Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Uz diviem krēsliem

JĀNIS BUHOLCS
13:54
24.08.2016
15

Krievijas vicepremjers Arkādijs Dvorkovičs, baudot atvaļinājumu Latvijā, par vietējo politiķu intereses trūkumu nevarēja sūdzēties. Tieši ko viņi Krievijas pārstāvim gribēja sniegt un ko cerēja saņemt, joprojām nav skaidri zināms.

Atklāti un slēpti

Ar A. Dvorkoviču bija ticies gan Rīgas domes priekšsēdētājs un partijas “Saskaņa” vadītājs Nils Ušakovs, gan trīs Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) ministri – finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, satiksmes ministrs Uldis Augulis un zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Par savas tikšanās publicitāti N. Ušakovs parūpējās pats. Viņš pēcāk pavēstīja, ka esot maza, bet tomēr cerība, ka Eiropas Savienība varētu mīkstināt pret Krieviju noteiktās sankcijas un līdz ar to tikpat maza, bet tomēr cerība, ka Krievija varētu apsvērt Eiropas pārtikas produktu embargo pārskatīšanu. “Cerība” nudien nav liela, jo ietekmīgākās Eiropas valsts kanclere Angela Merkele vēl šomēnes uzsvēra, ka pamata pārskatīt sankcijas pret Krieviju nav. Krievija savas saistības, ko paredzēja Minskas vienošanās, tā arī nav pilnībā izpildījusi. Tā nu sanāk, ka abi kungi ir kopīgi pabēdājušies par slikto Eiropu, kas noteikusi pret Krieviju sankcijas. Protams, publiskajā skaidrojumā nav ne vārda par to, kāds tad bija iemesls, kāpēc šīs sankcijas tika noteiktas. Nav nekādu komentāru par Krievijas agresiju pret Ukrainu vai Minskas vienošanos.

Valdības ministru tikšanos ar Krievijas politiķi viņi paši labprātāk acīmredzot būtu sargājuši no plašākas publikas acīm. Tas gan nebija iespējams. Tamdēļ pēcāk izplatītajā skaidrojumā, neskatoties uz to, ka pasākums tika plānots slepus, cita starpā tika uzsvērts, ka par pasākumu “bija informēti masu mediji, un tajos bija publicēta informācija par tikšanos.” J. Dūklavs par savu plānoto sarunu gan bija stāstījis arī ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam, bet pārējie bija klusējuši. Pretēji tam, ko paredz protokols, trijotne nebija uzskatījusi, ka pasākuma plānošanā būtu jāiesaista Ārlietu ministrija.

Divas perspektīvas

Kad ziņas par tikšanos nāca gaismā, situācija izskatījās pagalam neveikla. No vienas puses, Latvija ir Eiropas Savienības dalībvalsts un mums ir saistošas tās vērtības. Turklāt mēs vēl labāk nekā daļa laužu Briselē zinām, ko nozīmē dzīve blakus tādai austrumu kaimiņienei. Eiropas nostāja pret Krieviju saskan ar Latvijas ilgtermiņa politiskajām interesēm. Līdz ar to ir pamats sagaidīt, ka arī savās praktiskajās darbībās Latvijas valdība demonstrēs izpratni par šīm līdzīgajām interesēm un to, kādi ārpolitiskie procesi ir noveduši pie pašreizējās situācijas Eiropas un Krievijas attiecībās.

No otras puses, Krievijas noteiktais Eiropas pārtikas ievešanas aizliegums ir radījis gluži reālus zaudējumus virknei Latvijas uzņēmumu. Un te nu ir lielais jautājums par to, kas ir svarīgākais: Latvijas ārpolitiskais atbalsts mūsu draugiem Eiropā vai arī atbalsts atsevišķiem pārtikas ražotājiem? Vai mums ir allaž jāstāv par principiem, kas paredz stingrību situācijās, kurās viena valsts dara pāri otrai tā, kā tas ir Krievijas un Ukrainas gadījumā? Vai varbūt ir jāmēģina no tā visa distancēties un pat aktīvi jāaģitē, lai Eiropas noteiktās sankcijas jāmīkstina – jo tas nāks par labu vietējiem uzņēmumiem?

Pārliecība par to, kurš nostājas variants ir vēlams, ir cieši saistīta ar to, cik tuvu viedokļa izteicējs atrodas kādam no pārtikas embargo vai citu Krievijas noteikto ierobežojumu skartajiem uzņēmumiem. Tas ir gluži cilvēciski. Piena un zivju produkcijas ražotājiem ir tiesības aizstāvēt savas intereses. Taču cits jautājums ir – vai starptautiskos notikumus un to cēloņsakarības drīkst ignorēt arī ministri.

Kāds ir piedāvājums?

Ārlietu ministrija ir norādījusi, ka ir nepieņemami šādi risināt starpvalstu attiecības. Ir jautājumi, kuros no Latvijas un Eiropas puses pozīcijas pārmaiņas ir iespējamas tikai, ja mainās Krievijas rīcība. Tas attiecas arī uz Eiropas sankcijām un to atcelšanu. Un ir praktiski starpvalstu sadarbības jautājumi, uz kuriem starptautiskās sankcijas neattiecas – un arī Latvijas oficiālā pozīcija ir bijusi vērsta uz to risināšanu. Sarunāties drīkst arī bez slēpšanās. Taču, tiklīdz kā ārlietu ministrs E. Rinkēvičs norādīja uz dīvainībām, Latvijas Zivrūpnieku savienība aicināja atstādināt viņu no amata par ministrijas nepalīdzēšanu šādu pasākumu rīkošanā un savu iebilžu publiskošanu pēc tam. Sak’, kurš gan kaut kādu tur ārpolitikas protokolu vārdā iedrošinās traucēt biznesu! Ministru aizstāvēt steigusi arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome.

J. Dūklavs pats skaidro, ka visu šo darījis “ekonomiskās attīstības vārdā”. Tas izklausās labs mērķis, lai gan ilgtermiņā nav īsti prātīgi balstīt valsts ekonomisko attīstību attiecībās ar tik neparedzamu kaimiņu. Der arī atcerēties, ka ne jau Eiropa ir noteikusi kādus Latvijas eksporta ierobežojumus, bet gan Krievija. Un, ja reiz Krievijai ir interese par Latvijas produkciju vai jebkādā citā veidā attīstīt ekonomisko sadarbību ar mūsu valsti, pašai tai rokās ir instrumenti, lai to darītu. Ja tas tā nenotiek, tātad vai nu īstas vēlmes nemaz nav, vai arī Krievija kaut ko politiski sagaida no Latvijas. Kas tas ir un ko Latvijas valdības pārstāvji Krievijai piedāvā?

Šis ir svarīgākais jautājums, bet atbildes uz to nav – ministri ir vai nu nerunīgi, vai arī ir izteikumos nekonkrēti. It kā paaugstinātais benzopirēna līmenis, ko pērn Krievija minēja par oficiālo ieganstu, kāpēc aizliedzams Latvijas zivju konservu eksports, taču nav kas tāds, ko var regulēt sadarbībā ar Latvijas politiķiem? Satiksmes ministrs U. Augulis un finanšu ministre D.Reizniece – Ozola esot arī interesējušies par to, kas nosaka Krievijas kravu pārvadājumu apjomu caur Latvijas ostām vai Krievijas vēlmi izmantot Inčukalna gāzes krātuvi. Un, pēc pašu stāstītā, saņēmuši atbildi – ka Krievijas lieluzņēmumi darbojas tikai pēc saimnieciskiem, ne politiskiem apsvērumiem. Šāda atbilde ir dzirdēta jau iepriekš, bet tas to nepadara ticamāku.

Bet beigās jau visvairāk no svara ir tas, ko par šo visu domā ZZS vēlētājs. Vēlētājiem tad arī būs jāpasaka, vai tie ir gatavi būvēt savu turību uz ministru pa sētas durvīm raidītiem signāliem, vai arī tie Latvijas izaugsmi redz Eiropā – tās politiskajās vērtībās un preču tirgos.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
11

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
39

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
19

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
61

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
58

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
30
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
38
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi