Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Zaļā enerģija pēc OIK

Jānis Buholcs
08:53
08.08.2018
1

Politiķi pašlaik sacenšas solījumos, drīzāk reformēs vai vispār atcels obligātā iepirkuma komponenti (OIK) maksājumā par elektrību. Ir jau labi, ka vismaz vēlēšanu tuvums mudina šim jautājumam pievērsties, tomēr ne vienmēr solītāji piedāvā kādas alternatīvas zaļās enerģijas cenas kompensēšanai. Bez tā šādi solījumi ir tukši.

Nav šaubu, ka OIK ir pamatīga afēra. Ideja, ka valstij ir jāveicina atjaunojamās enerģijas ražošana, ir novedusi pie tā, ka Latvijas sabiedrībai ir krietni jāpārmaksā par elektrību. Pašreizējā kārtībā ir tik daudz nepareizā. To var teikt par OIK maksājuma lielumu, kas nevis vienkārši kompensē to, ka zaļās enerģijas ražošana ir dārgāka, bet vismaz dažiem spēlētājiem nodrošina fantastisku peļņu. To var teikt par gadījumiem, kuros OIK tiek piemērota par darbībām, kas ir visai patāla no atjaunojamās enerģijas ražošanas – koģenerāciju, dedzinot no Krievijas importēto dabasgāzi.

Un to var teikt arī par gadījumiem, kuros uzņēmumi, lai nezaudētu licenci dalībai OIK sistēmā, faktiski ir blēdījušies ar elektrības ražošanas faktu. Žurnālisti ir ziņojuši, ka dažās elektrostacijās nekāda elektrības ieguve nenotiek, stacijas izveide nav pabeigta, taču, kad atnāk pārbaudītāji no “Sadales tīkla”, objektā tiek nogādāta un iedarbināta pavisam cita veida iekārta ar niecīgu elektrības ražošanas jaudu. Tomēr elektrības ieguves fakts šādi formāli ticis konstatēts un elektrostacija licenci saglabājusi.

Kritizējot esošo OIK kārtību, der gan paturēt prātā kontekstu, kādā šī kārtība tapusi. Savukārt konteksts ir ne tikai shēmas un iedzīvošanās uz Latvijas sabiedrības rēķina. Konteksts ir arī nepieciešamība veicināt atjaunojamās elektroenerģijas veicināšanu. Mērķim jau nav nekādas vainas. Jautājums ir tikai par to, kā tas tiek realizēts.

Taču zaļā enerģija ir dārgāka nekā citas. Pat turīgākajās pasaules valstīs šī iemesla dēļ izskan kritiski viedokļi par šo enerģijas veidu: kāpēc maksāt vairāk, ja no tā var izvairīties? Nudien, ir nepieciešams sasniegt noteiktu tehnoloģiju attīstības līmeni, lai būtu ekonomiski pamatoti to ieviest praktiskā lietošanā. Zaļā enerģija vēl tikai turpina attīstīties. Noteikti pienāks laiks, kad tās ražošana kļūs krietni lētāka. Līdz tam laikam ir divas iespējas – vai nu nogaidīt, kamēr parādīsies jaunas, labākas tehnoloģijas, vai arī strādāt ar to, kas jau tagad ir pieejams par cenu, kādu tas maksā pašlaik.

Viens no argumentiem par labu atjaunīgās enerģijas ražošanai ir saistīts ar ekoloģiju. Taču pat zaļajai enerģijai ir sava ekoloģiskā cena. Pats ceļš uz OIK sākās jau 90. gados ar valsts atbalstu mazajām hidroelektrostacijām. Taču šīs stacijas atstāj pamatīgu ietekmi uz vidi. Upes tiek uzpludinātas, tādējādi mainot ieleju vairāku kilometru garumā, zivju nārstošanas vietas iznīcinātas, sausos periodos upes plūdums var tikt apturēts, lai uzkrātu ūdeni, kas nepieciešams turbīnu darbināšanai, un upe mirst. Arī cita veida elektrostacijām ir ietekme uz vidi. Šķeldas un biomasas tāpat kā jebkura cita dedzināšana ir saistīta ar siltumnīcas efekta gāzu rašanos.

Tas, protams, vēl nav iemesls, lai šāda veida enerģiju pasludinātu par nevēlamu. Svarīgi ir salīdzināt dažādu enerģijas avotu cenu – gan to, ko patērētāji samaksā tiešā veidā, gan to, kādu mūsu nepieciešamība pēc enerģijas atstāj uz vidi, kurā pašiem pēc tam jādzīvo. Zaļo enerģiju nevajag norakstīt kā tādu, taču ir nepieciešams izvērtēt katru enerģijas ieguves veidu atsevišķi un pēc skaidriem kritērijiem pateikt, kādas enerģijas ražošanu mēs īsti atbalstām un kādā virzienā redzam savu nākotni.

Ņemot vērā OIK slikto slavu, ir sagaidāms, ka arī turpmāk dažādi politiķi sacentīsies, kurš piedāvās radikālāku risinājumu esošās kārtības atcelšanai. Tur patiešām nekāda izdoma nav vajadzīga: šķiet, vislielākos popularitātes punktus pašlaik ir iespējams iegūt, pasludinot, ka OIK ir jāatceļ nekavējoties un pavisam. Šādā politiskā retorikā nekādas alternatīvas nav pat nepieciešams izstrādāt – cilvēkiem pietiks ar solījumu, ka par elektrību būs jāmaksā mazāk, un viss.

Taču, pat nerunājot par to, cik sarežģīti ir anulēt esošās OIK iepirkuma atļaujas un pēc tam nezaudēt miljoniem eiro vērtās ties­vedībās, “atcelt un viss” pieeja nedarbojas arī citu iemeslu dēļ. Eiropas Savienības mērķis ir līdz 2020. gadam 20 procentus elektroenerģijas ražot no atjaunīgiem resursiem. Latvija ar saviem 37 procentiem jau tagad krietni pārsniedz šo rādītāju. Var diskutēt, cik pamatoti ir bijuši ekonomiskie stimuli, kas mudinājuši Latviju kļūt par vienu no ES līderēm pēc atjaunīgo enerģijas resursu īpatsvara kopējā enerģijas patēriņā. Taču, pat ja mūsu īpatsvars būtu vien tie paši 20 procenti, tāpat ir nepieciešams mehānisms, kas kompensētu zaļās enerģijas un no fosilā kurināmā iegūtās enerģijas cenas atšķirību. Jautājums ir tikai par to, kāds šis mehānisms būtu un vai tas būtu vairāk izdevīgs Latvijas sabiedrībai vai arī kādai šaurai biznesmeņu grupiņai.

Solītājus, kas pašreizējā OIK vietā nepiedāvā neko, uzklausīt nav vērts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
34

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
16

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
59

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
52

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
29

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
32

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
18
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
35
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
19
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
31
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi