Raksti

Viedokļi

Virzīt kandidātu, zinot funkcijas

Sallija Benfelde

Valsts prezidenta amatam patlaban izvirzīts viens kandidāts – Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits. Sabiedrībā turpinās diskusijas, kādamjābūt Valsts prezidentam. Ko Satversmes izpratnē nozīmē – izcils Valsts prezidents, jautājām Latvijas Satversmes tiesas priekšsēdētājai, Prof.,Ph.D Inetai Ziemelei.

– Latvijā Valsts prezidenta pamatfunkcija ir valsts un sabiedrības vienotības prezentēšana. Parlamentārā valstī Valsts prezidentam jābūt neitrālam no partiju interesēm. Lai gan tas ir politisks amats, tas tomēr nav politiski partijisks. Ja šādi raugās, tad prezidents sniedz viedokli par sabiedrības interesēm, un tas nozīmē, ka prezidentam jāprot pacelties pāri savām politiskajām simpātijām. Lai gan prezidents ir iesaistīts gan likumdevēja, gan izpildvaras, gan tiesu varas īstenošanā, viņš nav galvenais varas īstenotājs. Latvijā prezidenta galvenā funkcija ir dot impulsus rīcībai un uzlabot lēmumu kvalitāti.

Lai sabiedrībai veidotos uzticība šim konstitucionālajam orgānam, prezidenta izraudzīšanās procesam jābūt caurskatāmam un saprotamam. Izvirzītajiem kritērijiem jābūt skaidriem, un tiem jāatbilst Satversmē noteiktajām Valsts prezidenta funkcijām, atbilstoši kurām jāpiemeklē šī amata kandidāts. Valsts prezidentam ir jānominē Ministru prezidents, jāsaskaņo ārlietu un aizsardzības ministru kandidāti. Tas nozīmē, ka prezidentam jābūt izpratnei par valdības veidošanas procesiem. Valsts prezidents pieņem arī tiesnešu zvērestu, starptautiski reprezentē valsti, viņš ir Bruņoto spēku augstākais vadonis, vada Nacionālo drošības padomi. Starptautiski reprezentēt valsti šodien nav vienkārši, ir jābūt spēcīgai personībai. Prezidentam ir arī tiesības atlaist Saeimu krīzes situācijā. Svarīgi, ka Valsts prezidentam ir svarīga likumdošanas funkcija, proti, iespēja atgriezt Saeimai likumu otrreizējai caurlūkošanai. Valsts prezidentam ir jābūt kopainai par visiem šiem jautājumiem, jāorientējas tajos. Būtu ļoti vērtīgi valstī veidot šo kultūru virzīt kandidātu Valsts prezidenta amatam, vadoties pēc tām funkcijām, kas prezidentam jāveic. Domāju, ka tad skaidrības vairāk būtu arī sabiedrībai un kandidātu atbilstība būtu vieglāk vērtējama.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *