Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Sasiet pārrauto, neredzamo stīgu

Jānis Gabrāns
11:15
27.07.2016
7

Cēsu Centrālajā bibliotēkā bija tikšanās ar tautfrontieti, barikāžu iniciatoru, juristu Ivaru Redisonu. Sarunas tēma – par iespēju tautai pašai rosināt likumprojektus – kā obligāto uzdevumu Saeimai. Atsaucība bija ļoti neliela, atnāca apmēram desmit interesentu.

I. Redisons informēja, ka noslēgumam tuvojas parakstu vākšana par 2012.gada 8.novembra likuma “Grozījumi likumā “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu”” atcelšanu. Viņš aicināja atgriezties pie 1922.gada Satversmes Sapulces noteiktās kārtības: “Likums, kas stājās spēkā 2015. gada 1. janvārī, noteicis nepārvaramu ierobežojumu tautas tiesībām. Tagad jebkura likumprojekta ierosināšanai Saeimā tā iniciatoriem un atbalstītājiem par saviem līdzekļiem jāsavāc 155 144 notariāli apstiprināti paraksti. Līdz tam šī robeža bija 10 tūkstoši parakstu.”

I.Redisons norādīja, ka šī augstā norma jāatceļ, jo tā padara praktiski neiespējamu jebkādu tautas iniciatīvu: “Nevienā sabiedrības grupā nav tik daudz cilvēku, lai savāktu nepieciešamo skaitu parakstu, ne skolotāju, ne lauksaimnieku, pat pensionāru, kuri dzīvo slikti un ir aktīva daļa, ir aptuveni 130 tūkstoši.

Cilvēki nomākti no tā vien, ka nav risinājuma, bet ir labā vēsts – risinājums ir. Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais. Jānotic, ka mūsu tēvu tēvi, kuri dibināja Latviju, nebija muļķi, viņi visu nepieciešamo iestrādāja Satversmē. Ir tikai jāatjauno šīs normas. Jāsaprot, ka tieši Latvija mūs glābs, jāsaprot un jānotic. Mums katram ir savs enerģijas potenciāls, tautai kopumā tas ir milzīgs, tikai jautājums, kā to izlietojam. To var darīt efektīvi, bet var arī aiztecināt smiltīs strīdoties, ķīvējoties. Kad saprotam, ka mērķis ir dzīvot, viss rādās citādāk.

Latvijas problēma tā, ka mums visu laiku raksta likumus, bet, lai artu zemi, likumus nevajag, vajag efektīvu organizēšanu. Likumi vajadzīgi, kad sākas strīdi, lai gan patiesībā likumi nenodrošina neko.”
Viņš stāstīja, ka izmaiņas likumdošanā ieviestas pēc bēdīgi slavenā valodas referenduma, kad atklājies, ka nav, kas kontrolē šādu iniciatīvu ierosinātājus, naudas izcelsmi, kas tiek tērēta aģitācijai, un tamlīdzīgi.
“Valda Dombrovska valdības laikā tika nolemts to sakārtot, nekādas tiesības neierobežojot, atstājot šo 10 tūkstošu parakstu slieksni. Taču 11.Saeimā uz 2.lasījumu pieci deputāti iesniedza priekšlikumu paaugstināt šo robežu, ka šādas iniciatīvas tiesības ir ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju, atbilstoši jāsavāc 155 144 paraksti. Lai arī Valsts prezidents atdeva likumu Saeimai pārstrādāšanai tieši šīs normas dēļ, viņi to tomēr dabūja cauri, un šobrīd pilsoņu tiesības ir ļoti ierobežotas. Tāpēc mēs prasām atcelt grozījumus par grozījumiem, kas visu sagrozīja,” norādīja I. Redisons.

Viņš skaidroja, ka pirmajā Latvijā parakstu vākšana bijis ļoti labs katalizators, un, tiklīdz sākusies parakstu vākšana, Saeimas deputāti sajutuši problēmu un steiguši to risināt.

“Nemaz nebija nepieciešams savākt visus nepieciešamos parakstus, problēmas tika atrisinātas. Domāju, tā varētu būt arī tagad, Saeima sāks darboties, kad būs savākti pirmie desmit tūkstoši balsu. Piekrītu, ka savākt tagad 155 tūkstošus parakstu nav viegli, bet, ja cilvēki sapratīs, ka tas ir katra tiesību aizstāvībai, viņi to atbalstīs. Visas problēmas var atrisināt, ja tauta to gribēs un pateiks to Saeimai. Ir tikai jānotic pašiem sev, un viss notiks. Diemžēl cilvēkiem nav cerības, ka viņus kāds uzklausīs.

Visiem likumiem ir leģitīms mērķis – tautas uzplaukums, kas noteikts arī Satversmes preambulā. Tāpēc tautai jābūt iespējai dot obligātos uzdevumus Saeimai, tie ir tāda neredzamā stīga, kas vēlētājus un deputātus satur kopā, tas ir labas pārvaldības principa pamats. Šī stīga pastāvēja līdz brīdim, kad daži deputāti izdomāja to pārcirst, mums tagad jāmēģina atkal sadiegt kopā. Tad valsts uzplauks, tā ir mana pārliecība,” teica I. Redisons.

Kāds no klausītājiem norādīja, ka Latvijā nav izveidojusies pilsoniskā sabiedrība. I. Redisons gan atzina, ka pilsoniskā sabiedrība pastāv, problēma tikai, ka tautai trūkst informācijas: “Jāpanāk, lai 1,5 miljoni vēlētāju Latvijā zina, ka šāda balsošana notiek, un būs arī atbalstītāji. Katrs var nostāties pie spoguļa un sev pajautāt – vai man vajag Latviju? Ja atbilde būs pozitīva, cilvēks rīkosies. Viens piemērs tiem, kuri netic, ka var mainīt. Ja nozog mašīnu, ir divas iespējas. Pirmā, nelikties ne zinis; otrā, prasīt to atpakaļ. Ja izvēlēsities otro, agri vai vēlu tas arī notiks. Mūsu valsts ir nozagta, mums skaidri jāsaka, ka gribam to atpakaļ, un tas notiks. Ja Atmodas laikā varējām, kāpēc lai tagad to nevarētu. Cilvēki domā, ka tas nav iespējams, bet neesam taču mēģinājuši. Skaidri jāpasaka, ka gribam, ir tam jānotic, tad arī notiks. Ja negribam, jāpasaka sev, kāpēc atsakāmies no savas valsts.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
34

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
16

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
59

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
52

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
29

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
32

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
18
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
35
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
19
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
31
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi