Raksti

Viedokļi

Vasara un karš

Sallija Benfelde

Karam nav vasaras atvaļinājuma. Ceturtdienas apskats liecina, ka diennakts laikā Ukraina sņēmusi 49 raķešu un 39 aviotriecienus.

Karš, visticamāk, nebeigsies šogad, un Krievijā represijas un atgriešanās “Staļina laikos” turpinās. Pagājušajā nedēļā Krievijas dome pieņēmusi jaunu likumprojektu par psihoneiroloģiskajiem internātiem, kuros tagad atļauts izmantot jebkādas metodes un līdzekļus pret tajos mītošajiem cilvēkiem. Cilvēktiesību eksperti uzskata, ka tas ir pirmais solis ceļā uz to, lai atkal ieviestu citādi domājošo jeb opozīcijas piespiedu ievietošanu psihoneiroloģiskajās slimnīcās un “ārstēšanu”, padarot cilvēkus par rīcības nespējīgiem un novedot tos līdz nāvei, kā tas tika darīts Padomju Savienībā. Pirmie mēģinājumi no varas puses tā rīkoties jau ir bijuši.

Krievijas režīms ir arī sācis kampaņu, kuras saturs ir tik absurds, ka dzirdētajam un lasītajam pat grūti noticēt. Krievijas Drošības padomes sēdē 21. jūlijā Putins paziņoja, ka Polijas teritorija esot Staļina dāvana – tāpat kā jau agrāk bija paziņojis, ka Ukrainas teritorija bijusi Ļeņina dāvana, jo tādas valsts, Ukrainas, nemaz neesot. Gan Drošības padomes sēdē, gan joprojām Putins apgalvo, ka Polija gatavojoties okupēt Rietumukrainu un sapņojot par Baltkrievijas teritoriju, slēpjoties aiz “NATO lietussarga”. “Mēs redzam, ka Kijivas režīms šodien gatavs uz visu, lai glābtu savu ādu un pagarinātu savu eksistenci. Viņiem nospļauties uz tautu un Ukrainas suverenitāti, viņi ir gatavi tirgoties gan ar savu zemi, gan cilvēkiem. (..) Patiesībā Rietumiem nepietiek ar Ukrainas lielgabalgaļu, viņi gatavi lietošanā iesaistīt arī citus izejmateriālus – poļus, lietuviešus un arī visus pārējos pēc saraksta, visus, kuru nav žēl,” tā Putins raksturoja pašreizējo ģeopolitisko situāciju. Protams, tika arī klāstīts, ka izslavētā Rietumu tehnika degot, nekas vairs nevarot ukraiņiem palīdzēt, arī tūkstošiem Rietumu algotņu neko nevarot izdarīt, jo Krievijas karavīri esot profesionāļi.

Protams, var smieties, var brīnīties par Krievijas prezidenta paziņojumiem, kuri vairāk atgādina murgainu fantāziju, bet pamats šādām runām ir situācija ar izčākstējušā militārā dumpja dalībniekiem, privāto vāgneriešu armiju. Daļa vāgneriešu ir pārvietoti uz Baltkrieviju, kur tie kopā ar Baltkrievijas armiju netālu no Polijas robežas sarīkojuši mācības. Savukārt Baltkrievijas diktators Lukašenko paziņojis, ka “Vagner” kaujinieki no Baltkrie­vijas vēloties doties “ekskursijā” uz Poliju. Svētdien, 23. jūlijā, Sanktpēterburgā tiekoties ar Putinu, Lukašenko sacīja, ka vāgnerieši sākot viņu uztraukt, jo viņi dusmojoties uz poļiem par atbalstu Ukrainai. “Viņiem ir slikta oma,” teica Baltkrievijas diktators. Ar vārdu sakot, Lukašenko, kurš, no vienas puses, ir atkarīgs no Putina un viņa režīma lēmumiem, bet, no otras puses, bez viņa atļaujas Baltkrievijā nekas nevar notikt un nenotiek, apgalvo, ka nekontrolē vāgneriešus, jo tā ir privāta armija, un bažījas par to, ka vāgnerieši uzbruks Polijai. Patiesībā, manuprāt, ir skaidri redzams un saprotams, ka Putins ir iecerējis Rietumu iebiedēšanas kampaņu, izmantojot vāgneriešus, kurus taču nevarot kontrolēt, jo tā ir privāta armija. Iespējams, tiek plānotas provokācijas uz kādas NATO valsts robežas, lai pārbaudītu, kā uz to reaģē Ziemeļ­atlantijas alianse. Nav šaubu, ne Krievija, ne Baltkrievija neuzņemsies nekādu atbildību, ja tā notiks, un apgalvos, ka nekontrolē privāto militāro algotņu grupējumu. Krievijas cilvēktiesību aizstāvis, interneta vietnes Gulagu.net izveidotājs Vladimirs Osečkins intervijā portāla gordonua.com galvenajai redaktorei pauž, ka vāgnerieši tiekot morāli gatavoti iespējamām kaujas operācijām Polijā. Viņš stāsta, ka viņa informācijas avots, cilvēks, kurš kopš pagājušā gada jūlija ziņo par vervēšanu šajā militāro algotņu grupā, informējis par jaunu vervēšanas kampaņu un algotņiem tagad tiekot skaidrots, ka notiek sagatavošana jaunai specoperācijai, kas saistīta ar iekļūšanu Polijā un kaujām tās teritorijā. Tikmēr Ukrai­nas Ģenerālprokuratūra ziņo, ka kopš pagājušā gada februāra Ukrainā karā bojā gājuši 498 un ievainoti vairāk nekā 1077 bērni – precīzs ievainoto skaits nav zināms, jo ziņas par raķešu un aviācijas uzbrukumos ievainota- jiem mainās ik pēc dažām stundām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *