Ziņas

Sabiedrība

Zeme gaida kartupeli

Lai pasargātu no kaitēkļiem. Priekulietis Miķelis Zeme tupeņus stāda agri, lai tos pasargātu no maijvabolēm. Foto: Marta Martinsone - Kaša

Ticējums vēsta, kartupeļi jāstāda, kad ievas zied un kad ir jauns Mēness, citā teikts, ka kartupeļi jāstāda, kad ābeles beidz ziedēt. Lai gan ievas vēl šonedēļ ziedēja un ābeles tikai pošas lielajai ziedēšanai, mūspusē daļa saimnieku šopavasar tupeņu laukus jau apstādījuši.

Priekulietis Miķelis Zeme kartupeļus iestādīja pirms divām nedēļām. “Es vienmēr stādu agri. Kādreiz strādāju Priekuļos selekcijā, vienmēr kolēģi brīnījās, ka izmēģinājumu laukiem vēl nav vagas izdzītas, bet es jau stādu. Citreiz grozīja galvas, ka tas esot par agru, zeme vēl auksta, neesot pareizi, bet man allaž viss izdevies. Kāds gaida labāku laiku, bet esmu pārliecinājies, ka agra stādīšana pasargā no maijvaboļu kāpuriem, arī salnas nekaitē. Tikko maijvaboles sāk mosties, man kartupeļi jau iesakņojušies un pieņēmušies spēkā, tiem nekas vairs nedraud. Šogad aprīļa beigās zeme bija ļoti sausa, putēja. Cerams, ka šī vasara nebūs tik karsta kā pagājušā, pērn bija smags gads. Piemājas dārzā pieturos pie pārbaudītām vērtībām, stādu ‘Vinetu’, šķirne piemērota agras ražas ieguvei. Esam to iecienījuši, tai ir labas garšas īpašības, un kartupeļi ziemā labi glabājas. Savulaik stādījām krietni vairāk, pārdevām tirgū, bet tagad jau vairākus gadus audzējam tikai pašu vajadzībām, uz tirgu īsti braukt pat neatmaksājas. Traktors gan man nav no jaunajiem, bet kalpo labi, grēks sūdzēties,” smiedamies saka saimnieks.

Kartupeļus jau stāda arī ražojošās saimniecības. 16 hektāru platībā tie iestādīti Straupes pagasta “Zemzaros”. Saimnieks Gunārs Tučs stāsta, ka katru gadu kartupeļus stāda šajā laikā: “Šopavasar varbūt iznāca nedēļu agrāk, bet zeme jau gatava, nav, ko gaidīt. Mūsu gadījumā ejošākās šķirnes ir ‘Galla’, ‘Solists’, ‘Vineta’. Agrāk sadarbojāmies ar cietes ražošanas uzņēmumu “Aloja Starkelsen”, bet gadu gaitā secinājām, ka ar visu transportēšanu mums tas nav izdevīgi. Tagad piegādājam kartupeļus ēdināšanas uzņēmumiem.”

Jānis Voldiņš, kas saimnieko pie Cēsu un Priekuļu novada robežas, audzē agros kartupeļus. Lai tie jau vasaras sākumā būtu tirgojami, stādīt jāsāk, tikko kā iespējams uzbraukt uz lauka. Pagājušajā gadā kartupeļi stādīti 15. aprīlī, šogad jau 5. aprīlī. “Citi saka, ka tas esot daudz par agru, ka zeme vēl auksta, bet mēs tā stādām gadu no gada, un ražas ir vienmēr. Apstādītās platības apsedzam dubultā ar agroplēvi, paceļot to, var redzēt, ka asni jau izdīguši. Pērn ar jaunajiem kartupeļiem uz tirgu devos 1. jūnijā, šogad laikam raža būs nedaudz vēlāk, jo vēsais laiks apturēja augšanu. Platībās, kuras nav apsegtas, neaug ne kartupeļi ne nezāles, bet gan jau saņemsies. Vēl ir laiks.” J. Voldiņš bilst, ka audzēt agros kartupeļus ir vērts, jo savus trīs eiro kilogramā par jaunajiem kartupeļiem jūnija sākumā varot prasīt.

J. Voldiņa saimniecībā iecienītākās šķirnes ir ‘Solists’ un miltainā ‘Vineta’. Ļoti izskatīga un ražīga ir ‘Bellarosa’, taču, kā saka saimnieks, tai ir izteikti lieli bumbuļi, tāpēc grūti tikt pie sēklas kartupeļiem. “Sēklas kartupeļi šopavasar bija ļoti pieprasīti visām šķirnēm. Tā kā mums kartupeļi labi pārziemoja, bija, ko piedāvāt, un cilvēku interese nerimās. Jāsaka, pagājušais gads bija labs kartupeļiem, arī kartupeļu lapgrauži jeb Kolorādo vaboles kā pirms pieciem gadiem iznīka, tā vairs nav manītas, taisni vai trīsreiz jāpiesit pie koka.”

Rosība notiek arī Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības laukos. Agronome Ingrīda Šteinberga stāsta, ka kartupeļi iepriekš atradušies vēsās, gaišās telpās un jau izdzinuši gaismas asnus, tagad tie gatavi pārcelties uz lauka. “Darbu sāksim ar bioloģisko kartupeļu stādīšanu. Šogad to darām par dažām dienām agrāk, nekā ierasts, bet zeme ir irdena, iesilusi. Pašlaik uznācis vēsāks laiks, bet atšķirībā no augļu kokiem un ogulājiem kartupeļiem šis laiks tā neskādē. Ceram, ka drīzumā uzlīs un būs atkal silts. Pieprasījums pēc sēklas kartupeļiem bija ļoti liels, tagad tirgošanā palikuši tikai kādi 300 kilogrami bioloģiski sertificētie sēklas kartupeļi ‘Zīle’.”