Ziņas

Sabiedrība

Viss gadu gaitā mainās

Interesanti. Dažādas paaudzes interesē, kā bija kādreiz. Arī apsveikumu kartītēm, eglīšu rotājumiem bija cita mode.Foto: Sarmīte Feldmane

Ziemassvētku noskaņā Raunas muzejs aicināja raunēniešus pabūt vakardienā. Muzeja krājumā ir pāris simti dažādu apsveikuma kartīšu. “Tās ir interesanta laikmeta liecība,” saka muzeja vadītājs Edgars Plētiens. Nelielajā izstādē apskatāmas Ulda Smurģa muzejam dāvinātās padomju gadu apsveikuma kartītes ar vēlējumiem Jaunajā gadā. Tās apkopotas nelielā albumā. To pāršķirstot, kāda raunēniete atzīst, arī viņai vēl nesen daudzas bijušas mājās, bet izmetusi. “Kad tā izliek, pavisam cita liela, interesanti,” vērtēja pasākuma apmeklētāja.

“Interesanti ir Raunas novada domei sūtītie apsveikumi gan no Valsts prezidenta un dažādām institūcijām, gan uzņēmumiem un iestādēm,” rāda Edgars Plētiens un piebilst, ka Ziemassvētki, Jaunais gads bija tie svētki, kad tika sūtīti un saņemti ļoti daudzi apsveikumi. Šodienas jauno paaudzi piesaista padomju gadu eglīšu rotājumi – čiekuri, lāstekas, doktors Aikāsāp, putniņi.

Uldis Smurģis muzejam nodevis savas slēpes, ar kurām pirms vairāk nekā pusgadsimta startēts ne vienās vien sacensībās. Viņam tik modernas pagastā bijušas pirmajam. Ka ar slēpēm daudz braukts, liecina labi redzamās remonta pēdas.

Kaut kā pierasts, ka ziemā tiek fotografēts mazāk. Tāpēc jo interesantas ir bildes, kurās redzama Rauna ziemā. “Fotogrāfijas ir no pagājušā gadsimta 20.līdz 70.gadiem. Viena ir nedaudz vecāka, tajā redzami lauksaimniecības kursa dalībnieki pie nesen uzceltā biedrības nama,” stāsta muzeja vadītājs. Izstādē labi iederas arī Raunā pazīstamā mākslinieka Induļa Gurtiņa grafikas.

Pēc izstādes apskates bērni varēja gatavot eglīšu rotājumus, kopā vecākiem noklausīties stāstu par Ziemassvētku vecīti, kurš vienmēr nav bijis sarkanā tērpā. Arī pieaugušie bija pārsteigti, ka sarkanā kostīmā Ziemassvētku vecītis parādījies Coca-Cola reklāmās. Pēc tam muzejā visi noskatījās filmu “Ziemassvētku jampadracis”.