Ziņas

Sabiedrība

Virpuļviesuļa izgāzto koku savākšanai nepieciešamās atļaujas izsniegs paātrinātā kārtā

Lai mežu īpašnieki Ziemeļvidzemē varētu iespējami operatīvi un ar mazākiem zaudējumiem savākt vētras izgāztos kokus, attiecīgajiem darbiem nepieciešamie ciršanas apliecinājumi tiks izsniegti jau piecu darba dienu laikā, nevis kā ierasts – pēc viena mēneša.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts meža dienesta (VMD) pārstāve Selva Šulce, pieņemts lēmums, ka Ziemeļaustrumu un Ziemeļvidzemes virsmežniecības teritorijā pēc iesnieguma par koku ciršanu sanitārajā cirtē saņemšanas mežniecībā apliecinājuma koku ciršanai izsniegšana tiks nodrošināta piecu darba dienu laikā.

Ņemot vērā postījumu apjomu un laikapstākļus, VMD norāda, ka šādos laikapstākļos koksne ātri bojājas un ir paaugstināts risks slimību un kaitēkļu izplatībai, līdz ar to pēc iespējas ātrāk jāorganizē bojāto koku izvākšana.

Turklāt jāņem vērām, ka daļa no postījumu skartās teritorijas atrodas aizsargājamo ainavu apvidū “Ziemeļgauja”, kur saimniekošanā jāievēro specifiski papildu nosacījumi.

Tāpat īpašniekiem jāatceras, ka kopš 2.maija mežos ir noteikts ugunsnedrošais laika posms, līdz ar to darbu laikā jānodrošina ugunsdrošības noteikumu prasību ievērošana un jāparūpējas, lai meža stigas būtu atbrīvotas no sagāztajiem kokiem un krūmiem, lai nepieciešamības gadījumā ugunsdzēsības automašīnām būtu iespējams brīvi pārvietoties.

Kā ziņots, virpuļviesulis, kas pagājušajā svētdienā, 3.jūlijā, piemeklēja Austrumvidzemi, nesis līdzi tik stipru vēju un krusu, ka mežos izgāzti koki apmēram 4600 hektāru platībā. Lielākie postījumi konstatēti meža masīvos Gaujas upes kreisajā krastā no Lipšiem Valkas novadā līdz Mālmuižai Gulbenes novadā, kur lauzti, gāzti un liekti koki dažādos virzienos apmēram 4600 hektāru platībā.

Bojāti koki konstatēti visu vecumu mežaudzēs – gan saimnieciskos, gan aizsargājamos mežos, to kopējais apjoms sasniedz 70 000 kubikmetru.

Sākotnējā operatīvā informācija par bojāto koku apjomu tika apzināta gar ceļiem, kurus pirmos atbrīvoja no pārgāzušajiem un pārkritušajiem kokiem vai to daļām. LVM darbinieki notikuma vietā organizēja darbus ceļu atbrīvošanai, lai iebrauktu meža masīvā, kā arī tika atbrīvotas elektrolīnijas un citi infrastruktūras objekti.

Patlaban vētras skartajās platībās tiek sagatavotas sanitārās cirtes, kā arī tiek plānoti steidzami mežizstrādes darbi, lai iespējami ātrāk savāktu kokmateriālus, nezaudējot to kvalitāti, un lai kritušie koki neveicinātu meža kaitēkļu savairošanos.