Raksti

Viedokļi

Skolotāju diena aizvien pacilājoša

Mairita Kaņepe

Skolotāja profesija ir pazīstama ar to, ka paši pedagogi to reizēm uztver kā dzīvesveidu. Tas arī atmaksājas – mīlestībā un uzticībā, ko gadiem, gadu desmitiem turpina izrādīt kādreizējie audzēkņi.

Skolotāju dienas atzīmēšana oktobra sākumā ir svētki ne tikai pašiem amata brāļiem un māsām, svinēšanā aizvien aktīvi iesaistās arī skolēni.
Līgatnē Skolotāju dienu pedagogi atzīmē ne tikai savā lokā mācību iestādē. Pašvaldība aicina pulcēties visus skolotājus, lai profesijas svētkos satiktos vidusskolas, sākumskolas, pirmsskolu izglītības iestāžu, kā arī Mākslas un mūzikas skolas pedagogi.

“Pati pirmā stunda Skolotāju dienā visai skolai bija kopīga,” par svētku rītu Līgatnes vidusskolā stāsta direktore Saiva Vītola. Svētku stundu lielajā skolas zālē rīkoja skolēnu pašpārvalde, 12. klase. Pedagogiem bija jāpiedalās konkursā, jāatbild uz jauniešu sagatavotiem jautājumiem. Au­dzēkņiem bija iespēja ieklausīties, kā var sniegt atbildes. Svētku noskaņojumu vairojuši apsveikumi un ziedi, kā arī sagatavots teatrāls uzvedums. Pēcpusdienā, kad aktīvais stundu darbs beidzies, Līgatnes novada mācību iestāžu skolotāji tikās kultūras namā. Vidusskolas, pamatskolas, pirms­skolu, kā arī Mākslas un mūzikas skolas pedagogi satikās, lai baudītu uzaicināto mākslinieku koncertu, dzirdētu pašvaldības vadītāja apsveikumu, piedalītos kopīgā dziedāšanā. “Bija svētki, tāpēc par darbu netika runāts. Kon­cer­tam beidzoties, satikāmies pie kafijas galda. Skolotāju dienas svinēšana veidojas no pašu ieinteresētības svētkus svinēt,” secina Saiva Vītola. “Pirmsskolās turpinājās ikdienas darbs, tāpēc svētku rīkotāji devās ciemos pie pedagogiem un sveica profesijas svētkos.”

Priekuļu novada lielākajā mācību iestādē – vidusskolā – Skolo­tāju diena notiek jau par tradīciju kļuvušā formātā. ” Svētku pusstunda mācību dienas rītā ir tradīcija. Skolēni dāvanās sniedz pašu lasītas rudens lapas vai kādu paša darinātu lietu. Skolotājiem sagādāts jauks – labrīt!” stāsta direktora vietniece Baiba Karlsberga. “Šogad svētku satura ievads bija saistīts ar kompetencēm, kuras piedāvāja jaunieši. Mēs, skolotāji, varējām teikt, ka jauniešu izpildījums jaunajā izglītības pieejā – kompetenču jomā – bija izcils. Kā tas notika, skolēnu vecāki tagad var aplūkot skolas mājaslapā.

Nu jau sen pagājis laiks, kad, atzīmējot Skolotāju dienu, skolēni stundās mēdza ieņemt pedagoga vietu. Laiki mainās, un mums, pieaugušajiem, mazliet bail atstāt savu vietu klasē. Ir stingrāki drošības noteikumi. Taču šogad atkal vidusskolēni pirmajā mācību stundā ieņēma skolotāju vietu. Stundu saraksts netika mainīts. Jaunie kadri, iepriekš sazinoties ar priekšmetu skolotājiem, apņēmās patstāvīgi vadīt nodarbību skolasbiedriem.”

Cēsu Valsts ģimnāzijā pieņemts Skolotāju dienu svinēt, lai tikpat kā nemaz netraucētu stundu darbu. Pēcpusdiena gan ir svētkiem – pedagogu kolektīva kopīgam izbraucienam. Paspēj visu, šoreiz pēcpusdiena pavadīta Madonā, Lazdonas pienotavā, paciemojušies pie keramiķa Seiksta. Ceļš, kas kopā pavadīts, paiet sarunās un dziesmās.

“Jāatzīmē, ka šajos svētkos vienmēr esam kopā ar pensionētajiem skolotājiem. Viņi ir mīļi gaidīti un jūtas aizkustināti par to. Šoreiz ekskursijā līdzi devās desmit kādreizējie kolēģi. Mēs par bijušajiem darbabiedriem domājam ne tikai Skolotāju dienā, arī Ziemassvētkos aicinām uz koncertu, uzklājam galdu. Vienas profesijas cilvēki, lai kā paiet mūsu ikdiena, turamies kopā,” pastāstīja ģimnāzijas direktora vietniece Vineta Stīpniece.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *