Ziņas

Sabiedrība

Zemnieki sāk gatavot lopbarību

Dažam paveicies. Šajā jūnijā skābētās zāles rituļus zālāju malās var redzēt retāk nekā citus gadus ap šo laiku, taču dažam saimniekam veicies, viņa pļavās zāle paaugusi labi un lopbarību jau sākts gatavot. Foto: Marta Martinsone - Kaša

Pirms lietus pļavās zāle nesteidzās augt un lopbarības sagāde zemniekus darīja nepacietīgus. Citus gadus jau maija beigās, jūnija sākumātika sagatavoti pirmie skābsiena ruļļi, šovasar lielie darbi vai nu tikai iesākti, vai drīz sāksies.

SIA “Vienotnes” Stalbes pagastā pirmos skābsiena rituļus sagatavojusi. “Jūnija sākumā zālāji izskatījās diezgan bēdīgi, zāle bija maza, tagad pēc lietus kārtīgi saaugusi, bet netiek uz lauka, stipri salijis,” pastāsta SIA valdes priekšsēdētājs Normunds Ruķis un piebilst, ka Rozulas pusē jau pagājušajā ceturtdienā bijis pirmais lietus, pirms tam izdevies nopļaut vien dažus hektārus. Tajos drīz vien zaļos atāls, ko atkal varēs pļaut.
“Ar katru dienu zāles vērtība samazinās, jācer, ka nedēļas nogalē varēs pļaut. Sienu gan droši vien tikai pēc Jāņiem,” bilst N.Ruķis. Saimniecībai lopbarībai jānopļauj ap 200 hektāriem lauku.
“Vēl neesam sākuši pļaut. Lietus varēja būt vairāk, bet Raunai jau parasti mākoņi aiziet garām,” saka SIA “Pasāža” vadītāja Dace Neiberga un uzsver, ka pats svarīgākais ir sagatavot kvalitatīvu lopbarību. Agrāk pļaut nebūtu bijis prātīgi, jo tīrumos bija daudz pieneņpūku, barība ar tām govīm negaršo, kā arī nav tik kvalitatīva. “Gatavosim skābsienu, sienu, jānopļauj 140 hektāri,” bilst D.Neiberga.
Vaives pagasta zemnieku saimniecībā “Vidus Krastiņi” viss sagatavots, lai, tiklīdz laika apstākļi ļaus, varētu braukt pļavās. “Tagad jau zāle aug pa stundām,” saka saim­niecības pārstāve Valda Za­ļaiskalna. Pēdējos gados govīm skābbarība tiek gatavota tranšejās. Kā vērtē V.Zaļaiskalna, tā ir lētāk, nekā tīt ruļļos skābsienu. “Lai gan katrā variantā ir savi plusi un mīnusi, viss atkarīgs no laik­apstākļiem gan vasarā, gan ziemā. Ja zāli pareizā laikā nopļauj, tad arī var iegūt kvalitatīvu barību ziemai,” atgādina zemniece.

Puse zālāju nopļauti un satīti ruļļos Vaives pagasta zemnieku saim­niecībā “Kundziņi”. “Jāstei­dzas, lai var pļaut arī atālu. Vienu vasaru pat četras reizes bija, ko pļaut,” saka saimnieks Andis Kāposts. Viņš atceras, ka pirms diviem gadiem jau 7.jūnijā pirmoreiz pabeidzis pļaut laukus, bet šovasar zāle lēni auga, zemnieks atzīst, ka pirmais pļāvums bijis novēlots, jo stiebrzāles jau vārpās. Ziemas lopbarības sagatavošanai jānopļauj 180 hektāri sēto un dabīgo zālāju. Pēc Jāņiem tiks gatavots siens, to agrāk darīt var vien tad, ja ir ļoti labvēlīgi laikapstākļi.