Ziņas

Sabiedrība

Vietējie uzņēmēji sākuši ražot dezinfekcijas līdzekļus

Ļoti noderīga dāvana. Cēsu klīnikas aptiekas vadītāja Gunta Zemīte saņem dāvinājumu - roku dezinfekcijas līdzekļus – no “Cēsu alus” pārstāvja. Foto: publicitātes

Sākoties Covid-19 pandēmijai, liels deficīts bija dezinfekcijas līdzekļi, taču vairāki Latvijas uzņēmumi spēja samērā ātri pārkārtoties dezinfekcijas šķidrumu ražošanai. Tagad tos mūsu pusē ražo uzņēmumi SIA “Livonia” un akciju sabiedrība “Cēsu alus”.

AS “Cēsu alus” uzsākusi ražot roku un virsmu dezinfekcijas līdzekli.  Pirmajā partijā plā­nots saražot 70 000 pudeļu.    Daļu      saražotā dezinfekcijas līdzekļa, proti, 5000 pudeļu uzņēmums ziedoja Cēsu klīnikai, Vidzemes slimnīcai un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Cēsu filiālei.

“Mēs vēlamies sniegt savu ieguldījumu un, izmantojot “Cēsu alus” speciālistu kompetenci un spēcīgo laboratorijas bāzi, nodrošināt dezinfekcijas līdzekļa pieejamību valstī. Mēs arī gribam pateikties    mediķiem par ieguldījumu un smago darbu, rūpējoties par sabiedrības veselību,” uzsver    “Cēsu alus” valdes priekšsēdētāja Eva Sietiņsone.

Saņemot dāvinājumu, SIA “Cēsu klīnika” valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa atzinusi: “Pār­baudījumiem un grūtībām, ar kurām saskaramies gan mēs, ārst­niecības iestādes, gan ikviens uzņēmums, ir kāds nenovērtējams blakus efekts. Un tā ir kopības sajūta. Tā stiprina mūsu kā tautas imunitāti un sniedz pārliecību – mēs katrs esam vienādi atbildīgi par kopīgo mērķi un rezultātu, un tikai kopīgi mēs, medicīnas darbinieki, dažādu nozaru lieli un mazi uzņēmēji, pārvaldes institūcijas un sabiedrība kopumā, varēsim pārvarēt šo vīrusu un atgriezties ikdienas darba ritmā. Dezinfek­cijas līdzekļi ir ļoti nepieciešami klīnikas ikdienas darbā.”

“Santizer Forte” ir dezinfekcijas līdzeklis uz etilspirta (sastāvā 70%) un glicerīna bāzes. Izstrā­dājot dezinfekcijas līdzekli, ņemtas vērā Pasaules Veselības organizācijas norādes, un to ir akreditējušas attiecīgās valsts iestādes, apstiprinot līdzekļa efektivitāti un atbilstošu etilspirta daudzuma koncentrāciju      vīrusu un baktēriju apkarošanai. Iedzīvotāji    dezinfekcijas līdzekli varēs iegādāties attālināti “Cēsu alus” internetveikalā, kā arī  mazumtirdzniecības vietās.

Uzņēmuma “Livonia” vārds galvenokārt asociējas ar bezalkoholisko dzirkstošo dzērienu “Mežezers”, bet produkcijas klāstā ir arī alkoholiskie dzērieni. Tieši tas devis ierosmi sākt ražot efektīvu dezinfekcijas līdzekli “Virustop” (etanola sastāvs vismaz 70%) cīņai pret vīrusiem un baktērijām.

Uzņēmuma pārstāve Liene Zariņa saka, ka ļoti daudzi    klienti un sadarbības partneri lūguši, vai būtu iespējams ražot tik nepieciešamo dezinfekcijas līdzekli: “Kad uzsākām dokumentu formēšanu šīs produkcijas ražošanai,  bija liels dezinfekcijas līdzek­ļu deficīts. Lai šos līdzekļus ražotu,    jāsakārto apjomīga dokumentācija, kas aizņem daudz laika un darba resursu. Kā jau minēts, mums palīdzēja tas, ka mūsu sortimentā ir alkoholu saturoši dzērieni, tātad arī visas nepieciešamās atļaujas.”

L. Zariņa atzīst, ka zināmas bažas rada izejvielu pieejamība, kas patlaban ierobežota, taču uzņēmumam ir ilgtermiņa sadarbības partneri, kuri nodrošina ar izejvielām. To cenas gan svārstīgas, arī piegādes šajā periodā nav prognozējami regulāras.

Uz jautājumu, vai tas, ka arvien vairāk uzņēmumu iesaistās dezinfekcijas šķidrumu ražošanā, nepārsātinās tirgu, L.Zariņa norāda, ka šobrīd nevar prognozēt pandēmijas gaitu, tātad arī to, cik ilgi un cik lielos apjomos šie līdzekļi būs nepieciešami: “Jā, šo­brīd palielinās ražotāju skaits, tāpēc dezinfekcijas šķidrumu deficīts samazinās. Ja tirgus būs pārpludināts, tas nozīmēs, ka pieejamība būs ikkatram un cenas kļūs zemākas. Tas savukārt dod lielākas cerības, ka vīruss tiks vēl efektīvāk ierobežots.

Mums, jau uzsākot šo projektu, galvenais mērķis bija palīdzēt nodrošināt šo līdzekļu pieejamību ikvienam. Mūsuprāt, nav īstais brīdis, lai uz pandēmijas rēķina būvētu biznesa projektus ar milzīgām cenām, tādēļ mūsu piedāvājuma cena ir tuvu ražošanas izmaksām, galvenais ieguvums ir tas, ka mums nav jāatlaiž darbinieki. Viņi ir nodarbināti šī produkta ražošanā.”

“Livonia” dezinfekcijas šķidrumu var    iegādāties uzņēmuma veikalā “Bišu Bode”,    kā arī tiek nodrošinātas piegādes visā Lat­vijā. Veikalā ieviesti stingri drošības pasākumi, tai skaitā regulāra dezinfekcijas procedūra un klientu apkalpošana tikai pa vienam. Cēsīs uzsākta sadarbība arī ar veikalu “Solo”.