Ziņas

Sabiedrība

Zemeņu laiks sācies

Vilina vien smarža. "Mežnoru" saimnieks tirgo siltumnīcās izaudzētās zemenes, kuras smaržo jau pa gabalu.Foto: Māris Buholcs

Raunas pagasta zemnieku saimniecības “Mežnoras” saimnieks Aivars Urbasts ir viens no saimniekiem Cēsu tirgū, kas pārsteidz iedzīvotājus ar pirmajām siltumnīcā audzētajām zemenēm.

Pirmās ogas pie pircējiem nonāca jau 2.maijā, un saimnieks teic, ka šogad ogas gatavojas ātrāk. “Darbdienās zemenes pārdodam mazākos daudzumos, vadāmies pēc pieprasījuma, toties brīvdienās visiem pircējiem ogu nepietiek,” saka A. Urbasts.

Zemenes padevušās izcili skaistas, lielas un saldas. A. Urbasts teic, ka ogu skaistums un garša atkarīga ne tikai no šķirnes, bet arī no laikapstākļiem. Pašlaik siltumnīcās kļuvis nedaudz par karstu, bet uz lauka situācija esot labāka.

Saimnieks saka, ka uz lauka zemenes pārziemojušas samērā labi, tomēr ne izcili. Tam par iemeslu bijis sniega trūkums ziemā: “Vienu brīdi bija kailsals, un diezgan daudz zemeņu stādu izsala. To izjutām ne tikai mēs, bet arī apkārtējie, kam arī acīmredzot gājis līdzīgi. Tādēļ šogad bija liels pieprasījums pēc zemeņu stādiem.” Stādus saimnieks iepērk Holandē, viņš pārliecinājies, ka tie ir izturīgāki, labāk aug un dod izcilu ražu. Turklāt, kā A. Urbasts saka, tādus stādus neesot kauns arī pārdot.

“Mežnorās” ir dažādas zemeņu šķirnes, visas ir lieliski piemērotas transportēšanai. Gadu gaitā izkristalizējušās pieprasītākās sārtvaidzes: “‘Polkai’ ir sīkākas ogas, ‘Sonatai’ lielas un ‘Roko’ vēl lielākas. Vecās šķirnes mums vairs nav nemaz, esam pārgājuši uz jaunajām, un visu laiku klāt nāk kāda jauna. Cilvēki pērk un nāk atkal.”

“Mežnorās” uz lauka 0,2 ha platībā aug viena zemeņu stādu daļa, bet siltumnīcās zemenes aizņem 1600 kvadrātmetrus: “Audzējam tā, lai paši ar saviem spēkiem varam tikt galā. Apsveram domu atjaunot otru siltumnīcu, lai kopā siltumnīcās būtu 2000 kvadrātmetri ar ražojošām zemenēm.”

A.Urbasts vērtē, ka, audzējot zemenes siltumnīcās, ražotājs ir ieguvējs: “Pašlaik puskilograms zemeņu maksā 10 eiro, bet vēlāk, kad sāks ražot no lauka, cena kilogramā nokritīsies līdz vienam eiro. Protams, arī šīm agrajām zemenēm cena drīz kritīsies, taču pagaidām vēl turas. Kad šīs beigs ražot, izvāksim visas siltumnīcas un stādīsim jaunos stādus. Tie tagad tiek turēti saldētavās. Augustā iestādītas, tās jau septembrī dos nelielu ražu, atkal-par labu cenu.”

Netālu tirgojas arī čaklie un uzņēmīgie saimnieki no Raunas “Kalna Ķesām”. Viņu saimniecībā zemenes šogad pārziemojušas labi kā siltumnīcā, tā uz lauka. “Pašlaik zemenes ir pilnos ziedos, šķiet, ka raža būs laba, vien pietrūkst mitruma. Viss jālaista ar rokām.” Viņi 500 gramus zemeņu tirgo par 5 eiro, bet vēl nedaudz uz priekšu var nopirkt Polijas zemenes par 4,50 kilogramā. Taču, vērojot pircējus, jāsaka, ka tie priekšroku dod pašmāju sārtvaidzēm.