Ziņas

Sabiedrība

Zemessardze ir iespēja ikvienam

Svinīgs brīdis. Zemessardzes 27.kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Normunds Zaviļeiskis pieņem jauno zemessargu zvērestu svinīgajā pasākumā Liepā pie pieminekļa Latvijas Atbrīvošanas cīņās kritušo karavīru piemiņai. Foto: no albuma

Par tradīciju kļuvusi Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes 27. kājnieku bataljona jauno zemessargu zvēresta došanas svinīgās ceremonijas rīkošana Liepā pie pieminekļa Latvijas Atbrīvošanas cīņās kritušo karavīru piemiņai.

Aizvadītajā piektdienā zvērestu deva septiņi jaunie zemessargi, papildinot bataljona rindas. Svinīgajā ceremonijā piedalījās bataljona komandieris pulk­vežleitnants Normunds Zavi­ļeiskis, bataljona virsseržants Vilnis Prazņicāns un kapelāns Gints Polis.

Zemessardze – tā ir iespēja ikvienam Latvijas pilsonim saliedētā komandā ne tikai apgūt militārās pamatiemaņas, bet arī iegūt noderīgas zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas, lai krīzes situācijā aizsargātu savu ģimeni un aizstāvētu Latviju. Zemessargi ne tikai regulāri piedalās mācībās, apgūstot dažādas militārās prasmes, bet aktīvi sniedz atbalstu civilajās jomās. Aizvadītās nedēļas nogalē bataljona zemessargi palīdzēja vakcinācijas centram Cēsīs, organizējot iedzīvotāju plūsmu.

Zemessardzē var iestāties Latvijas pilsoņi no 18 līdz 55 gadiem, kad beidzas aktīvā dienesta fāze, bet tas nenozīmē, ka saistība tiek pārtraukta. Aktīvākie var turpināt darboties bataljona veterānu apvienībā. Minētajā pasākumā Liepā tika nolasīta pavēle par bataljona veterānu apvienības priekšnieka maiņu. Līdzšinējā priekšnieka Valda Sviķa vietā šo amatu turpmāk pildīs Aivars Ontužāns.

Nu jau bijušais priekšnieks V. Sviķis sarunā ar “Druvu” pastāstīja, ka šajā amatā darbojies četrus gadus, bet arvien vairāk sapratis, ka to grūti apvienot ar tiešo darbu: “It īpaši, ja abus gribi darīt pēc labākās sirdsapziņas. Pandēmijas laiks gan nedaudz samazināja veterānu apvienības aktivitātes, bet darāmā priekšnieka amatā tāpat gana daudz. Pirms vīrusa darbojāmies ļoti aktīvi, sniedzot atbalstu Zemessardzes mācībās, iesaistījāmies citos pasākumos. Kopumā bataljonā apvienībā esam vairāk nekā 70 veterāni, darbošanās ir brīvprātīga, tāpēc pirms katra pasākuma vīri jāapzvana, jānoskaidro, kurš tiek, kurš netiek. Ar katru jāparunājas, tas paņem daudz laika. Zemessardzes mācības notiek brīvdienās, ja vēl ir tiešais darbs, rezultātā saproti, ka brīva laika tikpat kā neatliek.”

V.Sviķis pauž pārliecību, ka jaunais veterānu apvienības priekšnieks darbosies sekmīgi, jo ilgus gadus bijis zemessargs, ir ar lielu vēlmi darboties.

Vēl var minēt, ka šajā nedēļā mūsu pusē darbosies arī Ze­messardzes 1. Rīgas brigādes 13. Kājnieku bataljona zemessargi. Laikā no 19. līdz 25. aprīlim viņiem notiks saskaņotas lauku kaujas iemaņu mācības, un par mācību vietu izvēlēts mežainais apvidus Cēsu, Priekuļu un Kocēnu pašvaldību teritorijā. Mācību laikā zemessargi apgūst kaujas iemaņas mežainā apvidū. Zemessargi būs kaujas ekipējumā, bruņoti ar vieglajiem strēlnieku ieročiem. Mācību laikā tiks izspēlēti atsevišķi incidenti, kas izpaudīsies kā atsevišķi šāvieni ar salūtmunīciju. Mācību laikā netiks traucēti civilie iedzīvotāji.