Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Tepat kaimiņos dzīvojam

Sarmīte Feldmane
12:38
21.02.2018
4

Katru zemi, valsti, vietu un cilvēkus vispirms jau izjūtam ar sirdi, gūtām emocijām. Pēc tam sākam racionāli vērtēt, salīdzināt. Katrs esam citāds. Tāpat katra tauta. Lietuvas simtgades jubilejā par Lietuvu un lietuviešiem.

“Kad aizbraucu uz Lietu­vu, pirmajā vakarā latviešu un lietuviešu vārdi jūk,” saka Sta­ņislavs Palucks. Viņš dzimis, skolojies Lietuvā, bet no 1968.gada dzīvo Latvijā, visu mūžu nostrādājis toreizējā Baltijas MIS.

“Lai cik te labi un viss mūžs nodzīvots, tomēr sirdī esmu lietuvietis. Kad dzirdu, ka piemin Lietuvu, vienaldzīgs nevaru būt. No piederības neaiziet,” atzīst Staņislavs un pauž lepnumu par savu dzimteni.

“Mums patīk salīdzināt, un kaimiņos viss šķiet labāks. Lie­tuvieši savukārt uzskata, ka Latvijā daudz kas ir labāks. Tās ir emocijas, ja pie pašiem kaut kas nepatīk vai nav labi. Vai tad kādreiz nav bijis tāpat? Atceros, padomju laikā uz Lietuvu vedām krāsas, bet bērniem pirkām drēbes.
Daudz Latvijā visus šos gadus runā par reformām. Vai bijis pareizi, vai ne. Lietuvieši saglabāja lielās saimniecības, kas tagad ir modernas, ir arī mazās, kuras apsaimnieko dažus hektārus, tur pāris govju. Mums tādu nav. Šķiet, daudz kur lietuvieši bijuši saimnieciskāki, prasmīgāki. Pensijas un cenas abās valstīs līdzīgas. Lietuvieši savējos, ieskaitot Valsts prezidenti, tāpat kritizē, ka daudz ko vajag darīt citādi,” pārdomās dalās Staņislavs Palucks un pastāsta, abas māsas ir pilsētnieces, brālis dzīvo nelielā ciematā, bet visi dzīvo Lietuvā. Māsai bērni gan dzīvo un strādā Īrijā.

“Man dēls ir lietuvietis, meita latviete. Paši tā izvēlējās. Man uzvārds ir Paluckas. Latviski tas nav pareizi, kļuvām Palucki. Labi, ka jaunajā pasē vismaz ir piezīme, ka pirms tam biju Paluc­kas, jo citādi jau neviens diploms nebūtu derīgs,” pastāsta Staņi­slavs. Viņš bez grūtībām nokārtoja naturalizācijas eksāmenu, ieguva valsts valodas prasmes augstāko pakāpi un ar lepnumu saka, ka Latvijas vēsturi zina labāk nekā dažs latvietis.
“Strādāju Baltijas MIS, un man bija kauns, ka nemāku latviešu valodu. Pusotra gada laikā apguvu,” atceras lietuvietis.

Barikāžu laikā viņš kā MIS traktoru laboratorijas vadītājs organizēja tehniku, kas no Prie­kuļiem brauca uz barikādēm, lai sargātu radio torni. “Tas bija satraukumu pilns laiks. Notikumi Viļņā, ugunskuri Rīgā, neziņa,” klusi bilst Staņislavs un ar lepnumu uzsver, ka katra tauta ir pelnījusi brīvību un savu valsti.

Staņislavs Palucks savulaik Rāmuļu pusē iegādājās zemi, tagad saimnieko dēls, audzē aitas. “Katrai tautai ir savas iezīmes, tradīcijas. Kādreiz bieži braucām ciemos pie radiem Lietuvā, sieva brīnījās, kā var doties ciemos bez kādas dāvanas. Bet tā pieņemts, galvenais jau satikties. Arī Lie­tuvā pēdējos gados sāk vairāk līgot Jāņus, manā jaunībā plaši svinēja Pēterus un Vasarsvētkus,” pārdomās dalās vaivēnietis un sveic visus Lietuvas dzimšanas dienā.

Cēsnieks Ivars Prau­liņš, savulaik Tautas frontes Cēsu nodaļas vadītājs, atceras, ka Atmodas laikā dažādos notikumos bija līdzās arī igauņi un lietuvieši. Trīs Baltijas tautas – latvieši, igauņi un lietuvieši – cīnījās par brīvību. “Lietuviešiem kā jau lielai nācijai ir augstāka pašapziņa. Viņi nav tik savrupi kā mēs, ir atvērtāki. Lietuvieši prot domāt par sevi, izmantot iespējas savā labā. Padomju laikā lietuvieši stājās komunistiskajā partijā, lai paši varētu vadīt, un Lietuvā priekšgalā bija nacionāli noskaņoti vadītāji, ne tādi kā mums – Augusts Voss vai Alfrēds Rubiks. Lietu­vieši, kamēr mēs kautrīgi teicām – ko tad nu mēs -, attīstīja tautsaimniecību, būvēja ceļus un ciematus. Viņi prata domāt par savu nākotni.
Lietuvieši ir pārliecinātāki, mēs jau varam teikt – velna pilni. Naftas pumpēšana, atomstacijas būvēšana, sliežu nojaukšana uz Latviju – viņiem tas ir izdevīgi, kaut kaimiņiem nepatīk, nav pieņemami,” pārdomās dalās Ivars Prauliņš.

Viņš atminas, ka Atmodas laikā visu trīs valstu tautas kustību vadītāji vairākkārt arī tikušies Cēsīs. “Atmodas laikā Vienības laukumā plīvoja Latvijas, Lietu­vas un Igaunijas karogs. Ceru, ka šodien blakus piemineklim brīvības cīnītājiem Lietuvas valsts simtgadē plīvo Lietuvas karogs,” saka cēsnieks un piebilst, ka ikdienā mēs pārāk maz interesējamies par kaimiņiem lietuviešiem un igauņiem. “Man aizvien mājās ir abu valstu karodziņi,” bilst Ivars Prauliņš.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
5

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
36

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
19

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
59

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
56

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
27
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi