Ziņas

Uzņēmējdarbība

Zemnieki var rēķināties ar kompensācijām saistībā ar ĀCM

Zemnieki var rēķināties ar kompensācijām par kritušām cūkām, ja dzīvnieki būs reģistrēti un pieprasījums pamatots, šorīt LNT raidījumā “900 sekundes” teica Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V).

“Skaidrs, ka par kritušām cūkām zemnieki saņems kompensācijas. Tas jau ir likumā paredzēts, ja dzīvnieki ir reģistrēti. Es nezinu par katru konkrētu saimniecību, bet Zemkopības ministrija ar Pārtikas un veterināro dienestu izvērtēs un nāks ar pieprasījumu valdībā. Ja atnāks ar pamatotu pieprasījumu, mēs to apmierināsim,” teica Straujuma.

Premjere arī pauda, ka, iespējams, cilvēki atslābuši ievērot prasības cīņai ar Āfrikas cūku mēri. Viņa aicina zemniekus uzmanīgi tās ievērot.

Kā ziņots, 16.jūnijā konstatēts šogad pirmais Āfrikas cūku mēra saslimšanas gadījums mājas cūkām – slimības uzliesmojusi Daugavpils novada Dubnas pagasta saimniecībā, aģentūru LETA informēja Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve Anna Joffe.

PVD, saņemot informāciju no dzīvnieku īpašnieka par mājas cūku saslimšanu, nekavējoties izbrauca uz norādīto vietu un noņēma paraugus laboratoriskajai izmeklēšanai.

Saņemto laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina ĀCM vīrusu 18 piemājas saimniecības novietnē esošajām cūkām. Iespējamais inficēšanās cēlonis piemājas saimniecībā esošo mājas cūku saslimšanai ir svaigi pļautas zāles izbarošana.

Pēc slimības atklāšanas PVD ir uzsācis ĀCM apkarošanas pasākumu ieviešanu, nosakot karantīnas zonas, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos.

Ap skarto novietni trīs kilometru rādiusā noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Šajās teritorijās pastiprināti kontrolēs mājas un meža cūku veselības stāvokli. Karantīnas zonās pastiprināti kontrolēs arī dzīvnieku transporta līdzekļu kustību.

Aizsardzības un uzraudzības zonā PVD veiks pārbaudes visās saimniecībās, kurās tiek turētas cūkas.