
Paziņoti pirmā konkursa “Cēsu Mākslas balva 2020” laureāti, galveno, Zelta, balvu saņēma tēlnieks Matiass Jansons.
Izstāde, kurā bija skatāmi vairāk nekā 20 autoru darbi, apmeklētājiem bija atvērta mēnesi, šajā laikā tos vērtēja ne tikai profesionāla žūrija, bet arī skatītāji, balsojot par iecienītāko autoru. Konkursā, kurā balvu fonds bija 1000 eiro, varēja piedalīties mākslinieki, kuriem ir saistība ar Cēsīm, apkārtējiem novadiem. Konkursā piedalījās tikai profesionāli autori, pārstāvēti bija visi vizuālās mākslas žanri: glezniecība, grafika, tēlniecība, keramika, stikla māksla un citas tehnikas.
Žūrijas komisijas priekšsēdētāja Baiba Magdalēna Eglīte atzina, ka izstādē skatāmi daudzi augstvērtīgi darbi, gandrīz visi varējuši pretendēt uz godalgām. Rūpīgi saskaņojot viedokļus, žūrijas komisija lēma Zelta balvu piešķirt Matiasam Jansonam, bet Sudraba balvas, atbilstoši konkursa nolikumam tādas ir divas, stikla māksliniekam Eero Rasam un gleznotājam Ritumam Ivanovam. Žūrija ierosinājusi vairākiem autoriem pasniegt arī Atzinības rakstus.
“Izdarīt izvēli nebija viegli,” atzīst B. M.Eglīte. “Bet nosvērties par labu Matiasam Jansonam žūrijai lika darba ietilpība, attieksme pret materiālu, darba kultūra, eksponēšanas kultūra. Protams, ir ļoti grūti salīdzināt, kurš vērtīgāks, bet šoreiz uzvarētāju noteica darba ietilpība. Mums patika Eero Rasa darbi, kas ļoti atbilstoši viņa specialitātei. Par otro Sudraba balvu žūrija diskutēja, domājot par Rituma Ivanova un Annas Baklānes gleznām, bet priekšroka tika dota Ritumam, jo šoreiz viņš ir nevis attālinājies no skatītājiem, bet uzaicina skatītāju ienākt gleznā. Bet, kā jau teicu, daudz labu darbu, un cerams, ka arī turpmāk būs šāds konkurss un māksliniekiem netrūks stimula piedalīties.”
Balvu pasniegšana notika pavisam šaurā lokā, ievērojot epidemioloģiskās prasības. No apbalvotajiem māksliniekiem bija ieradušies M. Jansons un E. Rass, bet R. Ivanovs kolēģiem bija atsūtījis attālinātu sveicienu.
Izstāde bija veltījums Cēsu Vēstures un mākslas muzeja 95.gadadienai un Izstāžu nama 35.gadadienai. Finansējumu konkursam piešķīra Cēsu novada pašvaldība. Domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, pasniedzot balvas uzvarētājiem, norādīja, ka šāda pasākuma atbalstīšana ir nozīmīga, jo ļauj Cēsu profesionāliem māksliniekiem izrādīt savus pēdējo gadu darbus: “Patīkami redzēt, ka lokālā piederība māksliniekiem ir ļoti būtiska. Redzam ne tikai tos māksliniekus, kuri te dzīvo un strādā ikdienā, bet arī tos, kuri dzimuši vai kādu dzīves posmu dzīvojuši Cēsīs, apkārtējos novados. Viņi joprojām sirdī ir ar Cēsīm.”
Zelta balvas ieguvējs M. Jansons atzina, ka ir patīkami pārsteigts par novērtējumu, bet būtiskākais esot fakts, ka šāds konkurss vispār tiek rīkots: “Ir patīkami uzvarēt, bet tam nav izšķirošā nozīme, svarīga ir izstādes kopējā augstā mākslinieciskā vērtība. Savā starpā autori esam pazīstami, te daudz interesantu darbu, plaša žanru dažādība. Ceru, ka konkursam būs turpinājums, mākslinieki nepārstās piedalīties, un gribētos, lai parādās arī jaunie autori, jo tādi taču ir.”
Viņš arī uzsvēra, ka patiesībā šādai izstādei vajadzētu notikt vasarā, kad Cēsīs ir visvairāk tūristu: “Cēsnieki, kuri apmeklē Izstāžu namu, jau zina, ko kurš mākslinieks dara, tāpēc vajadzētu ar darbiem iepazīstināt iespējami plašāku auditoriju. Domāju, izstādi vajadzētu rīkot viskarstākajā tūrisma sezonā, kad notiek arī pilsētas svētki. Lai atbrauc cilvēki un redz, ka mums ir augstas klases mākslinieki, tā mēs vecinātu mākslas atpazīstamību.”
Vērtējot Eero Rasa darbus, žūrija visaugstāk novērtēja viņa veidoto balvu, kas darināta “Apalu prēmijas” ieguvējiem. Tā nu balva tikusi – balvai. Pats laureāts norāda, ka ir priecīgs par iekļūšanu labāko trijniekā: “Neapskaužu žūriju, kurai bija jāizdara izvēle, jo, manuprāt, mākslā nevar būt vietu sadalījums – kurš pirmais, otrais, trešais, ikviens darbs var būt labākais. Strādājot kā pedagogam Cēsu Mākslas skolā, man vieglāk vērtēt, jo audzēkņiem jāizpilda konkrēts uzdevums, bet šādā konkursā, kur tāda daudzveidība, grūti noteikt labākos. Visi ir labi.”
Stāstot par saviem darbiem, viņš atklāj, ka visi trīs iesniegtie darbi veidoti kā balvas konkrētiem pasākumiem.
Cēsu Izstāžu nama vadītāja Nata Livonska atzina, ka viņai bijis liels gandarījums par šo izstādi, to kopumā novērtējuši vairāk nekā 600 apmeklētāji, balsojot par savu izvēlēto darbu. Saskaitot balsis, noskaidrojies, ka ar diezgan lielu balsu pārsvaru Skatītāju balvu ieguvusi gleznotāja Anna More.
Konkursa “Cēsu Mākslas balva 2020” darbu izstāde bija atvērta līdz svētdienai, bet jau šajās dienās Izstāžu namā sāk iekārtot izstādi “Darbi un kolekcija”, kas veltīta Jaunpiebalgā dzimušajam māksliniekam, mākslas vērtētājam, kolekcionāram un pedagogam Jēkabam Strazdiņam (1905-1958).