Sestdiena, 20. aprīlis
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Meija

Vai kārtējā sabiedrības dalīšana

Jānis Gabrāns
13:26
17.01.2018
6

No 1.janvāra stājās spēkā likums, kas paredz piešķirt īpašu statusu 1991.gada barikāžu dalībniekiem. Likums, ko Saeima pieņēma 2017.gada 22.jūnijā, nosaka personu loku, kas atzīstamas par barikāžu dalībniekiem.

Tie ir cilvēki, kuri apbalvoti ar 1991.gada Barikāžu piemiņas zīmi vai kuriem piešķirts pateicības raksts par piedalīšanos Lat­vijas neatkarības aizstāvēšanā 1991.gada janvārī un augustā. Personas, kas atzītas par barikāžu dalībniekiem, varēs saņemt noteikta parauga apliecības, ko izsniegs 1991.gada barikāžu dalībnieku biedrība.

Likumā arī noteikts, ka pašvaldībām ir tiesības savos saistošajos noteikumos barikāžu dalībniekiem paredzēt sociālās garantijas, piešķirt nekustamā īpašuma nodokļa atlaides, kā arī atvieglojumus pašvaldības nodevu maksāšanā vai pakalpojumu saņemšanā.

“Druvas” aptaujātie tomēr norādīja, ka šis nav pareizs solis, jo var vecināt sabiedrības šķelšanos, dalīšanu labajos un sliktajos.

Saeimas deputāts un barikāžu dalībnieks Valters Dambe atzīst, ka plašas diskusijas bijušas jau likuma pieņemšanas gaitā: “Iegūt vai neiegūt šo statusu, atkarīgs no katra godaprāta, jo tolaik nebija kādas visaptverošas reģistrācijas, kurš bija vai nebija uz barikādēm. Nevarēs pierādīt, ka kāds tur bija vai nebija, ja viņš apgalvos pretējo. Līdzīgi būs ar Otrā pasaules kara dalībnieku statusu, par ko šobrīd tiek diskutēts, arī tur visiem nevarēs pierādīt, kas viņš bija vai nebija.

Runājot par barikāžu dalībniekiem, domāju, ka kaut kādas sociālās garantijas šie cilvēki būtu pelnījuši, bet tas atkarīgs tikai no pašvaldību iespējām un redzējuma. Zinu, ka Pierīgas pašvaldībās ļoti aug nekustamā īpašuma nodoklis, ne visi to var samaksāt. Atsevišķiem sabiedrības slāņiem atlaides tiek dotas, kāpēc lai barikāžu aizstāvju nebūtu starp viņiem.”

Pārskatot likuma pieņemšanas laikā rakstītās ziņas, pamanīju likumprojekta iesniedzēju iniciatīvu, kas paredzēja barikāžu dalībniekiem paaugstināt pensijas neapliekamo minimumu, kas ļautu saņemt lielāku pensiju. V. Dambe uzskata, ka tas gan būtu nepieņemami: “Tas netika pieņemts, jo skaidri norādījām, ka nav iespējams apzināt, konkrēti kuram tas pienākas. Ja uz Černobiļas seku likvidēšanu nosūtītie ir skaidri zināmi, barikāžu laiks ir tik izplūdis, ka nav iespējams pilnīgi precīzi pateikt, kurš bijis, kurš ne. Jāatceras, ka tolaik gāja ne jau tāpēc, lai saņemtu statusu, kādas privilēģijas, bet lai sargātu savas valsts neatkarību. Vai tie, kuri nesēdēja pie ugunskuriem, bet nesa tēju, maizītes, citādi atbalstīja, mazāk pelnījuši? Vai māte, kura ar asarām acīs pavadīja dēlu uz barikādēm, bija mazāk uztraukusies nekā dēls, kurš labā kompānijā savu laiku vienkārši nosēdēja pie ugunskura?”

Jaunpiebaldzēns Egils Johansons, tautfrontietis un barikāžu dalībnieks, norāda, ka šis nav vienkārši vērtējams jautājums: “No vienas puses, barikāžu dalībniekiem tas būtu patīkami, ja būtu kādi bonusi, tas būtu labs žests no valdības, pašvaldību puses, bet skaidrs, ka uzreiz sāksies runāšana, kāpēc vieniem ir, citiem nav. Kāds mājā gatavoja sviestmaizes, auklēja bērnus, adīja cimdus, lai barikāžu dalībniekiem nesalst rokas, strādāja uz vietas, kas arī bija nepieciešams. Vai viņi sliktāki? Vai rīdzinieki, kuri vārīja tēju, nesa ēdamo, citādi palīdzēja, nav pelnījuši? Ļoti daudz ir tādu, kuri nav afišējušies, nav pieteikušies šim statusam, arī citi viņus nepieteica, viņiem būs sāpīgi, ka paliek bez atbalstiem.”

Zemessardzes veterāns Jānis Bahmanis norāda, ka tas ir nepareizi, jo cilvēki tolaik uz barikādēm gāja ne jau tāpēc, lai nākotnē saņemtu kādus labumus, bet idejas vārdā, lai aizstāvētu tikko atgūto valsti: “Varbūt ir cilvēki, kuriem vajag palīdzēt, bet to nevajadzētu saistīt ar barikādēm. Man nav vajadzīgi nekādi labumi, domāju, ka daudzās jomās cilvēki daudz dara savas pārliecības, nevis kādu labumu vārdā.”

Priekuļu novada domes priekšsēdētāja Elīna Stapulone atzīst, ka viņu baida, vai ar šādu normu neiebrauks lielā purvā: “Jāsāk ar to, ka barikāžu dalībnieki nav nekur reģistrēti, kā pierādīt, vai konkrētais cilvēks tur bijis vai nav bijis. Bijuši gadījumi, kad pabalsti vai dāvanas tiek pasniegtas kādai konkrētai cilvēku kategorijai, bet pēc tam izrādās, ka kāds piemirsts, un sākas problēmas. Mani baida, vai tieši tāpat nebūs ar šiem barikāžu dalībniekiem. Sāksies dalīšanās sabiedrībā, tāpēc, manuprāt, šis ir nepārdomāts likums. Varbūt visiem latviešiem, kuri kaut domās bija par neatkarīgu valsti, vajadzētu apbalvojumu? Nedomāju, ka kāda ieguldījums tajā būtu īpaši akcentējams ar kādām atlaidēm.”

Vēl rodas pārdomas, kāpēc valsts atkal noteikusi, ka tas ir paš­valdību pārziņā. Cilvēki toreiz brauca, gāja sargāt valsti, tāpēc arī valstij būtu jādomā, kā pateikties šiem cilvēkiem, ja reiz nolemts to darīt. Taču var piekrist teiktajam, ka cilvēki to darīja savas pārliecības, nevis kādu labumu vārdā. Diemžēl šobrīd esam nonākuši līdz tam, ka nekas netiek darīts, ja pretī nav materiāla ieguvuma.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
36

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
34

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
21

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
29

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Katram sava loma

12:16
13.04.2024
30

“Īstais teātris ir dzīve,” secina aktrise Džūlija Lamberte (attēlo Vija Artmane) filmā “Teātris”. To sapratuši un lieliski izmanto televīzijas ļaudis, veidojot realitātes šovus, kas nudien bieži vien ir interesantāki un saistošāki par daudzām filmām un pat teātra izrādēm. Ja nu neinteresē šovi, ne mazāk saistoša ir politiskā skatuve, kas liek gan vilties, gan pasmieties, gan […]

Dažādas intereses vienā laivā

08:15
10.04.2024
26

Cik nav dzirdēta darba devēju neizpratne, ne sūkstīšanās, ka darbinieki prot pagarināt brīvdienas, vasarā atvaļinājumus. To izdara saslimstot un saņemot naudu gan no darba devēja, gan valsts. Uzņēmēji gadiem runā, ka ir cilvēki, kuri iemanījušies izmantot darbnespējas lapas, lai atpūstos. It kā jau – kas tur slikts, katram veselība ir tāda, kāda nu ir, un […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
29
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
27
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
42
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi