Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Vīrietim nekad nebūs jādzemdē

Druva
23:00
24.10.2005
6

VCB juriste Zane Mūrniece: -Jāpaskaidro, ka cilvēktiesības tiek pārkāptas, ja persona nesaņem valsts garantēto, piemēram, sievietei nepiešķir pirmsdzemdību atvaļinājumu, nemaksā pabalstus. Ja darba vietā nav sociālā nodrošinājuma, tad tiek pārkāptas arī darba tiesiskās attiecības, jo darba devējs neievēro to, kas pēc likuma jānodrošina. Likumi ir skaisti un tie arī darbojas, bet, ja tā nenotiek, tad likumā ierakstītais piepildīsies tiesā. Mūsu rīkoto semināru mērķis ir veicināt sabiedrības, galvenokārt sieviešu uzdrīkstēšanos aizstāvēt savas tiesības.

VCB projekta asistente Anete Erdmane: -Vairākus gadus esmu strādājusi privātajās institūcijās un zinu darba devēju neadekvātās prasības. Piemēram, virsstundas, strādājot reklāmas aģentūrā, bija pati par sevi saprotama lieta. Kad prasīju par tām samaksāt, sekoja: “Ar tādu attieksmi nevar strādāt.” Taču prasība bija objektīva.

Uzņēmēju patvaļa ir nenormāla, un katru Darba likumā noteikto prasību viņi uztver personiski. Darba devēji nesaprot, ka tiesības ir objektīvas un likumi, kurus izstrādā un valstī pieņem, nav personiski. Zviedrijā ir laba tiesu prakse, proti, ja darba devējs ar darba ņēmēju nespēj vienoties, tad strīdu izšķir tiesa. VCB ir bezmaksas tālrunis 8008899. Var zvanīt un anonīmi stāstīt par diskriminēšanu darba vietās, bet zvanu gandrīz nav, jo cilvēki sadzīvo ar stereotipiem un baidās pazaudēt darbu. Pieredze rāda, ka darba ņēmēji pat nenoskaidro savas tiesības, arī tāpēc tās neaizstāv.

VCB juriste Annija Dāce: -Diskriminācija, kuru bieži sievietes pat nepamana vai uzskata par normu, ir atšķirīga attieksme. Piemēram, biroja administratore var būt sieviete vai vīrietis, bet, ja darba sludinājumā rakstīts, ka darbam meklē divdesmitgadīgu blondīni, tad prasība nav objektīva, jo arī brunete var vadīt biroju. Tāpat ir stereotips, ka čigāni zog un par pārdevēju drīzāk pieņems latvieti vai krievu. Ja cilvēks ir saskāries ar šādu diskrimināciju, viņš palīdzību var meklēt VCB. Būs jāuzraksta tikai iesniegums, speciālistiem jāpaskaidro būtība, bet attaisnoties nāksies darba sludinājuma ievietotājam. Atceros gadījumu, kad reālu sodu saņēma kāda firma, kura sludinājumā bija aicinājusi nepieteikties darbam diletantus un sieviešu dzimtes indivīdus. Daiļrunība firmai izmaksāja 200 latu.

VCB speciālistes minēja vairākus piemērus, kad darba ņēmējam vajadzētu kritiski vērtēt firmu vai uzņēmumu, kurā viņš grasās strādāt. Konsultējot bez darba palikušās sievietes, juristes īpaši uzsvēra, lai, stājoties darbā, īpaši ieklausās intervētāja uzdotajos jautājumos, jo bieži tiek vaicātas lietas, kas uz veicamo darbu vai striktu pienākumu izpildi neattiecas.

“Darba intervijā nav pieļaujami jautājumi, kas neattiecas uz paredzētā darba veikšanu, kas nav saistīti ar pretendenta piemērotību attiecīgajam darbam un ir tieši vai netieši diskriminējoši,” uzsvēra juriste Annija Dāce, bet Zane Mūrniece minēja piemērus: “Sievietei, kura stājas darbā, atļaujas prasīt, kurā naktsklubā viņa atpūšas, bet apkopējai pieprasa vidējo izglītību, prast strādāt ar vairākām datorprogrammām, perfektas angļu valodas zināšanas. Sievietei nedrīkst jautāt par bērniem, ģimenes stāvokli. Var jautāt par iespējamo vai plānoto grūtniecību tikai tad, ja darba vietā ir tādas bīstamības apstākļi, kas var kaitēt sievietes un gaidāmā mazuļa veselībai. Faktiski darba devējam par šādiem apstākļiem sievietes ir jāinformē.”

Diskusijās iesaistījās arī sievietes – bezdarbnieces, un situācijas, ar kurām viņas saskārušās, meklējot darbu, bija pat šokējošas.

“Man pavaicāja ne tikai, cik man ir bērnu, bet kur un kā pie viņiem esmu tikusi. Zināju, ja neatbildēšu, tad darbu nedabūšu,” stāstīja Inese, kura pašlaik mācās NVA kursos, lai līdzšinējo pārdevējas darbu nomainītu pret jaunu profesiju. Viņu papildināja Maruta: “Mani iepriekš brīdināja, ka darba devējam par bērnu esamību nedrīkstu bilst ne vārda. Bet man jautāja, ko darīju iepriekš. Sanāca, ka piecus gadus neesmu darījusi neko. Es dzīvoju mājās un audzināju bērnus. Ko man vajadzēja sacīt veikalniekam? Ka esmu klaiņojusi pa ielām? Darbu, protams, nedabūju. Ko lai dara? Priekšnieks bija vīrietis, un viņam nekad nebūs jādzemdē.” Anitai bija cits stāsts: “Darba devējs mani saprata, kad lūdzu tikt mājās pie mazā uz barošanas reizēm, taču kolēģi bija neapmierināti. Es zināju, ka pēc likuma man šāds laiks pienākas, bet jutos vainīgāka par vainīgu, ka man ir mazs bērniņš. Pirku kolēģēm konfekšu kastes un maksāju skaidrā naudā. Viņas tajā laiciņā, kad zīdīju bērnu, padarīja manu darbu. Es nezināju, kā lai situāciju atrisina.”

Sievietes uzsvēra, ka, dodoties darba meklējumos, viņām radies priekšstats, ka darba devēji meklē nevis darbiniekus ar praktiskām iemaņām vai zināšanām, bet vērtē pakļaušanās koeficientu. Sievietes neslēpa, ja no iepriekšējās darba vietas aizgājušas tādēļ, ka neapmieri- na darba apstākļi, attieksme un sociālais nodrošinājums, tad tajā pat pilsētā atrast jaunu darba vietu ir gandrīz neiespējami.

“Roka roku mazgā,” skaudri noteica bezdarbnieces.

Konsultantes uzsvēra, ka, arī atrodot darba vietu, sievietes mēdz sevi krāpt, jo pieļauj, ka par tieši tādu pašu darba apjomu vīrietis saņem lielāku mēnešalgu.

“Sievietes samierinās ar to, ka darbavieta neiedod darba auto, neapmaksā telefona sarunu rēķinus, uzskatot, ka viņas var iztikt. Vīrietim ir spēcīgākas ambīcijas. Darba spējīgā vecumā iztiekot ar to, ko priekšniecība atvēl, sievietes sevi apkrāpj. Ir saikne – mazāka alga, mazāki nodokļi, mazākas pensijas. Tas pierādīsies praksē,” uzsvēra juriste Zane Mūrniece un piebilda: “Ir jāceļ savs pašnovērtējums, un strī- dus gadījumos jāizrunājas, ja kompromiss neseko, tad jātiesājas. Ja ne citādi, būs vismaz morāls gandarījums, jo tiesas zālē nāksies aizstāvēties darba devējam.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
14

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
39

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
20

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
61

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
59

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
31
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
38
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
38
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi