Raksti

Viedokļi

Sagatavošanos pirmajai klasei pilnībā atjauno

Līga Salnite.

Valdība vēlējusi bērnudārzu dibinātājiem spriest par klātienes mācību nodrošināšanu tiem bērniem, kuriem paredzēta obligātā sagatavošanas programma skolai. Sagatavoties atkal lielākam bērnu pieplūdumam steidz arī vēsturiskā Cēsu rajona teritorijā esošās pirmsskolas izglītības iestādes.

“Tas ir burtiski šo tuvāko dienu jautājums,” situācijas aktualitāti uzsver Amatas novada pašvaldības Apvienotās izglītības pārvaldes vadītāja Dina Dom­brovska. Pēc pagājušajā ceturtdienā Ministru kabinetā pieņemtajiem lēmumiem tālāko rīcības plānu pirmdien pārrunājusi Cēsu sadarbības teritorijas Civilās aizsardzības komisija. Darba kārtībā arī bijusi piecgadīgo un sešgadīgo bērnu obligātās apmācības nodrošināšana klātienē, ņemot vērā nepieciešamos piesardzības pasākumus koronavīrusa izplatības mazināšanā. D.Dombrovska paskaidroja – tā kā ministri pilnvaras noteikt, kā tieši turpināt šo bērnu sagatavošanu skolai, nodevuši pirmsskolas izglītības iestāžu dibinātājiem, arī mūspuses paš­valdības patlaban steidz gatavot dokumentus pieņemšanai novada domēs. Visticamāk, šī jautājuma dēļ visos novados tiks sasauktas ārkārtas domes sēdes. D.Dom­brov­ska zināja teikt, ka Priekuļu un Amatas novadu deputāti par skolas sagatavošanas programmas nodrošināšanu klātienē lems jau otrdien. Apvienotās izglītības pārvaldes vadītāja pauda pārliecību, ka šajās pāris dienās visas septiņas pašvaldības – Amatas, Jaunpiebalgas, Līgatnes, Pār­gaujas, Priekuļu Raunas un Vec­piebalgas -, kuras deleģējušas izglītības jomu Apvienotajai izglītības pārvaldei, būs tikušas skaidrībā, un no nākamās pirmdienas, visticamāk, visi bērnudārzi būs gatavi vai jau būs uzsākuši mācības piecgadīgajiem un sešgadīgajiem audzēkņiem.
Tiem piecus un sešus gadus vecajiem bērniem, kuri bērnudārzu ārkārtējā situācijā apmeklēja arī līdz šim, klātienes mācības nebija pārtrūkušas nevienu brīdi, “Druvai” apliecināja Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Lolita Kokina. Tās tikai bija salāgotas ar pārējo audzēkņu aprūpi, jo bērnudārzos visā valstī darbs notika dežūrgrupās.

Cēsu novada dome uz ārkārtas sēdi šī jautājuma izvērtēšanai sanāks ceturtdien, taču bērnudārzi jau ar katru dienu uzņem arvien vairāk pirmsskolēnu. No Cēsu novadā kopumā 1060 reģistrētajiem bērnudārzniekiem otrdien, 12. maijā, uz klātienes nodarbībām ieradās 262 – tas jau bija par 47 bērniem vairāk nekā pirmdien. L.Kokina pievienojas prognozei, ka šis skaits tuvākajās dienās tikai palielināsies. Līdz ar to dažās pirmsskolas izglītības iestādēs jau tiek plānots atsākt darbu virtuvē, no trešdienas ēdienreizes atkal tiks uz vietas gatavotas Cēsu 2.pamatskolas bērnudārzniekiem, un ar pirmdienu rosība virtuvē , visticamāk, atjaunosies arī Cēsu Pil­sētas vidusskolā. Ar novada domes lēmumu plānots noteikt, ka grupās nedrīkstēs uzņemt vairāk par 14 bērniem. Izglītības iestāžu direktoriem būs jāizstrādā kārtība, kā turpmāk norisināsies attālinātās mācības tiem bērniem, kuru vecāki tomēr lems par labu mājās palikšanai. Tāpat iestāžu vadītājiem jāsagatavo kārtība, principi, kā tiks organizēta vecāku plūsma vai pat atrašanās bērnudārza telpās, ja rodas tāda nepieciešamība. “Tie gan ir jau lielie bērni, kuri paši prot saģērbties, tādēļ būtiskiem sarežģījumiem nevajadzētu būt,” piemetina L.Kokina.

Arī D.Dombrovska pauž pārliecību, ka bērnudārzi ar līdzšinējo dežūrgrupu nodrošināšanu jau ir uzkrājuši pieredzi darbam ārkārtējos apstākļos un to, kā pedagoģiskos pienākumus apvienot ar pastiprinātu sanitāri higiēnisko normu ievērošanu. Diskusijas ar pirmsskolas izglītības iestāžu vadītājiem vēl notiek, taču kopumā saņemti apliecinājumi gatavībai nodrošināt grupu darbu bērnu sagatavošanai skolas sākumam. Vienlaikus gan aplēsēs tiek pieņemts, ka grupas neatgriezīsies pilnībā, daļa vecāku tomēr lems, ka bērns turpinās mācīties attālināti. To ģimenes noteikti drīkstēs, tie nebūs neattaisnoti kavējumi, tieši otrādi – iestādes pienākums būs nodrošināt izpildāmo uzdevumu nosūtīšanu.

Bērnudārzu vadītāju vidū izskanējusi ideja nākamajā mācību gadā atsākt pašreizējo piecgadnieku klātienes nodarbības mēnesi agrāk, no augusta, taču pagaidām par to nav vairāk diskutēts.

Runājot par topošajiem pirmklasniekiem, kuru vecāki jau kopš pagājušā septembra un pat vēl ārkārtējās situācijas laikā nebeidz apspriest bērnudārzu izlaidumu plānus, abu izglītības pārvalžu vadītājas norādīja uz individuāliem risinājumiem katrā izglītības iestādē. “Ja pat mēs nosaucam to pasākuma formātu par izlaidumu, tas tik un tā varēs notikt tikai tā, kā to paredz pašreizējie ierobežojumi,” komentē Amatas novada pašvaldības Apvienotās izglītības pārvaldes vadītāja D.Dombrov­ska. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja L.Kokina savukārt vērsa uzmanību, ka bērnudārza izlaidums tā tradicionālajā formā – pat ievērojot 25 personu slieksni – tomēr ietver paaugstinātu risku no epidemioloģiskās drošības viedokļa. “Ja izlaidumus rīkos, tad, visticamāk, tie būs pasākumi tikai bērniem,” pieļauj L.Kokina. Viņa jau zināja teikt, ka vairāki direktori no izlaiduma rīkošanas atteikušies vispār, citi apsverot iespējas tos organizēt jūlijā vai augustā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *