Ziņas

Sabiedrība

“Zemnieku saeima”: Graudaugi pārziemojuši labi, visvairāk cietis rapsis

Kurzemes dienvidu daļā un Zemgalē jau ir sākusies sēja, bet Latgales un Vidzemes laukus vietām vēl klāj sniegs. Diemžēl ir reģioni, kur sals ziemājus nav saudzējis. Visvairāk cietis ir rapsis Jēkabpils pusē, savukārt graudaugi, piemēram, kvieši, ir pārziemojuši veiksmīgi, aģentūru LETA informēja biedrība “Zemnieku saeima”.

SIA “Gavsene” saimnieks Aigars Zadiņš no Dundagas stāsta, ka zeme ir pietiekami sausa un pākšaugu un auzu sēja ir sākusies. Ziemāji Kurzemē ir pārziemojuši labi. Tiesa, staltbriežu populācija kļūst arvien lielāka, un tie arī pēc sniega nokušanas turpina mieloties ar ziemājiem.

Salacgrīvā ir sākti pirmssējas mēslošanas darbi, stāsta zemnieku saimniecības “Rūķi” saimniece Ieva Alpa-Eizenberga. Ziemāji piejūras reģionā ir pārziemojuši labi, ko diemžēl nevar teikt par iekšzemes teritorijām, kur sējumi no aukstuma ir cietuši krietni vairāk, visizteiktāk – rapsis. Tuvojoties pavasarim, problēmas, kā ik gadu, sagādā gājputni, kuri posta gan zālājus, gan labības laukus.

Limbažu reģionā situācija uz lauka ir dažāda – vietām graudaugi pārziemojuši slikti, taču ir arī saimniecības, kurās ziema pārciesta labi, atzīst zemnieku saimniecības “Lojas” saimnieks Mareks Bērziņš. Diemžēl liela daļa rapša sējumu nav pārziemojuši veiksmīgi. Aukstumu nav pārcietusi ne tikai auga virszemes daļa, bet bojāti ir stādi kopumā.

Vidzemes vidienē – Valmierā – pavasara sējas darbi vēl ir tikai gaidāmi. Šonedēļ lauksaimnieki varētu sākt minerālmēslu kaisīšanu. Pavasaris šajā reģionā ir ieildzis, dažviet vēl ir manāms sniegs, skaidro zemnieku saimniecības “Brieži” saimnieks Juris Cīrulis.

Bauskas rajonā jau sākusies sēja. Arī šeit lieli gājputnu bari pamatīgi posta laukus, saka zemnieku saimniecības “Vaidelotes” saimnieks Arnolds Jātnieks.

Jēkabpils saimniecības “Laši” saimnieks Artūrs Akmens atzīst, ka kaimiņu saimniecībās abās Daugavas pusēs ziemas rapsis aukstumu nav pārcietis un būs jāpārsēj.