Raksti

Viedokļi

Vārda spēks jeb kā nogalināt valsti

Sallija Benfelde

“Iesākumā bija vārds…” rakstīts Jāņa evaņģēlijā. Runājot par pavisam laicīgām lietām, mēdz sacīt, ka ar avīzi (mūsdienās arī ar sociālo tīklu palīdzību) var nosist banku, jo pietiek izplatīt nepatiesu ziņu, ka bankai lielas problēmas, un noguldītāji paniski sāk izņemt naudu.

Tieši tāpat ir ar cilvēka reputāciju – pat ja tiek pierādīts, ka kaut kādi apgalvojumi ir nepatiesi, lielāko tiesu cilvēki atcerēsies “pirmo vārdu”.

Protams, ar vārdu var arī celt un stiprināt, tomēr priekšvēlēšanu laikā visbiežāk tiek izmantots vārda graujošais un nomelnojošais spēks. Tomēr, manuprāt, tik daudz puspatiesību un melu, kas vērsti pret visu, kas Latvijā notiek un kāda ir valsts, līdz šim nav bijis. Ar ikdienas ierakstiem soci­ālajos tīkos tiek nomelnots un kritizēts kā nekur nederīgs viss, kas kopš Atmodas Latvijā ir bijis un ir. Patiesībā tas ir mēģinājums viest pilnīgu un absolūtu neuzticību mūsu valstij, jebkurai tās iestādei un jebkuram politiķim, protams, izņemot tikai vienu partiju – “KPV LV”. Nezinu, vai tas tiek darīts apzināti un vai šīs partijas visskaļākā “bazūne” Aldis Gobzems līdz galam apzinās, kādas var būt sekas šādai melnai lavīnai, kas tiek gāzta pār Latviju. Kādā ierakstā A.Gobzema kungs apgalvo, ka iekšzemes kopprodukta (IKP) skaitļi patiesībā ir melīgi un nekāda attīstība nenotiek. Lai gan IKP definīcija šķiet visai skaidra – tas ir valsts tautsaimniecībā gada laikā saražotais galaprodukts naudas izteiksmē, un galaprodukts ir preces un pakalpojumi, kas paredzēti galīgajam patēriņam, tā aprēķināšana nav tik vienkārša, kā paraugos vidusskolas mācību grāmatās. IKP netiek iekļautas visas pozīcijas, kuras uzskaita Gobzems, tas netiek rēķināts pēc “Gobzema formulas”. Ar vārdu sakot, tiem, kuri nav ne finansisti, ne ekonomisti, viegli var iestāstīt jebko – piemēram, to, ka “Liepājas Metalurgs” nespēja turpināt darbu eiro ieviešanas dēļ – patiesībā lielās problēmas sākās jau gadu pirms eiro ieviešanas, kas notika 2014. gadā. Pavisam nesaprotams ir Gobzema apgalvojums, ka pēc eiro ieviešanas cenas ir samazinājušās, bet tas no iedzīvotājiem ticis slēpts, jo Centrālā statistikas pārvalde (CSP) tikai melo. Ja atceramies, valsts centās panākt, lai cenas netiktu celtas, jo tirgotāji pārrēķinos varēja it kā nejauši pielikt kādu eirocentu klāt, turklāt cenu samazināšanās taču būtu nākusi par labu pie varas esošajiem, kas bija par eiro ieviešanu. Tad kādēļ valsts pakļautībā esošai iestādei jāmelo?

Lai ierakstu lasītāji saņemtu patiesu informāciju, uz katru ierakstu vajadzētu atbildēt ar speciālistu un ekspertu skaidrojumu, turklāt tas būtu jāprot uzrakstīt tā, lai saprot visi, ne tikai kādas šauras jomas eksperti. Būtu vajadzīga vesela iestāde vai institūts, lai atbildētu uz ierakstu lavīnu, ko producē Gobzema kungs. Un nav teikts, ka kvēlākie partijas atbalstītāji to gribēs lasīt vai dzirdēt. Domāju, ka viņi ir gatavi uzskatīt par meliem jebko, kas nesaskan ar Alda Gobzema un Artusa Kaimiņa sacīto – izskatās, ka pat reizrēķina tabula varētu tikt uzskatīta par meliem, ja vien kāds no minētajiem deputātu kandidātiem apgalvotu, ka tā nav īsta.

Uz jautājumiem sociālajos tīklos, kuri Gobzema kungam nepatīk, viņš bieži atbild apmēram tā – re, kā viņi no mums baidās! Jāatzīst, ka tiešām baidos, ka Latvijas valsts var tikt iznīcināta, jo masīva neticības kurināšana var novest pie tās zaudēšanas. Vēl jo vairāk tādēļ, ka Aldis Gob­zems, lūgts atbildēt ar “jā” vai “nē” uz jautājumu, vai viņa partija pēc vēlēšanām ies kopā ar “Sas­kaņu”, raksta: “Mēs neveidosim 28 gados ierastu koalīciju. Viss būs citādi – tautas labā. Mūsu tautas. Un Vispirms mēs “uzspridzināsim” karteli. (..) Mēs nojauksim klasiskās pozīcijas/­opozīcijas robežas. Turpmāk tiks atbalstīti visi priekšlikumi, kas būs izdevīgi tautai.”

Vēl jāpiebilst, ka gribētos zināt, kā partija konkrēti plāno Latvijā esošo problēmu risinājumu, jo ar solījumu “noķert visus zagļus” laikam nepietiks – vajadzētu vismaz plānu, kā tos zagļus un citus likumpārkāpējus noķert. Pretējā gadījumā var sanākt, ka par likumpārkāpējiem kļūst visi, kuri nedomā tieši tāpat kā minētā partija un to neatbalsta. Un tā jau būtu diktatūra – ar visām tām sekām, ko diktatūras rada.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *