Ziņas

Sabiedrība

Ziedu svētki Vecpiebalgas muižas parkā

Vienkāršais veido greznumu. Ziedu paklāja veidotāja Daiga Šatrovska un pasākuma viešņa Dace Ieleja, kura uz svētkiem ieradās ar klēpi balto liliju. Foto: No albuma

Vecpiebalgas muižas parks vasarā zied. Katru dienu te ir ziedēšanas svētki, un daudziem Latvijas apceļotājiem tas ir maršrutā. Ziedēšanas laika godam šovasar inesieši sarīkoja īpašus Ziedu svētkus.

“Parks ir skaists visos gadalaikos. Kad pavasarī ziedošu paklāju veido mārpuķītes, zinām, drīz ziedēs arī citas puķes,” saka Inešu tautas nama vadītāja Sarmīte Beķere un atklāj, ka tieši mārpuķītes mudinājušas vasarā izcelt parka ziedēšanu īpašos    svētkos.    Pastaigājoties pa parku, var priecāties par rozēm, protams, arī ūdensrozēm, dienlilijām. Tā vien šķiet, ka katrs krūmiņš, noķēris rīta rasu, uzzied.

Ar Daigas Šatrovskas līdzdalību ikviens varēja iesaistīties ziedu paklāja veidošanā no pils līdz strūklakai. D.Šatrovska atklāj, ka pašas pasākuma iniciatores sanesušas vairākus spaiņus ar zaļumiem. “Papardes, peoniju lapas, mugurenes, tik skaisti ziedi ir baldriānam, raspodiņi ir neatkārtojami akcentam, tāpat kā pelēkā sārmene palīdz izcelties kam krāšņam, vēl suņuburkšķi, dažādu košumkrūmu zari,” pastāsta ziedu paklāja veidotāja un uzsver: “Kad ieraudzīju svētku apmeklētāju ar klēpi balto baznīcas liliju, biju aizkustināta. Ne tik daudz vietējie, bet ciemiņi nāca ar ziedu klēpjiem. Nesa visu, kas mājās zied: kliņģerītes, cinnijas, protams, lilijas, hortenzijas, kas tagad ziedos. Bija prieks, ka daudzi arī paši iesaistījās paklāja veidošanā. Tā no vienkāršības tapa greznums.”

S.Beķere piebilst, ka tikai nedaudz pietrūcis, lai ziedu paklājs aizritinātos no pils līdz strūklakai. Viņa pauž gandarījumu par D.Šatrovskas un svētku apmeklētāju kopā paveikto.

“Ir vasara, viss zied. Ceru, ka ziedēšana sagādāja prieku katram, kurš pastaigājās pa parku, piestāja pie paklāja. Ļoti gribējās, lai steidzīgajā laikā cilvēki ierauga, ka vasara zied gan dārzos, gan pļavās un ceļmalās,” pārdomās dalās D.Šatrovska.

Kā jau svētkos, savas durvis bija atvēruši visi uzņēmēji, kuri strādā pils apkārtnē. Varēja apmeklēt porcelāna galeriju, novadpētniecības muzeju, šuvējas darb­nīcu, sveču darbnīcu, kosmētikas ražotni, izstaigāt bijušo Inešu skolu. Bērni nebeidza priecāties par piepūšamajām atrakcijām, tāpat kā pieaugušie par mūziku, kas piepildīja parku.

Svētkus atklāja Muižas sieviešu koris, priecēja deju grupa no Sauleskalna, ar īpašu atsaucību tika uzņemts dziedošo aktieru ansamblis “Ilga” un dziesminieks, inesietis Ints Ķergalvis, bet jauniešiem, protams, patika jauniešu deju grupa.

Tā bija nesteidzīga diena Vecpiebalgas muižas parkā. Bija sabraukuši viesi no Madonas, Ērgļiem, Cēsīm un tālākiem novadiem. Ziedu svētki reizē bija arī pagastā dzīvojošo vasarnieku satikšanās un iepazīšanās. Ne viens vien atklāja, ka uzzinājis ko jaunu un stāstīs draugiem un paziņām, ka ir vērts braukt uz Inešiem. Pārsteigums bija “Ūdensrožu” vārītā zupa, jo, kā uzsver S.Beķere, “no Piebalgas taču neviens neēdis netiek laists prom”.

Tautas nama vadītāja pastāsta, ka pirms diviem gadiem bijusi iecerēta Inešu pagasta 75 gadu jubileja, toreiz neizdevās nosvinēt, tāpat arī pērn. “Tad lai šie Ziedu svētki ir arī veltījums mūsu pagastam un muižai,” saka S.Beķere.