Ziņas

Sabiedrība

Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde- 30!

Svētkos. Svētku dievkalpojumā, kas notika Velēnas baznīcā, klāt ir 27.kājnieku bataljona zemessargi Valdis Tiltiņš (no kriesās), Ingus Ērenfrīds un bataljona veterāns Jānis Bahmanis.Foto: Aivis Stračinskis

Jūlija pirmajā dienā Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde ar svinīgiem pasākumiem atzīmēja 30. gadadienu.

Vērts atgādināt, ka brigādes vēsture bijusi cieši saistīta ar Cēsīm, jo Zemessardzes 2.brigādes štābs tās dibināšanas brīdī atradās Cēsīs. 1996. gada novembrī tika iesvētīts Zemessardzes 2. brigādes karogs ar cēsniekiem tik zināmo devīzi “No zobena saule lēca”.

Svētku dienā īpaši tika godināti Zemessardzes veterāni, aizsardzības ministrs Artis Pabriks pasniedza pateicības tiem, kuri dienējuši Zemessardzē 30 gadu. Viņu vidū arī vairāki mūsu novada iedzīvotāji, kuri šobrīd ir 27.kājnieku bataljona veterānu rindās: Guntis Baumanis, Jānis Bahmanis, Andris Jērcēns, Jānis Sinkevičs, Andrejs Nestro.

J. Bahmanis, kurš joprojām ir aktīvs zemessardzes veterāns, “Druvai” atzina, ka bijis patīkami saņemt uzaicinājumu uz svētku pasākumu. J. Bahmanis saka: “Esmu bijis klāt visos jubilejas pasākumos, varēju salīdzināt, kāda Zemessardze bija laikā, kad vēl nebiju veterāns, un kāda ir tagad, ar modernu bruņojumu, ekipējumu. Notikusi liela attīstība, un ir patīkami to redzēt. Pats arī tagad iespēju robežās turpinu būt noderīgs Zemessardzei, piedaloties pasākumos, neliedzot pieredzi, dažādi atbalstot mūsu bataljonu. Man patīk būt Zemessar­dzē, patīk būt noderīgam!”
Aizsardzības ministra pateicības saņēma arī 27.kājnieku bataljona zemessargi Sergejs Voicišs, Guntis Puriņš, Māris Bērziņš, Gatis Brencis, Valdis Tiltiņš, Edgars Ozoliņš, Ingus Ērenfrīds, Māris Miezis, Guntis Ozols.

Pateicības pasniedza arī 2.Vidzemes brigādes komandieris. Tās saņēma bijušais 27.kājnieku bataljona komandieris Ainārs Azacis, bijušie 2.Vid­zemes brigādes štāba karavīri: Andrejs Nestro, Hugo Duksis, Hardijs Vents, Modris Rāviņš, Ingus Bērziņš, Aiva Nestro.

Trīsdesmitgadei veltītajā svinīgajā pasākumā Valmierā, Vienības laukumā, Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Egils Leščinskis, uzrunājot zemessargus, karavīrus, viesus, norādīja, ka šajās dienās 30.jubileju atzīmē ne tikai Vidzemes, bet arī visas pārējās brigādes: “Vidzemes brigādei ir ļoti svarīgs uzdevums – aizsargāt mūsu valsts un arī Eiropas Savienības ārējo robežu. Šī robeža ir gara, jūsu uzdevumi – pilni izaicinājumiem. Nebūs viegli, brigādei ir ļoti daudz uzdevumu, jāintegrē jauna tehnika, jauns ekipējums, jauns bruņojums, jāpiedalās intensīvā apmācībā.”

Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Gunārs Kauliņš uzrunā uzsvēra, ka ar svētku parādi brigāde sūta sveicienus visiem ne tikai Vidzemē, bet visā Latvijā: “Ar savu skatienu, ar savu soli parādes maršā, ar acu skatienu rādām, ka esam starp jums, esam pārliecināti par to, ko darām. Jums jābūt drošiem, ka esam un būsim gatavi aizstāvēt mūsu valsti. Dzimšanas dienā mēs katrs gribam būt labāki, darīt labākus darbus, nedarīt kļūdas, ko darījuši mūsu priekšgājēji, un būt iekšēji lepni par to, ko vēlamies darīt! Šajā svētku dienā katram zemessargam, katram karavīram sev iekšēji, savu kolēģu priekšā jāapsolās, ka kļūsim vēl labāki, vēl stiprāki!” Uzrunā arī izskanēja, ka šī svētku diena ir kā robežšķirtne starp to, kas jau izdarīts, un rezultāts liecina, ka izdarīts labi, un starp to, kas gaida turpmāk. Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde pēdējo četru gadu laikā strauji attīstījusies, izveidojot artilērijas bateriju, palielinot brigādes štāba spēju darboties starptautiskā vidē, ieviešot jaudīgas ugunsspējas, izveidojot un attīstot medicīnas un inženieru rotas, kā arī attīstot civilmilitārās sadarbības spēju. Brigāde pēdējo gadu laikā sekmīgi piedalījusies vairākās starptautiskās militārās mācībās, veicot gan lauka taktiskos, gan komandvadības vingrinājumus.

Par attīstību un izaugsmi liecina arī tas, ka nedēļu pirms jubilejas Valmierā svinīgi tika atklāta 2.Vidzemes brigādes štāba jaunā ēka, kas atrodas atjaunotajā Kaugurmuižas Kungu mājā. Ēkai saglabāta apbūves ansambļa kompozīcija un respektēta vēsturiskā apbūve. Projektējamai ēkai maksimāli saglabāts vēsturiskais apdares risinājums un fasāžu klasicisma stils. Īstenojot projektu, labiekārtots centrālais laukums ēkas galvenās fasādes priekšpusē, veikta asfalta seguma nomaiņa, ierīkots parādes laukums un gājēju celiņi, kā arī izbūvēts auto stāvlaukums ar betona bruģakmens segumu. Ēkai izbūvēts jauns elektroapgādes un ūdensapgādes pieslēgums.