Ziņas

Sports

Zelta medaļas arī cēsniekiem

Čempioni. Pirmo reizi Latvijas basketbola vēsturē par Latvijas čempioniem kļuva komanda "Valmiera/ ORDO", kurā spēlēja arī trīs cēsnieki: Dāvis Rozītis, Mārtiņš Vīņauds un Ervīns Jonāts. Foto: Foto: LETA

Ar vēsturisku basketbola kluba “Valmiera/ ORDO” uzvaru beigusies Latvijas basketbola līgas (LBL) 25.sezona. Finālsērijas pēdējā, septītajā, spēlē valmierieši ar rezultātu 78:65 pārspēja “VEF Rīga”, sērijā uzvarot ar 4:3 un pirmo reizi kluba vēsturē kļūstot par valsts čempioniem.

Patīkami, ka trīs zelta godalgas atceļo arī uz Cēsīm, tās saņēma Valmieras komandā spēlējošie Cēsu Sporta skolas audzēkņi Dāvis Rozītis, Mārtiņš Vīņauds, kā arī Ervīns Jonāts, kurš jau gadu dzīvo Cēsīs.

Sezona Valmieras komandai bija veiksmīga. Viņi uzvarēja regulārajā čempionātā, izsakot nopietnas pretenzijas uz visaugstākā kaluma medaļām. Pusfinālā valmierieši pārliecinoši sērijā ar 3:0 pārspēja “Liepāja/ Triobet”, un finālā pretī stājās vairākkārtējiem un arī pagājušā gada Latvijas čempioniem “VEF Rīga”.

Pirmās divas finālspēles notika Valmierā. Pirmajā mājnieki zaudēja 59:70, otrajā uzvarēja 73:71. Jāatzīmē, ka šajā spēlē rezultatīvākais mājnieku rindās bija D. Rozītis, gūstot 14 punktus.

Nākamās divas spēles notika Rīgā, arī tās noslēdzās ar mainīgiem panākumiem. Vispirms valmierieši guva uzvaru 79:70, bet ceturtajā spēlē pārāki bija rīdzinieki 82:77. Piektajā spēlē Valmierā uzvaru izcīnīja “VEF Rīga” 85:76, nonākot soļa attālumā līdz čempionu titulam. Tomēr sestajā spēlē Rīgā “Valmiera/ ORDO” spēja nosargāt uzvaru 58:56, un zelta medaļu liktenis izšķīrās septītajā spēlē.

Par spēles svarīgumu liecināja milzīgā līdzjutēju aktivitāte, jo visas iespējamās biļetes tika izpirktas pārdesmit minūtēs. Zālē nebija brīvu vietu, un savu komandu nemitīgi uz priekšu dzina daudzbalsīgais pūlis. Milzīgais skatītāju pieplūdums gan radīja arī problēmas, jo gaisa temperatūra spēles beigās zālē sasniedza pat 31 grādu, bumba kļuva slapja no spēlētāju sviedriem, dažkārt radās problēmas ar tās savaldīšanu.

Skatītāju vidū bija arī D. Rozīša mamma, basketboliste Zane Rozīte, kura atzina, ka emocijas zālē bijušas neaprakstāmas un šis “sestais spēlētājs” palīdzējis gūt uzvaru: “Es ticēju, ka puiši uzvarēs! Viņi bija uz viļņa, trīs uzvaras bija izcīnītas, atlika tikai asti pārkāpt, un viņi to izdarīja. Taču sapratu, ka sēdēt malā un vērot tik atbildīgu spēli ir grūtāk, nekā pašai būt laukumā. Neslēpšu, esmu laimīga, ka Dāvis ir čempions!”

Taču ceļš līdz uzvarai spēlē nebija viegls. Lai arī sākumā valmierieši no 0:4 panāca 11:4 un turpināja noturēt vadību, rīdzinieki arvien vairāk centās pietuvoties, lielajā pārtraukumā ejot, bija minimāls pārsvars “Valmiera/ORDO” vienībai 36:35. Trešajā ceturtdaļā “VEF Rīga” izvirzījās vadībā, un pirms pēdējām desmit minūtēm mājnieki bija iedzinējos 54:56. Taču pēdējās desmit minūtes aizritēja Valmieras komandas zīmē, kas šo ceturtdaļu uzvarēja 24:9, triumfējot visā spēlē un izcīnot Latvijas čempionu titulu.

Visās finālsērijas spēlēs D. Rozītis guva 43 punktus, E. Jonāts – 21. M. Vīņauds epizodiski piedalījās vien dažās spēlēs, pie punktiem netiekot.

Lai arī spriedze bija līdz pēdējai minūtei, D. Rozītis atzīst, ka jau pēdējās trešdaļas vidū sapratuši – tituls būs viņu: “To brīdi atceros skaidri. Labi nospēlējām aizsardzībā, paskatījos uz tablo, kas rādīja, ka līdz spēles beigām vēl sešas minūtes un 11 sekundes. Sākām spēlēt labu aizsardzību, veiksmīgi uzbrukām, un bija skaidrs, ka pretinieks sāk lūzt.”

Spēlētājs norādīja, ka uz izšķirošo spēli bijis svarīgi noskaņoties: “Apziņa, ka šī ir pēdējā, ka tik tālu esam tikuši, ka tagad jāizliek viss, ko varam. Sapratām, ka jāpaņem uzvara, neviens to nedāvinās. Ticējām sev, viens otram, un galu galā nevarējām pievilt arī daudzos skatītājus. Bija liela vēlme pabeigt uz pozitīvas nots, domāju, tā bija abām komandām, mums tas padevās labāk. Vēl gan nevaru īsti noticēt, ka tas ir panākts. Šķiet, jāpaiet ilgākam laikam, lai pilnībā saprastu, ko esam izcīnījuši. Tas ir liels notikums ne tikai Vidzemes, bet arī visas Latvijas sporta dzīvē.”

Cēsu Sporta skolas basketbola treneris Viktors Brizgalovs atzina, ka Valmieras komandas panākums parāda, ka, ieguldot nopietnu darbu un lielus līdzekļus, var panākt rezultātu. Un to var ne tikai Rīgas, Liepājas, Ventspils klubi, bet arī no nosacīti mazākas pilsētas.

“Jāatzīmē, ka tituls izcīnīts tikai ar vienu leģionāru komandā, visu izdarīja mūsu pašu puiši. “VEF”, Ventspils komandas rindās leģionāru vairāk, bet iznākums liecina, ka ne jau tikai viņi nosaka spēles iznākumu. Svarīga komandas komplektācija, ne vienmēr tas, ka savāktas daudzas zvaigznes, dod rezultātu. Svarīgs ir komandas mikroklimats un daudzi citi faktori,” atzīst treneris, piebilstot, ka ir gandarīts, ka arī Cēsu Sporta skolas audzēkņi tikuši pie visaugstākā kaluma medaļām.