Ziņas

Sabiedrība

Virzība notiek, līdz konkrētākam rezultātam jāpagaida

Tiks apbūvēts. Pagaidām tukšajā pļavā Ata Kronvalda ielā 37 pēc gadiem varētu slieties jaunbūve– Vidzemes zonālais arhīvs.Foto: Jānis Gabrāns

Ja viss ritēs veiksmīgi, tuvāko gadu laikā Cēsīs, Ata Kronvalda ielā, varētu tapt jaunbūve, kurā atradīsies Vidzemes zonālais arhīvs. To paredz valdības pērn gada nogalē apstiprinātā Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) ēku attīstības koncepcija.

Jau pirms vairākiem gadiem izskanēja viedoklis, ka Cēsu arhīvs atrodas nepiemērotās telpās, tāpēc to varētu slēgt un pārcelt uz Madonu. Lai šādu situāciju nepieļautu, iesaistījās Cēsu pašvaldība, sākotnēji Gints Šķenders, tad rūpi par zonālā arhīva saglabāšanu Cēsīs turpināja tagadējais novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs.

Šobrīd Cēsu zonālais arhīvs atrodas Pils ielā 6, un ilgu laiku daļa dokumentu glabājās Pils ielā 7. Kad ēka tika atzīta par ekspluatācijai nepiemērotu, dokumentus pārveda uz citām vietām Vidzemē, cerot, ka kādreiz tie atkal varētu atgriezties Cēsīs.

J. Rozenbergs stāsta, ka pirms trim četriem gadiem sācis pārrunas ar Kultūras ministriju, lai Vidzemes zonālais arhīvs tomēr atrastos Cēsīs: “Ministrijas pārstāvjiem izrādīju dažādas vietas pilsētā un apkaimē, tostarp arī šobrīd tukšo Jāņmuižas profesionālo vidusskolu – varbūt to var pielāgot arhīvam. Taču ministrijā tika nolemts būvēt jaunu ēku, ņemot par paraugu kādu Igaunijas jaunbūvi. Speciālisti norāda, ka vieglāk un lētāk uzbūvēt jaunu ar visām nepieciešamajām mūsdienu tehnoloģijām, nekā censties kaut ko pielāgot.”

Jāteic, ka Igaunijā arhīviem valsts pievērš lielāku uzmanību. Tur neatkarības gados tapušas vairākas modernas jaunbūves, dažas pat izpelnījušās pasaules atzinību, kamēr Latvijā pēdējā jaunbūve arhīviem, kā vēsta informācija, tapusi 80.gadu vidū.

Šobrīd ir apstiprināts Kultūras ministrijas informatīvais ziņojums “Par Latvijas Nacionālā arhīva ēku kritisko stāvokli un turp­māko rīcību”, kurā aprakstīta arhīvu problemātika un arī infra­struktūras nepieciešamības uzlabojumi. Infrastruktūras attīstīšanas modelis paredz modernizēt četras ēkas Rīgā, pa vienai Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī, kā arī celt jaunu ēku Vidzemē. Darbi salikti prioritārā secībā. Pirmā vieta, kur tiks realizēts projekts, ir Nacionālā arhīva ēka Rīgā, otrā – Vidzemes zonālais arhīvs Cēsīs.

Kā minēts informatīvajā ziņojumā, vienā no risinājumiem plānots jaunbūvi īstenot Festivāla ielā 43, kur patlaban ir nepabeigta būve. Ja līdz finanšu līdzekļu piešķiršanai attīstības projekta īstenošanai Cēsu novada pašvaldība nebūs veikusi uz zemesgabala esošās vidi degradējošās būves piespiedu nojaukšanu, kā alternatīva tiks izskatīta iespēja Vidzemes valsts zonālā arhīva jaunbūvi būvēt uz Cēsu novada pašvaldībai piederošās zemes vienības Ata Kronvalda ielā 37. J. Rozenbergs informēja, ka pašvaldība apliecinājusi gatavību nodot zemes gabalu A.Kronvalda ielā 37 bez atlīdzības valsts īpašumā kultūras funkciju veikšanai.

“Būves realizācijai ir simtprocentīgs valsts finansējums,” uzver J. Rozenbergs. “Pašvaldības ieguldījums šajā projektā ir tikai minētais zemes gabals, visus parējos izdevumus sedz Kultūras ministrija kopā ar Finanšu ministriju un Valsts nekustamiem īpašumiem, iespējamie finansējuma avoti jau iezīmēti.”

Informācija vēsta, ka Vidzemes zonālā arhīva ēkā telpas būs atbilstošas arhīva vajadzībām, tajās tiks radīti komfortabli darba un dokumentu glabāšanas apstākļi, piemērots mikro­kli­mats, būs telpas dokumentu restaurācijai un digitalizēšanai, lasītavas un citas publiski pieejamās telpas, kā arī labiekārtota teritorija. Šobrīd izmaksas lēstas nepilnu 12 miljonu eiro apmērā. Būvdarbu sākums iecerēts 2023. – 2024.gadā.

Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas referente Edīte Matuseviča, jautāta par pieejamo finansējumu, skaidro, ka ministrija, atbilstoši koncepcijā noteiktajam, ieceres īstenošanai plānojusi pieprasīt finansējumu prioritāro pasākumu ietvaros nākamā gada valsts budžetā: “Tāpat Kultūras ministrija izskata iespējas piesaistīt finansējumu no Eiropas Savienības finanšu instrumentiem. Jāņem vērā, ka Cēsīs paredzētā arhīva būve šajā koncepcijā ir vienīgā jaunbūve, tāpēc arī šī projekta īstenošanai būs nepieciešams vairāk laika nekā vietās, kur ēkas tiek atjaunotas un modernizētas. Varam teikt, ka virzība notiek, bet līdz konkrētākam rezultātam jāpagaida.”