Ziņas

Sports

Vineta Pētersone – jau septiņkārtējā!

Pelnīti. Eiropas čempionātā Vineta Pētersone jau septīto reizi kāpa uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena.Foto: no albuma

Šonedēļ BMX pasaules čempionātā Beļģijā aizvadītas vairākas sacensību dienas, un daži Latvijas sportisti sacensības jau beiguši. Viņu vidū arī cēsniece Vineta Pētersone, kura trešdien 16 gadīgo meiteņu grupā ierindojās 4.vietā.

Atgriezties pēc traumām

Pirms dažām nedēļām Eiropas čempionātā viņa izcīnīja uzvaru, un mūsu saruna notika pēc šī titula iegūšanas. Jau tas, ka izcīnīts Eiropas čempiones tituls, ir atzīmējams panākums. Bet Vinetai tas jau ir septītais. Pati braucēja atceras, ka pirmais izcīnīts 2005.gadā sešu gadu vecumā: “Tik mazu grupu tolaik vēl nebija, startēju pie astoņgadīgajām.”

Vineta atzīst, ka šogad Eiropas čempionātā veicies negaidīti labi, kas viņai bijis ļoti nepieciešams, jo līdz tam vajājusi neveiksmju sērija. Tā sākās jau iepriekšējās sezonas izskaņā, kad Latvijas čempionāta pēdējā posmā Vineta piedzīvoja smagu kritienu un ilgu laiku pavadīja slimnīcā.

Viņa tomēr nolēma atgriezties sportā, ziemā jau startēja slēpošanā, bet pavasarī atkal sēdās uz BMX riteņa. Šajā sezonā Vineta Eiropas kausos pārstāv komandu “FreeAgent/ TVE”. Sezona sākās ļoti agri, pirms tam uz riteņa tikpat kā nesanāca patrenēties, tas atsaucās uz rezultātu. Iepriekšējās sezonas līdere pirmajā Eiropas kausa posmā palika ārpus labāko trijnieka.

“Iekšēji gribējās izdarīt vairāk, taču nekas neiznāca, un tas bija smags psiholoģiskais sitiens. Citi mierināja, ka šis tikai pirmais spēku pārbaudījums, jo treniņu nav bijis, bet tas īpaši nepalīdzēja,” atzīst Vineta.

Neveiksmju posms turpinājās arī pēc Eiropas kausa posma, un treniņos kopā ar Latvijas izlasi Vineta piedzīvoja kritienu, gūstot smadzeņu satricinājumu. Tas lika izlaist otro Eiropas kausa posmu.

Arī treniņu process tika izjaukts, tāpēc bija vajadzīgs kāds īpašs pavērsiens.

Izcelt Eiropu

“Sezonas sākumā zaudētos treniņus sāku atgūt divas nedēļas pirms Eiropas čempionāta,” stāsta Vineta. “Man bija strikts grafiks – divi treniņi dienā. Beidzot veselība atļāva pilnvērtīgi trenēties, un šajās nedēļās atguvu pārliecību, braukšanas garšu.”

Pirmās pozitīvās emocijas deva uzvara Latvijas Jaunatnes olimpiādē, pārstāvot Smiltenes novadu. Viņa joprojām ir arī kluba “Silvas ziķeri” braucēja, trenējas kluba trasē pie Ģirta Kātiņa. Tā gan bija vienīgā reize, kad līdzjutēji Vinetu varēja redzēt Latvijas trasēs. Valsts čempionātā viņa šogad nestartē, jo trūkst nopietnas konkurences, tāpēc uzsvars tiek likts uz Eiropas kausa izcīņu, Eiropas čempionātu, pasaules čempionātu.

“Uzvara Jaunatnes olimpiādē deva pārliecību, ka varu. Dodoties uz Eiropas čempionātu, iekšēji jutu, ka finālā iekļūšu, bet īsta pārliecība par saviem spēkiem radās tikai sacensību dienā. Uzvarēju priekšbraucienus, arī pusfinālu, kurā, starp citu, no tālākās cīņas izstājās Eiropas kausu līdere. Tad sapratu, ka man ir iespēja, ka esmu uzvarai tik tuvu. Ja kontā ir jau seši čempiona tituli, gribas tos nosargāt. Čempiona slogs nav viegls. Pasaules čempionātā vieglāk, tur pērn biju otrā, tātad ir, kur pakāpties, bet čempionam ir tikai viens – noturēt, atkārtot,” saka Vineta.

Kas tika paveikts sešas iepriekšējās reizes, tika īstenots arī septīto, un Eiropas čempionātā savā grupā Vineta Pētersone kāpa uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena. Viņa atzīst, ka šogad uzvara nākusi sīvākā cīņā, jo arī citas braucējas kāpinājušas meistarību, spēkos ļoti līdzvērtīgas: “Ja pērn finālā, stāvot uz starta līnijas, biju pārliecināta, ka būšu pirmā, šogad to sapratu, tikai šķērsojot finiša līniju.”

Pārvarēt bailes

Atgādināšu, ka pērn pasaules čempionātā Vineta finālbrauciena pēdējos centimetros izrāva otro vietu, iespraukdamās starp divām Japānas braucējām. Teiktajam, ka šogad ir iespēja pakāpties, Vineta atbild, ka cenšas par to nedomāt: “Zinu, ka man jāstartē iespējami labāk. Uzvara Eiropas čempionātā deva vajadzīgo ticību saviem spēkiem. Pēc iekšējām sajūtām mērķis ir trijnieks, bet BMX neko nevar paredzēt. Mazākā kļūda, kādas konkurentes kritiens vai neliela sadursme, un visas ieceres vējā. Te rezultāts nav atkarīgs tikai no manis. Spēku samērs ir līdzvērtīgs, tāpēc pagaidām ar prognozēm nenodarbojos, bet cerība par trijnieku tomēr ir.”

Tā Vineta teica nedēļu pirms pasaules čempionāta, un prognozes gandrīz piepildījās. Savus priekšbraucienus viņa veica lieliski, uzvarot visos trijos. ¼ finālā savā braucienā bija otrā, pusfinālā uzvarēja, taču finālā kārotajā trijniekā neizdevās iekļūt un nācās palikt tūlīt aiz goda pjedestāla.

BMX aizvadīti daudzi gadi, un sportiste atzīst, ka šajā sporta veidā notiek liels progress: “Aug ātrums, meitenes arvien vairāk lec tramplīnos, arī man, ja gribu labu rezultātu, tas jāsāk darīt. Tā ir iespēja būt priekšā tām, kas to nedara. Šogad Eiropas čempionātā pirmajā taisnē bija liels tramplīns, un ar bailēm cerēju, ka neviena neuzlēks, jo tad uz uzvaru nav, ko cerēt. Praktiski ar to ātrumu, ko iegūst startā, varētu uzlēkt, bet bailes ir tik lielas! Skatoties no malas, ir sajūta, ka varētu, bet galvā to nespēju pieņemt. Taču uz to jāiet, jātrenējas lēcienos, sākot ar mazākiem tramplīniem, un tad aizies. Aizbēgt no tā nevar, jo nākamgad jau nāksies startēt junioru grupā, kur lielais starta kalns, lielie tramplīni.”

Divas sezonas

Pēc pasaules čempionāta Vineta sāks gatavoties slēpošanai, jo priekšā svarīga sezona. Ir vēlme piedalīties pasaules Jaunatnes olimpiādē. Latvijai šajās sacensībās gan tikai viena vieta, uz to pretendē divas slēpotājas – Vineta un Patrīcija Eiduka no Aizkraukles. Taču vēlme nokļūt uz pasaules mačiem liela, jo tā beidzot būtu iespēja samēroties spēkiem ar sava vecuma sportistēm. Līdz šim visās sacensībās iznācis startēt pie gados vecākām slēpotājām.

Pēc rudenī gūtās traumas izārstēšanas Vineta atgriezās slēpošanas trasēs, startējot pasaules čempionātā U23 grupā Kazahstānā, pēc tam pasaules pieaugušo čempionātā sievietēm elites grupā Zviedrijā.

“Pirms tam biju domājusi, ka likšu slēpošanu pie malas, bet tagad vēl ir trīs gadu plāns. Šajā ziemā pasaules Jaunatnes olimpiāde, pēc gada – Eiropas Jaunatne olimpiāde, un tad jau Ziemas olimpiskās spēles Dienvidkorejā. Tas dod motivāciju trenēties.

Man iznāk divas sezonas pēc kārtas, beidzoties BMX sezonai, sākas slēpošana, ko pēc tam atkal nomaina BMX. Gribas vēl paturēt abus sporta veidus, jo tas dod iespēju redzēt pasauli, parādīt, ko varu izdarīt,” saka Vineta.