Sestdiena, 20. aprīlis
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Meija

Vakcināciju nevar balstīt uz viedokļiem

Iveta Rozentāle
18:51
15.08.2021
4

Zāļu valsts aģentūra, Imu­nizācijas valsts padome un Sli­mību profilakses un kontroles centrs pagājušajās nedēļas nogalē vērsās pret Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības paziņojumu, ka vakcinācija pret “Covid-19” neesot vienādi droša visās vecuma grupās un daudzos gadījumos nepasargājot no atkārtotas inficēšanās. Visas trīs institūcijas atzina, ka arodbiedrības teiktais ir maldinošs, nav balstīts zinātniskos datos un nepārstāv ekspertu un ārstu profesionāļu kopienas viedokli.

Zāļu valsts aģentūra (ZVA), Imunizācijas valsts padome (IVP) un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) kopīgā diskusijā akcentēja, ka par vakcināciju bieži vien izsakās cilvēki, kas vispār nav saistīti ar medicīnu, un pat veselības aprūpē strādājošie ne vienmēr spēj profesionāli interpretēt zinātniskus datus, kas var novest pie pilnīgi nepareiziem secinājumiem.

IVP pieejamie dati apliecina, ka vakcīnu “Pfizer/BioNTech”, “Mo­­derna” un “AstraZeneca” abas devas nodrošina pietiekamu aizsardzību pret vīrusa delta variantu, vakcinētie slimo daudz retāk, inficēšanās gadījumā saslimšana norit vieglā formā un tikai retos gadījumos nepieciešama ārstēšana slimnīcā. Pēc SPKC datiem Latvijā šī gada jūnijā no visiem ar vīrusu sasirgušajiem, kas nonāca slimnīcā, 98% nebija vakcinēti.

Līdz šim Latvijā saņemti seši iespējamu blakusparādību ziņojumi par miokardītu pēc “Covid-19” vakcīnu saņemšanas. Piecos gadījumos personām vecuma grupā no 12 līdz 35 gadiem ir apstiprināta ticama saistība ar vakcināciju. ZVA norāda, ir pilnīgi pašsaprotami, ka informācija par vakcīnu blakusparādībām, kas ietekmē sirdi, liekas satraucoša, tomēr pētījumi liecina, ka inficēšanās ar SARS-CoV-2 vīrusu un “Covid-19” pārslimošana ir saistīta ar vairākas reizes lielāku miokardīta un perikardīta risku nekā “Covid-19” vakcīnu saņemšana, turklāt, ja pēc vakcīnas saņemšanas pārslimošana ir ļoti, ļoti reta un viegla, pēc vīrusa pārslimošanas saslimšana var būt ilgstoša un daudz smagāka.

Zāļu valsts aģentūras Farma­kovigilances nodaļas vecākā eksperte un Eiropas Zāļu aģentūras Zāļu drošuma komitejas Latvijas pārstāve Zane Neikena akcentē, ka jebkuriem medikamentiem un vakcīnām, kad tās jau ir reģistrētas un tiek lietotas sabiedrībā, turpinās pēcreģistrācijas pētījumi. Tā ir normāla ikdienas prakse jau gadiem jebkurā valstī: “Jebkuri signāli ļoti rūpīgi un ļoti stingrā formā tiek uzraudzīti un regulāri izvērtēti.” Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Kārlis Trušinskis uzsver: “Arī mēs ļoti rūpīgi sekojam līdzi šiem signāliem. Ja būs nepieciešams, mēs būsim pirmie, kas zvanīsim trauksmes zvanus un stāstīsim par to. Bet patlaban šie gadījumi ir tik reti, ka varam salīdzināt ar došanos pāri ielai un sabīšanos no mašīnas. Daudzreiz bīstamāk ir piedalīties ceļu satiksmē, bet tamdēļ mēs neapstādinām visu satiksmi.”

Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) viceprezidents, reanimatologs Roberts Fūrmanis norāda, ka arī neatliekamajā palīdzībā jebkurš nāves gadījums un arī iespējamā saistība ar medikamentiem un vakcīnām tiem izvērtēta un “nekad nevienā gadījumā iegūtā informācija netiek un netiks slēpta”.

Vērtējot sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos, Roberts Fūrmanis norāda: “Daudzi vairāk paļaujas uz sabiedrībā populāru cilvēku pausto. Vakcinācijas skepse nav tikai skepse pret pašu vakcināciju, bet daļas no sabiedrības attieksmes pret valstī notiekošo. Lai to mainītu, ir vajadzīgi vairāk izglītojoši pasākumi, ne agresīvi, bet vērsti uz sadarbību, skaidrošanu. Tad mums būs iespēja ko mainīt.”
Savukārt IVP priekšsēdētāja Dace Zavadska akcentē: “Ir ļoti atbildīgi jāvērtē tas, ko katrs sakām. Dažkārt izteiktais var nodarīt milzīgu kaitējumu sabiedrības veselības saglabāšanā un veselības aprūpē kopumā. Bieži vien musinātāji ir tie, kas šajā jomā nedarbojas, ir maz zinoši. Sportists var pastāstīt par to, kā labāk šķēpu mest vai svarus celt, bet ne par vakcīnu atšķirībām. Arī ārsta izglītība vēl nenozīmē, ka speciālistam ir prasmes un kompetences imunizācijā. 21. gadsimtā tomēr arī demokrātija nosaka to, ka zinātniskā informācija ir uz pierādījumiem balstītas medicīnas pamatā. Arī, runājot par onkoloģiskajām slimībām, informācija saistīta ar uz pierādījumiem balstītu medicīnu, nevis atsevišķiem viedokļiem.”

Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis norāda, ka katram var būt savs viedoklis, bet, ja to argumentē kā balstītu zinātniskos pierādījumos, jāsaprot – lai informācija būtu zinātniski pierādīta, tai jāatbilst norādītiem kritērijiem: “Viena cilvēka viedoklis nav zinātniski pamatots viedoklis. Atsaukties uz zinātnisku publikāciju arī nenozīmē zinātniski pamatotu viedokli. Tam jābūt autoru kolektīvam, kurš datus novērtē un tad publicē.” Arī Zane Neikena norāda: “Balstoties uz vienu publikāciju vai vienas personas viedokli, nekad nevar izdarīt visaptverošus secinājumus par zāļu drošumu un to guvuma-riska līdzsvaru un izteikt viedokli par lietām, kas būtiski ietekmē sabiedrības veselību.”

Ģirts Briģis, vērtējot Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības paustos argumentus, iezīmē trūkumus, ar kuriem var saskarties ikviens, pat balstoties ticamos datos, bet tos nepareizi interpretējot, tā nonākot pie nepareiziem secinājumiem. Piemē­ram, apgalvojumā pausts, ka “jaunākā zinātniskā informācija liecina, ka aptuveni puse jauno inficēšanās gadījumu, ko izraisījis koronavīrusa delta variants, ir konstatēti starp pilnībā vakcinētiem cilvēkiem”. Izmantojot piemēru, Briģis stāstīja, ka var izveidoties situācija, ka pie vakcinācijas aptveres 83% apmērā 100 cilvēku grupā, konstatējot divus inficēšanās gadījumus nevakcinēto vidū un divus vakcinēto vidū, var nonākt pie secinājuma, ka puse sasirgušo bijuši vakcinēti. Tādējādi var rasties interpretācijas kļūda, vedinot domāt, ka vakcīna nav gana efektīva. Atšķirīgās proporcijas dēļ, kur 83% ir vakcinējušies un 17% ir nevakcinēti, nav iespējams teikt, ka puse no vakcinētajiem saslima – saslima vienāds skaits vakcinēto un nevakcinēto cilvēku. Bet, skatoties, kāda daļa no visiem vakcinētajiem saslima un kāda daļa no nevakcinētiem, – šie skaitļi jau ir būtiski atšķirīgi, norādot, ka vakcinēto vidū iespēja saslimt ir daudz mazāka. To izšķir tieši šīs proporcijas.” Un tā ir tikai viena no iespējamām interpretācijas kļūdām.

Diskusijas noslēgumā Kārlis Trušinskis uzsver: “Katrs cilvēks lēmumu par savu veselību pieņem pats, bet vakcinācijas jautājumā runa nav tikai par katru no mums individuāli, bet par valsts drošības jautājumu kopumā.Centru, kuros var sniegt neatliekamo palīdzību, nav daudz, ja šie centri būs pārslogoti, varam nonākt grūtā situācijā, kad nebūsim spējīgi sniegt palīdzību citiem saslimušajiem neatkarīgi no tā, vai viņi ir vakcinējušies vai nav.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
36

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
35

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
22

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
29

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Katram sava loma

12:16
13.04.2024
30

“Īstais teātris ir dzīve,” secina aktrise Džūlija Lamberte (attēlo Vija Artmane) filmā “Teātris”. To sapratuši un lieliski izmanto televīzijas ļaudis, veidojot realitātes šovus, kas nudien bieži vien ir interesantāki un saistošāki par daudzām filmām un pat teātra izrādēm. Ja nu neinteresē šovi, ne mazāk saistoša ir politiskā skatuve, kas liek gan vilties, gan pasmieties, gan […]

Dažādas intereses vienā laivā

08:15
10.04.2024
26

Cik nav dzirdēta darba devēju neizpratne, ne sūkstīšanās, ka darbinieki prot pagarināt brīvdienas, vasarā atvaļinājumus. To izdara saslimstot un saņemot naudu gan no darba devēja, gan valsts. Uzņēmēji gadiem runā, ka ir cilvēki, kuri iemanījušies izmantot darbnespējas lapas, lai atpūstos. It kā jau – kas tur slikts, katram veselība ir tāda, kāda nu ir, un […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
29
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
27
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
42
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi