Ziņas

Sabiedrība

Viena koncertzāles sezonas beidzas, lai tūlīt sāktos cita

Vidzemes koncertzālē “Cēsis” izskanējis orķestra “Kremerata Baltica” 25. jubilejas sezonas noslēguma koncerts, tas reizē bija koncertzāles sezonas noslēgums.

Koncertā galvenais skaņdarbs bija dižākā 20. gadsimta mūzikas ģēnija Dmitrija Šostakoviča Kamersimfonija, kas kopā ar ukraiņu komponista Valentīna Silvestrova opusu “Vēstnieks” un turku pianista, komponista Fazila Saja klavierkoncertu “Zīda ceļš” radīja emocionālu sasaisti    ar traģiskajiem notikumiem Ukrainā, dodot iespēju klausītājiem sajust savu atbildību, nostāju pret iznīcību nesošo spēku.

“Kremerata Baltica” dibinātājs un vadītājs Gidons Krēmers norādījis: “Mūsu mērķis nav izklaidēt auditoriju, bet gan likt katram skatītājam un klausītājam ieskatīties sevī. Un, paplašinot apziņu, likt iedomāties par cilvēces likteni un savu īpatno lomu tanī, kas notiek. Vienaldzība ir pati bīstamākā slimība. Pat ja māksla nespēj izglābt pasauli, tā spēj šķīstīt mūs.”

Koncertprogrammas īpašā viešņa bija igauņu jaunā pianiste Tāhe Lī Līva, vairāku starptautisko pianistu konkursu laureāte.
Jautāta, kā aizritējusi sezona, koncertzāles “Cēsis” mārketinga un komunikācijas vadītāja Egija Saļņikova saka, ka situ­ācija ir līdzīga gan Latvijā, gan citu Eiropas valstu koncertzālēs: “Apmeklētāju visur ir mazāk, ja salīdzinām ar laiku pirms pandēmijas. Un skaidrs, ka tuvākajā laikā arī nevar cerēt uz situācijas uzlabošanos, jo priekšā jauni izaicinājumi: arvien augošā inflācija, kas, visticamāk, atstās ietekmi arī uz kultūras un izklaides jomu. Cilvēkiem nāksies rūpīgāk sekot līdzi izdevumiem, maz ticams, vai kultūras pasākumu apmeklēšana būs galvenā prioritāte. Jauno sezonu plānojot, jāņem vērā arī šis faktors.”

Šobrīd lielākais un gaidītākais notikums ir koncertzāles “Cēsis” un Cēsu Mākslas festivāla kopīgi rīkotais Riharda Vāgnera operas “Tristans un Izolde” koncertatskaņojums, ar ko    atklās festivālu. Ierasti atklāšanas koncerts ir Pils parkā, šoreiz koncertuzvedums būs koncertzālē, jo, kā norāda E. Saļņikova, šoreiz pati svarīgākā ir akustika, ko brīvdabā nevar panākt.

Jaunā koncertzāles sezona sāksies septembrī ar festivālu “Čello Cēsis”.