Visiem ne asakas un stiprus nervus!”

Cēsnieks Aldis Tālmanis stāsta, ka neesot tik kaislīgs makšķernieks, lai bendētu nervus, gaidot ledu, kā arī neesot tik pārgalvīgs, lai skrietu uz pirmā, vēl nedrošā ledus. Gan jau pienākšot arī viņa laiks. Makšķernieks citē domubiedru teikto, ka viņa zivis neviens cits tāpat nenoķeršot: “Gan jau mūsu ceļi krustosies. Protams, ir lieliski aiziet ziemā uz copi, bet zinu, ka gan jau atradīšu laiku un iespējas un tikšu arī pie loma.”

Taču ne vienmēr zemledus makšķerēšana vai slidošana nes tikai pozitīvas emocijas. Ik gadu tiek ziņots par ledū ielūzušiem makšķerniekiem, slidotājiem, dažkārt šie negadījumi beidzas letāli.

Arī šogad Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests jau saņēmis izsaukumus, lai glābtu ledū ielūzušos. VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Vidzemes reģionā Sandra Vējiņa atgādina ikvienam , ka atrasties uz ledus ir bīstami, tas apdraud cilvēka veselību un dzīvību: “Turklāt ziemā ielūst ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slido pa ledu. Šobrīd, kad daudzviet ūdenstilpēs izveidojies ledus, aicinām iedzīvotājus būt apdomīgiem un dzīvību un veselību nepakļaut briesmām – nedodieties uz ledus, jo uz ūdenstilpēm izveidojusies ledus kārta ne vienmēr ir pietiekami bieza, lai varētu izturēt cilvēku svaru.”