Raksti

Viedokļi

Sociālajos tīklos izplata nepatiesas ziņas

Andra Gaņģe

Smagās saslimšanas, ko E.Coli baktērija izraisījusi bērniem Siguldā un par ko plašsaziņas līdzekļi sāka informēt piektdien, radījusi ažiotāžu sociālajos tīklos, īstu viltu ziņu sprādzienu.

Internetā izplatīta nepatiesa informācija, ka zarnu infekcijas slimība izplatījusies visā Latvijā. Sociālajos tīklos izskanējušas pat ziņas, ka šī iemesla dēļ slēgta Dzemdību nodaļa Vidzemes slimnīcā Valmierā. Vidzemes slimnīcas ārstnieciskā direktore Inga Ozoliņa, komentējot nepatieso informāciju, slimnīcas interneta vietnē saka: “Vidzemes slimnīcā nav konstatēta saslimšana ar toksīnus veidojošās zarnu nūjiņas izraisītu infekciju. Nevienam no mūsu pieaugušajiem pacientiem un nevienam no mazajiem pacientiem nav novēroti minētajai zarnu infekcijas saslimšanai līdzīgi simptomi. (..) Mūsu dzemdību nodaļa strādā ierastajā režīmā, bērniņi dzimst, topošās māmiņas iestājas nodaļā, jaunās māmiņas izrakstās un dodas mājās. Lūgums visiem – neizplatīt nepārbaudītu informāciju un neradīt nepamatotu trauksmi cilvēkos.”

Sociālajos tīklos aprit arī anonīmi ziņojumi, ka ir risks saslimt ar zarnu infekciju, ja uzturā lieto arbūzus un citrusu augļus. Pār­tikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere aģentūrai “LETA” sacīja, ka informācija par pastāvošu risku saslimt ar zarnu infekciju, ēdot ievestos citrusaugļus un arbūzus, neatbilst patiesībai: “PVD aicina Latvijas iedzīvotājus kritiski attiekties pret informāciju sociālajos medijos, kur patlaban tiek tiražētas viltus ziņas, un sekot līdzi aktuālajai informācijai PVD mājaslapā.” I.Meistere arī paskaidrojusi, ka konkrētais zarnu nūjiņas tips, par kuru sociālajos medijos tiek diskutēts, nav nekas neparasts. Tas ir sastopams mājlopu zarnu traktā, kā arī ārējā vidē, un tas ir bīstams vien tad, ja netiek ievērotas elementāras higiēnas prasības. Arī Slimību profilakses un kontroles centrs lūdz sabiedrību kritiski izvērtēt internetā atrodamo informāciju par iespējamo zarnu infekcijas slimības izplatību visā Latvijā. “Lūdzam nedalīties ar nepārbaudītām ziņām, bet pārliecināties par informācijas patiesumu mājaslapā “www.spkc. gov.lv”,” aicina iestādes darbinieki.

PVD atgādina, lai sevi pasargātu no pārtikas izraisītām saslimšanām, jāmazgā rokas, jāmazgā augļi un dārzeņi, kā arī rūpīgi termiski jāapstrādā dzīvnieku izcelsmes pārtikas produkti, bet gatavo produktu un jēlproduktu apstrādei jāizmanto atsevišķs inventārs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *