Ziņas

Sabiedrība

Ziedojumu vācēji zina, kas vajadzīgs dāvanās

Eglīte rotājas. “Zeit” pagalma eglītē šefpavārs Oskars iekar rotājumu, ar ko ziedotājs sūta sirsnīgas un gaišas domas ikvienam.Foto: no albuma

Labdarbības akcijas, lai palīdzētu tiem, kam tas nepieciešams, lai viņiem Ziemassvētki būtu gaišāki,rīko gan nevalstiskās organizācijas, gan uzņēmēji. Aktīvi jau darbojas vecpiebaldzēni un līgatnieši.

Biedrība “Vecpiebalgas novada rūķi” jau sesto gadu gatavo ikdienā noderīgas dāvanas novadniekiem – ģimenēm, kurās aug bērni, senioriem.

“Grūtāk izdomāt, kā darīt jaunajā realitātē,” saka biedrības valdes priekšsēdētāja Linda Tunte un pastāsta, ka domubiedru sarunas notiek internetā un sazvanoties. “Rūķi ir darbīgi, grib sagādāt prieku. Šoziem laukos daudziem noskaņojums nomākts, novadā piedzīvotais arī atstājis iespaidu. Tāpēc jo īpaši būtiski iepriecināt, kā arī sagādāt to, kas ļoti nepieciešams,” uzsver L.Tunte. Viņa atzīst, ka šogad grūtāk ieinteresēt atbalstītājus un tas saprotams, jo situācija pasaulē jūtama arī novadā. Citus gadus ziedotāju vidū vairāk bija uzņēmumu, šogad privātpersonu. Linda pastāsta, ka aizvakar pārsteigumu sagādājis kāds novadnieks, kurš kontā ieskaitījis 300 eiro, sakot, ka zina, ko nozīmē, kad ir grūti, un grib palīdzēt citiem.

“Mudinām pārskaitīt naudu, tad internetveikalos tiks nopirkta pārtika un cits nepieciešamais. Ir iespējami jāsamazina kontakti. “Cēsu alus” ziedoja dezinfekcijas līdzekļus, kurus izmantosim paši un arī vedīsim tiem, pie kuriem brauksim. Dezinfekcijas līdzekļi ir dārgi, tos daudzi nevar atļauties nopirkt,” stāsta “Vecpiebalgas novada rūķu” vadītāja. Paciņu gatavošana notiek kultūras namā, katru vakaru to dara cita ģimene.

Vēlmju sarakstos, kā atzīst Linda, daudziem pašsaprotamas lietas, piemēram, ziepes, mazgāšanas līdzekļi, saimniecības lietas, apģērbs, apavi, daudziem vajag ziemas cepures. Rūķi pārliecinājušies, ka pensionāriem lielākais prieks ir šķīstošās kafijas kārba. Viņiem jau dāvaniņa skaidra – kafija, kāda svecīte. Bērniem, protams, arī saldumi. Ģimenēs, kurās vairāk bērnu, vajag daudz zīmuļu, papīra, arī to rūķi gādā.

“Kam rūķu atbalsts visvairāk nepieciešams, pastāsta skolotāji, kaimiņi dod ziņu, ka kādai ģimenei vajag palīdzību vai iepriecinājumu. Katru gadu cenšamies apciemot citas ģimenes,” atklāj Linda. Gadu gaitā iegūta novadnieku uzticēšanās. Linda pastāsta, ka saņem telefonzvanus ne tikai pirms Ziemassvētkiem, augustā četrām ģimenēm tika sagādātas skolas somas.
“Veciem cilvēkiem ir svarīgi parunāties, prieks uzņemt ciemiņus. Skaidrs, ka šogad mājās iekšā neiesim, nebūs arī dzejoļu un nedziedāsim pazīstamo dziesmu “Zvaniņš skan”. Domājam, kā organizēt braucienus. Pašvaldība ir atvēlējusi busiņu, bet skaidrs, ka tiks izmantotas arī pašu mašīnas,” stāsta biedrības vadītāja.

“Vecpiebalgas novada rūķi” gatavo arī kalendāru, tāpat kā iepriekšējos gados to saņems ziedotāji un tie, kurus rūķi apciemos, kā arī pirmajos Ziemassvētkos viņi iepriecinās tos, kuri strādā- pārdevējas veikalos, degvielas uzpildes stacijās, neatliekamās palīdzības mediķus -, kādu pa ceļam satikto.

Kalendārs nodots tipogrāfijai, tajā būs novadnieku zīmējumi, tos varēja atsūtīt katrs. Jaunākajam māksliniekam ir divi gadi. Kalendārā arī profesionālo mākslinieču Ērikas Mālderes un Ivetas Ērgles darbi. Uz vāka Vecpiebalgas ūdensrozes. “Kalendāri netiek gatavoti par rūķiem saziedoto naudu. Viens uzņēmējs katru gadu finansē tieši kalendāra izdošanu,” atgādina Linda.
“Vecpiebalgas novada rūķu” vadītāja uzsver, ka visi vairāk nekā desmit rūķi ir gandarīti, sniedzot atbalstu tiem, kam nepieciešama palīdzība.

Līgatnē kultūrvietas “Zeit” pagalmā greznojas krāšņa egle. Ar katru dienu tā kļūst aizvien skaistāka un baltajām rotām bagātāka. Trešo gadu “Zeit” rīko labdarības akciju.
“Šis ir laiks, kad jāiziet no pierastajiem rāmjiem. Jāmeklē citas formas arī labdarībai. Tajā gandarījumu gūst devēji un saņēmēji, ” saka kultūrvietas saimnieks Marģers Zeitmanis un uzsver, ka Ziemassvētku akcija “Dāvini prieku” katram ir iespēja ziedot, tā sniedzot atbalstu bez vecāku aizgādības palikušiem Līgatnes novada bērniem. To izdarīt vienkārši – “Zeit” internetveikalā jāiegādājas īpašais eglītes rotājums. Samaksa būs ziedojums, bet rotājums ar ziedotāja vārdu tiks iekārts eglītē.

“Visi kopā domājām, kā izrotāt eglīti. Tad šefpavārs Oskars ieteica, ka eglītē varētu sakārt bumbuļus, uz tiem uzrakstīt ziedotāju vārdus. Katrs, kurš priecāsies par eglīti, varēs arī izlasīt labo cilvēku vārdus,” stāsta “Zeit” māksliniece Zane Ūpe. Viņas ziņā bija izgatavot rotājumus. “Ir prieks, ka katru dienu jāizgatavo jauni bumbuļi. Un eglīte kļūst aizvien bagātāk rotāta. Cilvēku atsaucība priecē. Katru dienu arī parādās informācija, cik savākts ziedojumos, kuri ziedojuši,” bilst Z.Ūpe.

“Zeit” komandai ir vēl viena iecere – nedēļas nogalē kafejnīcas telpās iekārtot labdarības veikaliņu. “Esam uzaicinājuši visus māksliniekus, kuru izstādes bijušas pie mums, ziedot kādu savu darbu. To ikviens varēs iegādāties, bet nauda papildinās “Dāvini prieku” kontu,” atklāj Zane un uzsver, ka šajā laikā rosoties, noformējot telpas, iesaistoties labdarībā, arī kolēģiem ir svētku sajūta. “Kopā to esam radījuši,” gandarīta saka māksliniece.

Iepriekšējos divus gadus pirms Ziemassvētkiem “Zeit” organizēja Labdarības vakariņas, lai kopā ar draugiem un atbalstītājiem savāktu ziedojumus. Pērn tā tika saziedoti 4370 eiro, kurus saņēma 19 ģimenes.

“Valsts un pašvaldība palīdz trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm. Protams, cenšas atbalstīt arī citas. Mums ir audžuģimenes, bērni, kurus audzina vecvecāki, citi radinieki, arī brāļi un māsas. Viņi starp citiem tiek piemirsti, bet ne visiem pietiek līdzekļu, lai sagādātu nepieciešamo. Lūgt kādam ir ļoti grūti. Bet dot – viegli,” pārdomās dalās M.Zeitmanis. Par labdarības akcijā savākto naudu netiks iegādātas kādas mantas vai lietas. Bērni saņems naudu. M.Zeitmanis atceras, cik priecīgi bija bērni, un viņiem uzreiz bija skaidrs, ko pirks. Kāds tika pie savas gultas, lai vairs nav jāguļ vienā ar brāli, citam beidzot būs savs telefons, vēl kādam ļoti bija nepieciešams kombinezons.

“Priecājamies par katru ziedojumu, naudu saņems bērni, kuriem tā vajadzīga,” uzsver M.Zeitmanis. “Zeit” Ziemassvētku labdarības akcijas “Dāvini prieku” ceturtajā dienā bija saziedoti 1430 eiro. Tā ilgs līdz 23.decembrim.