Raksti

Viedokļi

Robeža “ar caurumiem”

Sallija Benfelde

Lai gan Eiropas Savienības (ES) un arī Latvijas robeža ir slēgta trešajām valstīm jeb tām valstīm, kuras nav ES vai Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstis un atrodas tā dēvētajā “sarkanajā” sarakstā (valstis, kur saslimušo ir vairāk par 16 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju), dzīvē tā īsti nenotiek.

Proti, teorētiski robeža šo trešo valstu pilsoņiem ir slēgta, bet praktiski tas nozīmē, ka trešo valstu pilsoņi no “sarkanā” saraksta ar pastāvīgās uzturēšanās atļaujām un ilgtermiņa vīzām var ierasties Latvijā. Tiesa, šiem iebraucējiem ir noteikta pašizolācija 14 dienas. Problēma tā, ka situāciju grūti kontrolēt, jo bieži vien cilvēki ierodas nevis tieši no savas valsts, bet caur citām. Turklāt nav garantijas, ka iebraucēji šo pašizolācijas laiku ievēro. Vēl jāpiebilst, ka, manuprāt, Iekšlietu ministrija kādā brīdī vairs īpaši nekontrolēja, kā tas notiek.

Valdība sēdē uzreiz nespēja vienoties par ierobežojošiem noteikumiem pilsoņiem no trešajām un “sarkanajā” sarakstā esošajām valstīm. Jāpiebilst, ka satraukumu bija raisījuši iebraucēji no Krievijas un Baltkrievijas, kas Latvijā ierodas ar automašīnām, kaut, kā zināms, auto un avio satiksme ar šīm valstīm nav atjaunota. Rīgā un Jūrmalā pēdējā laikā novērots daudz automašīnu ar Krievijas un arī ar Baltkrievijas reģistrācijas numuriem. Pēc saslimušo skaita straujas palielināšanās Latvijā pagājušajā nedēļā bažas par nekontrolētu iebraucēju pārvietošanos pieauga, tās izskanēja arī publiski, un valdība ķērās pie šī jautājuma risināšanas, kas nevedās ātri. Premjers Krišjānis Kariņš valdības sēde vaicāja – ja mums trešo valstu robežas ir slēgtas, Krievija un Baltkrievija ir trešās un “sarkanajā sarakstā”, tad kāpēc mēs tur vispār izsniedzam parastās vīzas? Veselības ministre Ilze Viņķele gan preses konferencē skaidroja, ka pēdējo divu nedēļu laikā konstatētie saslimšanas ar Covid-19 uzliesmojumi nav tieši un nepārprotami saistāmi tikai ar iebraucējiem no Krievijas. “Lūkojoties uz pēdējo divu nedēļu uzliesmojumiem, 11 cilvēki bija iebraukuši no Krievijas. Bet Slimību profilakses un kontroles centra rīcībā nav datu, vai tie ir arī mūsu pilsoņi, kas atbrauc no Krievijas, jo ir arī tādi, kas ieceļo darba darīšanās vai ir apciemojuši radus. Un desmit cilvēki ir no Zviedrijas,” sacīja ministre.

Neiedziļinoties visā, kas tika runāts un spriests valdības sēdē, jāteic, ka saprātīgus un īstenojamus priekšlikumus sagatavojusi Ār­lietu ministrija – apturēt iesniegumu pieņemšanu vīzu un ilgtermiņa uzturēšanās atļauju saņemšanai. Saprātīgi un īstenojami bija arī priekšlikumi stingri kontrolēt, vai iebraucēji no trešajām un “sarkanajā” sarakstā esošajām valstīm ievēro pašizolāciju, un sodīt par noteikumu pārkāpumu vajadzētu, anulējot uzturēšanās atļauju vai vīzu.

Uztrauc, ka, pēc manām domām, neprofesionāli un brīžiem pat dīvaini priekšlikumi izskanēja no Iekšlietu ministrijas puses. Protams, tā nav pirmā reize, kad partijas KPV LV ministru izpratne par profesionāliem un atbildīgiem lēmumiem pārsteidz. Faktiski valdība lēmumu, kā ierobežojumus padarīt stingrākus un kā īstenot to kontroli, nespēja pieņemt jau otrdien, pateicoties Iekšlietu ministrijai. Grūti spriest, kādi ir slikti paveiktā darba iemesli – neprofesionalitāte vai draudzības jūtas pret ieceļotājiem no trešajām valstīm, bet izskatās, ka var pienākt brīdis, kad KPV LV nāksies domāt par ministra maiņu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *