Ziņas

Sabiedrība

Zāle saaugusi, jāsteidz gatavot lopbarību

Govīm un teliņiem garšos. Raunas pagasta zemnieku saimniecības “Pintāni” saimnieks Kārlis Pintāns un saimniece Madara ir gandarīti, ka saimniecībā lopbarības sagatavošanu laikapstākļi un nekādas aizķeršanās nekavē.Foto: Sarmīte Feldmane

Siltais un saulainais laiks, dažbrīd veldzējošs lietus veicina augšanu. Lopkopji steidz gatavot barību ziemai.

Raunas pagasta zemnieku saim­niecībā “Pintāni” ziemai jānodrošina barība teju 250 mājlopiem, no tiem vairāk nekā simts slaucamām govīm.

Saimnieks Kārlis Pintāns ar gandarījumu rāda divas tranšejas, kurās jau sagatavota skābbarība, pie kūts vairāk nekā 200 ruļļi ar skābsienu un sienu.

“Likt skābbarību bedrē ir izdevīgāk. Vispirms jau tiek nodrošināta vienāda kvalitāte. Lai piepildītu bedri, vajag mazāk laika nekā tā paša pļāvuma satīšanai ruļļos. Plēves ar katru gadu dārgākas, ruļļu plēve šovasar pat par 30 procentiem,” stāsta “Pintānu” saim­nieks un piebilst, ka skābbarības bedrēm plēves sagādātas laikus un tas bijis izdevīgi. Pir­majam pļāvumam bedrē veiktas analīzes, lopbarības kvalitāte ir laba.

K.Pintāns uzsver, ka daudz tiek investēts, lai būtu kvalitatīvi zālāji. No 270 hektāriem, ko apsaimnieko saimniecība, 50 hektāri ir ilggadīgie zālāji sienam, pārējie nav vecāki par pieciem gadiem, un katru gadu vismaz 50 hektāri tiek atjaunoti.

“Ja gribu labus izslaukumus, govīm jādod kvalitatīva barība,” paš­saprotamo atgādina zemnieks un uzsver, ka visi skābsiena ruļļi ir savesti pie kūts, nav jāuztraucas, ka putni tos sabojās.
“Zāle izaugusi laba. Nu jau vajadzētu lietu, otrajam pļāvumam varēja būt biezāka. Gaidīt nevar, jāpļauj,” teic K.Pintāns un piebilst, ka saimniecībā ir laba darbinieku komanda un viss rit bez aizķeršanās.

Straupes pagasta bioloģiskajā saimniecībā “Upītes” siena laiks jau teju beidzies. “Laikapstākļi bija labi, zāle saauga, bija tikai jāpļauj. Arī lietus nepārsteidza, gandrīz visa barība ir šķūnī,” stāsta saimniece Vita Petrova.

Taurenes pagasta SIA “Liepas M” ziemai jāsagatavo barība 300 piena lopu ganāmpulkam. “Pir­mais pļāvums bija pirms Jāņiem. Karstais un sausais laiks ietekmējis kvalitāti, proteīna zālē ir mazāk nekā citus gadus. Jācer, ka nākamajos pļāvumos barībai būs labāka kvalitāte,” vērtē saimnieks Modris Liepiņš. Saim­niecībā skābētās zāles barību gatavo gan tranšejās, gan ruļļos. Siens teliņiem sapļauts jau pirms Jāņiem.

“Liepas M” apsaimnieko vairāk nekā 200 hektārus. Ik gadu zālāji tiek atjaunoti, lai iegūtu kvalitatīvu lopbarību. “Vasara laba, zāles raža bagāta,” uzsver zemnieks.

Zaubes pagasta zemnieku saimniecībā “Atēnas” jau sagatavots ap tūkstoš rituļu skābsiena. “300 lopiem vajag ap trīs tūkstošus ruļļu. Zāle saaugusi, pirmais pļāvums bija labs. Redzēs, kādu kvalitāti rādīs analīzes,” saka saimnieks Valdis Lācis un pastāsta, ka ziemai barība tiek gatavota tikai rituļos. “Plēvi nopirkām jau pērn, rēķinoties ar pandēmiju, kas var kavēt piegādes un paaugstināt cenas. Ar to vinnējām, jo tagad plēve ir krietni dārgāka,” vērtē V. Lācis.

Viņš atzīst, ka nav viegli sagatavot barību kalnainajos, mazajos tīrumos, arī zāle katrā atšķiras.

“Tad jau redzēsim, kāds turpmāk būs laiks, kā veiksies darbi,” bilst zaubēnietis.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Cēsu biroja lopkopības konsultante Andra Sere­dina, vērtējot šo vasaru, atgādina, ka zaļā masa ir izaugusi, svarīgākais ir laikus sagatavot lopbarību ziemai. “Tie, kuri tikai tagad pirmoreiz pļauj, jau patiesībā ir nokavējuši. Zāle sienam ir pāraugusi, un tam nebūs gaidītās kvalitātes,” saka konsultante. A.Sere­dina uzsver, ka diemžēl jūnija sākumā retais saimnieks varēja ar tehniku tīrumos kaut ko darīt, jo lauki bija pārmitri. Pēc lietus zāle saauga bieza. Taču katrā saimniecībā ir citāda situācija.

“Braucot pa laukiem, diemžēl daudzviet redzamas neappļautas ganības. Izplatās nezāles, turklāt lopiem zāle, kas garāka par 17 centimetriem, negaršo, to vienkārši nomīda. Atsevišķās pļavās, kur sen nav bijis lietus, var arī sākt trūkt kvalitatīvas, proteīniem bagātas zāles, jau jādomā par lopu piebarošanu,” stāsta lopkopības konsultante.