Raksti

Viedokļi

Varonība vai ikdiena

Sarmīte Feldmane

Šogad vairāk nekā iepriekš tiek runāts, spriests par varonību. Katram laikam ir savi varoņi. Tie mainās, dodot vietu citiem, bet netiek aizmirsti. Vecākajai paaudzei, domājot par varoņiem, prātā nāk tie, kuri atdeva savas dzīvības par brīvību vai glābjot citus nelaimē. Varoņi ziedoja sevi citu un valsts labā.

Latvijas valsts simtgades birojs aptaujājis 6. – 12. klašu skolēnus, kur viņi saskata varonību. Valsts jaunās simtgades paaudzei varonība nebūt nenozīmē tikai pārdrošu rīcību ekstrēmās situācijās. Viņiem galvenie mūsdienu Latvijas varoņi ir cilvēki, kuri ar lepnumu un prieku, nereti spītējot grūtībām, izvēlas rīkoties un nepalikt vienaldzīgi.

Jauniešu vērtējumā atklājas trīs varonīgas rīcības raksturojumi: nesavtīga palīdzība apkārtējiem, nepaliekot vienaldzīgam pret cita nelaimi; drosme paust un aizstāvēt savus uzskatus – rīkoties, lai mainītu situāciju; cieņa pret valsti, lepni nesot tās vārdu pasaulē.

Vairāk nekā ceturtdaļa (27%) aptaujāto skolēnu kā vienu nu svarīgākajām varoņa īpašībām norādījuši drosmi. Par nākamajām būtiskākajām mūsdienu varoņa īpašībām izvēlētas labsirdība (16%) un gudrība (11%). Arī godīgums un neatkarība ir starp biežāk minētajām īpašībām. “Kāds 9. klases skolēns skaidro, ka “šīs īpašības nepieciešamas, lai varonis būtu patstāvīgs un rīkotos plašākas sabiedrības interesēs”. In­teresanti, ka bieži minēta pacietība un spēja saglabāt mieru ekstrēmās situācijās,” atklāj Latvijas valsts simtgades biroja sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Pastare. Dažādos reģionos skolēnu viedokļi atšķiras. Rīgā no varoņa papildus tiek gaidīta spēja saglabāt vēsu prātu ārkārtas situ­ācijās un pieņemt pārdomātus lēmumus. Būtiska ir cieņa pret ikvienu kultūru. Kurzemes skolēni ir pārliecināti, ka varonim jāspēj pieņemt cilvēkus, kuri ir atšķirīgi, un jāspēj uzņemties atbildību par savu rīcību, kā arī jārīkojas brīžos, kad citi to nespēj. Savukārt Vid­zemes skolēni atzīst, ka varonis nebaidās īstenot savas idejas un pieņem drosmīgus lēmumus. Zemgalieši varonī saskata vēlmi un spēju darīt lietas, kas sniedz labumu plašākai sabiedrībai, nevis atsevišķiem cilvēkiem. Toties Latgales jaunieši – veidot lielas ģimenes, kā arī veicināt valsts attīstību un uzplaukumu, palīdzot līdzcilvēkiem.

“Neapšaubāmi, varonīgas profesijas ir ugunsdzēsēji, ārsti, policisti un karavīri. Par ikdienā svarīgiem varoņiem skolēni vienbalsīgi sauc vecākus un audžuvecākus, vecvecākus un skolotājus. Tie ir cilvēki, kuri iedvesmo mūsdienu jauniešus un rāda piemēru. Mammas tiek cildinātas par sava laika ziedošanu un tēti par palīdzēšanu tikt ārā no nepatikšanām. Kāds skolēns norāda: “Vecāki strādā, lai mums būtu labāka dzīve.” Attiecībā uz vecvecākiem īpaši Rīgas skolēni novērtē paveikto barikāžu laikā, bet kopumā tiek atzinīgi vērtēta spēja saglabāt pozitīvu skatījumu uz dzīvi. Runājot par skolotāju varonību, 8. klases skolniece saka: “Sko­lotāji no mums cenšas audzināt labus cilvēkus. Viņi iemāca jaunu redzējumu uz lietām apkārt, motivē mācīties.”” stāsta Linda Pas­tare un piebilst, ka jauniešu veidotajā varoņu topā parādās gan šodienas slavenības, gan vēsturiskas personības. Kā svarīgākie Lat­vijas valsts veidotāji minēti Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Vaira Vīķe-Freiberga, Jānis Čakste un Dainis Īvāns. Krišjānis Barons novērtēts kā Latvijas kultūras pamatlicējs, bet Oskars Kalpaks un Žanis Lipke skolēnu vidū ir patiesi kara laika varoņi.

“Mūzikas žanrā neapšaubāms līderis – Raimonds Pauls, kurš “visu dzīvi velta sevi mūzikai un nes Latvijas vārdu pasaulē”. Tad seko Renārs Kaupers ar grupu “Prāta Vētra” un Aminata, kurai “pietika drosmes pārstāvēt Latviju Eirovīzijā”. Kāds arī atzīst, ka varonis varētu būt Dons, jo nav viegli piepildīt “Arēnu Rīga”. Runājot par sportistiem, skolēni novērtē viņu milzīgo darbu, neatlaidību un talantu, kā arī to, ka, esot slaveni, viņi neaizmirst lepni nest Latvijas vārdu pasaulē. Visbiežāk minēti Kris­taps Porziņģis, Mairis Briedis, Oskars Ķibermanis, Māris Štrombergs, Zemgus Girgen­sons un Jeļena Ostapenko,” par aptaujā uzzināto stāsta L. Pastare.

Muzeju nakts arī būs veltīta varoņiem. Tiks celti godā visu laikmetu un novadu varoņi un viņu varoņstāsti. Vērts padomāt, kas mums katram šodien saistās ar varonību.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *