Raksti

Viedokļi

Vēlēt vai nevēlēt?

Priekšvēlēšanu kaislības ar katru reizi kļūst arvien spraigākas, bet vai vēlētāju aktivitāte tāpēc palielinās? Pieaugušie no gada uz gadu, kā ierasts, krāj pasēs vēlēšanu zīmodziņus. Daudziem jauniešiem šogad pienākusi pirmā reize atdot savu balsi, jo viņi sasnieguši astoņpadsmit gadu vecumu. Jānim Brūveram šīs būs pirmās vēlēšanas. Viņš noteikti iešot vēlēt. Jānis stāsta, ka neizprot cilvēkus, kuri teic, ka ignorēšot vēlēšanas, taču nav negatīvi noskaņots pret viņiem. Tieši otrādi – Jānis centies pārliecināt jauniešus, ka jādodas balsot. Viņaprāt, nepiedalīties ar savu balsojumu ir nepatriotiska rīcība. “Katra Latvijas pilsoņa pienākums ir balsot, jo valsts mūs atbalsta, un vēlēšanās izšķirsies, kurās sfērās tiks ieguldīta valsts nauda,” stāsta Jānis. Jaunietis izdarījis savu izvēli jau sen. Viņš seko līdzi politiskajām norisēm Latvijā un secinājis, ka viņa izvēlētā partija ir visgodīgākā un visatklātākā. Jaunietis stāsta, ka jāatbalsta tikai lielākās partijas, tās ar pieredzi. Jaunas partijas veidot nav nepieciešams, jo tad radīsies lielāks haoss un nesaprašanās. Jaunās partijas ir optimistiski noskaņotas, atstāj labu ie-spaidu, taču tām nav pietiekamas pieredzes, tās nevieš uzticību. Jānis atzīst, ka katra cilvēka balsojums ir svarīgs, un tas ietekmē daudz. Viņš piekrīt Valsts prezidentes Vairas Vīķes – Freibergas uzskatam, ka katram Latvijas pilsonim jādodas balsot, tāpēc gribētu, lai prezidente šim jautājumam pievērš lielāku uzmanību. Tendence nepiedalīties vēlēšanās pieaug.

Andreta Viškere pieder pie tiem jauniešiem, kas nedosies vēlēt. “ Es neticu nevienai partijai, viņi grib labumu tikai sev, ne citiem. Politiķi ķildojas savā starpā un nespēj vienoties,” stāsta jauniete, kura zaudējusi ticību valsts varai. Politiķu uzvedība neizraisa uzticēšanos un labvēlību. Andreta stāsta, ka vienaudži, kuri paši dodas vēlēt, respektē viņas lēmumu, taču daži cenšas pierunāt tā nedarīt. Jauniete apzinās, ka katram balsojumam ir liela vērtība, un katra balss var būt izšķirošā, taču uzskata, ka pašlaik nav tādas partijas, kas viņā vieš uzticību. Andreta seko līdzi politiskajiem notikumiem un secina, ka pārsvarā tie ir dažādi skandāli un konflikti. Šogad uz Saeimu kandidē daudzas jaunas un nepazīstamas partijas. Andreta stāsta, ka ir grūti izpētīt, kādi ir katras partijas mērķi un nodomi, jo tam neatliekot laika. Arī tas ir viens no iemesliem, kāpēc viņa šogad nedosies balsot. Andreta atzīst, ka nav pārliecināta Latvijas patriote, vismaz politiskajā ziņā noteikti ne. Viņa respektē Valsts prezidentes aicinājumu visiem doties vēlēt, taču tas nemaina

stingro personīgo nostāju – nevēlēt. Ja politiķi nesolītu neiespējamo, neapvainotu viens otru un atzītu savas kļūdas, tad viņa dotos balsot.

Jaunieši nav vienaldzīgi pret vēlēšanām un citiem politiskiem notikumiem. Viņiem ir savs viedoklis.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *