Ziņas

Sabiedrība

Zaļi domājošu bērnu audzināšana

Pēc paveiktā. Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas 3. b klases audzinātāja Anita Vīņaude un skolēni atceras, kā gatavojušies konkursam "Mūsu mazais pārgājiens".Foto: Māris Buholcs

Zemkopības ministrijas rīkotajā konkursā “Mūsu mazais pārgājiens” jau otro gadu ievērota un novērtēta Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas skolotājas Anitas Vīņaudes klase. Pedagoģes aicināti, skolēni centās izzināt, cik lielā mērā dzīvi ietekmē mežs un cik liela daļa no šīs zaļās bagātības rodama arī Cēsu pilsētā un apkārtnē. Šogad Anita Vīņaude 3. b klasi aicināja pievērst uzmanību bērziem. Bērni tos skaitījuši skvēros un parkos, klase devusies pārgājienā uz Niniera ezeru, un tur bijis visai daudz bērzu, ko saskaitīt. Skolēni arī izzinājuši, kā noteikt koka vecumu, bet vienam no Cēsu bērziem, kas aug Pastariņa sākumskolas pagalmā, noskaidrots konkrēts stādīšanas gads. Klasē aicinātais ciemiņš, kādreizējais skolas saimnieks Guntis Eglītis pastāstījis, ka bērzu pie skolas iestādījis pirms 46 gadiem. 

Redzētā iedvesmoti un skolotājas iedrošināti, bērni tagad stāsta, ka arī viņi ir apņēmības pilni pilsētā iestādīt koku. Bērzs, piemēram, varētu augt Avotu ielejas parkā. Pastariņa sākumskolas klases šo parku mēdz apciemot bieži, kad grāmatās lasītais jāsalīdzina ar dabā redzamo.

Konkursa “Mans mazais pārgājiens” balvas pasniedzot, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs novērtēja skolēnu apgūto prasmi saskatīt gan meža ekonomisko vērtību, kas ir viens no Latvijas ekonomikas balstiem, gan arī meža devumu pilsētai. Mazie cēsnieki, startējot 1. līdz 4.klašu grupā, konkurēja ar vēl 60 klasēm vai skolēnu pulciņiem. Cēsnieku, 3. b klases, izpētes darbā stāstīts par pārgājieniem, tajos novēroto un atklāto. Apraksti papildināti ar zīmējumiem, kartēm, fotoattēliem. Skolotāja teic, ka iedvesmas pilnie zīmējumi vai rakstu darbi visbiežāk tapuši rītos pirms mācību stundām. Daļa bērnu jau laikus ir skolā un uzreiz darboties gribas pārņemti. Skolotājai atliek tikai ierādīt virzienu.

Pastariņa sākumskolai atkārtoti piešķirts eko skolas nosaukums un Zaļais karogs. Šogad skola kļuvusi arī par projekta “Mammasdabas vēstniecība” pārstāvi Rietumvidzemes daļā. Centienus pilsētas bērnus audzināt zaļi domājošus, aktīvi atbalsta arī daļa vecāku. Anitas Vīņaudes klase divus gadus bija iesaistījusies arī sabiedriskās organizācijas “Providus” pētnieciskajā projektā. Tā gaitā ik mēnesi notika vecāku un bērnu tikšanās, lai vakara stundas veltītu kopējām nodarbēm, kurās tapa noderīgas lietas, piemēram, no koka; lai ar skolēniem savās zināšanās dalītos ne vien skolotāja, bet arī citi pieaugušie. Anita Vīņaude ir pateicīga audzēkņu Ernesta Malēja, Ernesta Jekimova, Terēzes Lāces, Markusa Kozaka ģimenes locekļiem – mammām, tētiem, vecmāmiņām, kuri ar savu piemēru, līdzdarbošanos veicinājuši klases audzēkņu interesi par dabu.

Konkursa “Mūsu mazais pārgājiens” komisijas priekšsēdētāja pienākumi bija uzticēti rakstniekam un publicistam Ērikam Hānbergam. Tā kā nosauktajiem konkursa laureātiem balvā tika apmaksāts transporta pakalpojumss, lai dotos ekskursijā, tad kopā ar skolotājiem jau tiek sapņots par tām. Mazajiem cēsniekiem par piešķirtajiem 300 eiro iznākot pat divas ekskursijas, un tāpēc jau nolūkoti maršruti – uz Tērvetes dabas parku un atrakciju parku Ķekavas apkaimē.