Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Publiskā viedokļa manevri

Druva
00:00
13.03.2007

Nedēļa Latvijā

Nacionālās drošības jautājumi jāizvērtē tautai. Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga atlikusi Saeimas pieņemtos grozījumus Nacionālās drošības likumā un Valsts drošības iestāžu likumā uz diviem mēnešiem. Šajā laikā par grozījumiem tiks sarīkots referendums, ziņo LETA.

Laikraksta “Diena” aptaujātie Latvijas partnervalstu diplomāti norādījuši, ka likuma grozījumi paredz atkāpes no stingrajiem standartiem slepenas informācijas apritē – grozījumiem stājoties spēkā, ierobežotas piekļuves un slepenai informācijai varētu piekļūt krietni plašāks cilvēku loks. Turklāt pastāv bažas, ka politiķiem būs lielāka teikšana pār drošības iestāžu darbību, tādējādi varētu tikt apdraudēta to neatkarība. Tāpat grozījumos nav definēts konkrēts personu loks, kas var piedalīties drošības iestāžu kontrolē.

Galīgajā lasījumā grozījumus vairākos ar valsts drošību saistītos likumos Saeima pieņēma 1. februārī. Sākotnēji tos pieņēma valdība Satversmes 81. panta kārtībā – šis pants ļauj Ministru kabinetam laikā starp Saeimas sesijām izdot noteikumus ar likuma spēku. Citkārt šādas tiesības ir tikai likumdevējvarai jeb Saeimai.

Grozījumus prezidente atdeva otrreizējai caurlūkošanai Saeimā, tomēr deputāti prezidentes iebildes vērā neņēma un 1. martā tos pieņēma atkārtoti. Tagad V. Vīķe-Freiberga ir izmantojusi savas tiesības apturēt likuma publicēšanu uz diviem mēnešiem, lai šajā laikā būtu iespējams savākt vēlētāju parakstus par referenduma rīkošanu. Ja tas neizdosies, grozījumi prezidentei būs jāizsludina, taču, ja nepieciešamais parakstu skaits tiks savākts (jāparakstās 150 tūkstošiem balsstiesīgo), grozījumu likteni lems tauta. Kā paziņojis centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars, parakstu vākšana varētu sākties pēc trim nedēļām. Parakstu vākšana turpināsies mēnesi, un katrā pašvaldībā būs vieta, kur septiņas dienas nedēļā varēs ierasties un izteikt atbalstu referenduma sarīkošanai. Nedēļa pasaulē

Igaunijas vēlēšanas – bez pārsteigumiem. Pagājušās nedēļas sākumā Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess paziņoja, ka jaunās valdības veidošanu uzticēs līdzšinējam premjeram Andrusam Ansipam, jo viņa pārstāvētā Reformu partija parlamenta vēlēšanās ieguva visvairāk balsu, kopumā – 31 deputāta mandātu no 101. Tādējādi pēc Igaunijā notikušajām parlamenta vēlēšanām ir iespējams saskatīt zināmas paralēles ar Latvijas vēlētāju izvēli. Proti, pie varas paliek līdzšinējie politikas veidotāji, kas vismaz daļēji liecina par politiskās sfēras stabilizāciju. Līdzīgi kā Latvijā, arī Igaunijā pirmo reizi kopš valsts atjaunošanas līdzšinējais premjers pēc vēlēšanām amatu nezaudēs.

A.Ansips, komentējot vēlēšanu rezultātus, norādīja, “labējās partijas vēlēšanās guvušas pārliecinošu uzvaru”, tomēr tas vēl nenozīmē, ka valdošās koalīcijas izveide noritēs tikpat gludi kā Latvijā. Pie mums valdības sastāvs būtiski nemainījās, savukārt A.Ansips norādījis, ka Reformu partijai un otru vislielāko vēlētāju atbalstu ieguvušajai – Centra partijai – varētu būt problēmas sastrādāties. “Ar Centra partiju mums ir fundamentālas domstarpības, tādu nav ar Tēvzemes savienības un partijas “Res Publica” apvienību,” sacīja premjerministrs pēc tikšanās ar Centra partijas pārstāvjiem. “Koalīciju mēs gribētu veidot no tādām partijām, kuru skats uz dzīvi ir tik līdzīgs, cik vien iespējams,” viņš piebilda. Galvenais nesaskaņu avots ir Centra partijas vēlme būtiski palielināt ierēdņu algas, kas ir pretrunā ar Reformu partijas mērķiem sabalansēt valsts budžetu.

“Nav svarīgi, vai koalīcijā ir divi, trīs vai četri partneri – svarīgas ir to programmas un solījumi,” A.Ansips sacīja intervijā aģentūrai “Reuters”. Viņš prognozēja, ka valdības koalīcijas sarunas varētu būt diezgan sarežģītas. Iespējams, ka jaunajā valdībā būs ne tikai labējās partijas, bet arī sociāldemokrāti. Iespējams, ka sarunas par koalīcijas veidošanu ilgs pat mēnesi.

Dvēseļu medības Latīņamerikā. Politiskā turnejā pa Latīņameriku pagājušajā nedēļā devās ASV prezidents Džordžs Bušs, un to garām nepalaida arī viņa lielākais kritizētājs – Venecuēlas prezidents Ugo Čavess. Tāpēc šo abu nesamierināmo oponentu neklātienes sadursmes var dēvēt par skaļu traci.

U.Čavesa ietekmes avots ir naftas cenas, kas ienākumus ļauj lietot sevis popularizēšanai un dažādu sociālu jautājumu risināšanai, piemēram, apkarojot nabadzību. Viņš savās nostādnēs ir kreiss, atbalsta valsts iejaukšanos politikā un solījis celt sociālismu. Februāra beigās U.Čavess parakstīja dekrētu par naftas nozares nacionalizāciju – tas nozīmē, ka tiek atņemti starptautisko naftas produktu uzņēmumu īpašumi. Parakstot dekrētu, prezidents paziņoja, ka pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados notikusī naftas nozares privatizācija un ārvalstu kapitāla piesaiste bijusi apkaunojoša. “Naftas privatizācija ir beigusies,” viņš sacīja. “Tā ir pēdējā joma, kas mums jāpārņem. Tagad nafta pieder venecuēliešiem.”

Par tamlīdzīgu politiku un tās popularitāti ne tikai Venecuēlā, bet arī citās Latīņamerikas valstīs Vašingtona savu satraukumu ir raisījusi jau krietnu laiku. Tomēr līdz šim amerikāņu ietekme tur ir tikai vājinājusies, un par atbildi ASV centieniem U.Čavess ASV prezidentu ne reizi vien ir salīdzinājis ar Ādolfu Hitleru vai velnu. Arī pagājušajā nedēļā daudzviet notikušajos antiamerikāniskajos mītiņos ASV politikas salīdzinājums ar nacistu režīmu bija viena no populārākajām tēmām. Venecuēlas prezidents savā labā izmanto Latīņamerikā valdošo nepatiku ar ASV ekonomisko un militāro darbību pasaulē.

Nedēļu ilgās turnejas laikā Dž.Bušs ieplānojis apmeklēt Brazīliju, Urugvaju, Kolumbiju, Gvatemalu un Meksiku. Atbalstu Dž.Bušam varēja sagaidīt no Meksikas un Kolumbijas, turpretim tādas reģiona valstis kā Bolīvija, Kuba un Venecuēla ir pretējā nometnē. Savukārt Brazīlija un Argentīna mēģina ieturēt līdzsvaru starp abiem atšķirīgajiem pasaules uzskatiem.

Līdz gadu tūkstošu mijai Latīņamerika tika uzskatīta par amerikāņu ietekmes sfērā esošu reģionu. Tomēr 11. septembra terora akti pārkārtoja ārpolitikas prioritātes, norāda aģentūra “Associated Press”. Kopš tā laika ASV lielāku uzmanību ir veltījusi Tuvajiem Austrumiem. Redzot, kā bez “pieskatīšanas” atstātajā reģionā parādās citi spēcīgi un naidīgi līderi, ASV prezidenta administrācija mēģina situāciju vērst sev par labu. Dž.Buša vizīte un draugu meklēšana ir pirmā šo centienu izpausme, kam sekos turpinājums.

Pūloties dabūt savā pusē pēc iespējas vairāk sabiedroto, sākusies arī sacensība par naudas līdzekļiem, ko pretējās puses ziedo dažādiem palīdzības fondiem. Dž.Buša valdīšanas laikā Latīņamerikai piešķirtās palīdzības apjoms sasniedzis 1,6 miljardus dolāru. Tomēr tā ir niecīga summa, ja salīdzina, cik daudz tiek tērēts karam Irākā un Afganistānā. Turklāt augstās naftas cenas U.Čavesam ļauj tērēt vairāk. Tāpēc ASV prese, komentējot Dž.Buša braucienu, likmes uz ASV prezidentu neliek un norāda, ka šī iniciatīva nākusi pārāk vēlu.

Eiropas Savienība vienojas par ekoloģiju. Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis sev atvēlējušas 13 gadus, lai īstenotu pagājušajā nedēļā izvēlētos mērķus saistībā ar vides piesārņojuma mazināšanu.

Līdz 2020. gadam ES dalībvalstis apņēmušās samazināt siltumnīcas efektu izraisošo izmešu daudzumu par 20 procentiem salīdzinājumā ar 1990. gadu, kā arī nodrošināt piekto daļu nepieciešamās enerģijas no atjaunojamiem resursiem – ūdens, vēja, saules un biomasas. Savukārt enerģijas zudumi tiks samazināti par 20 procentiem. Pēc šī termiņa beigām paredzēts iet vēl tālāk un izplūdes gāzu izmešus samazināt par 30 procentiem, — bet ar noteikumu, ka šiem nosacījumiem sekos arī pārējās industrializētās valstis, raksta aģentūra “Reuters”.

Lai arī vienošanās ir saistoša visām ES dalībvalstīm, sarunas par katras valsts līdzatbildību mērķu sasniegšanā norisināsies gada beigās. Tad uzzināsim, cik kura valsts ierobežos videi kaitīgo izmešu daudzumu, taču Latvijai, domājams, šīs saistības sarežģījumus neradīs. “Mums pašreiz atjaunojamie resursi dažādās sfērās pārsniedz 30 procentus un ir tuvu pie 40,” intervijā “Neatkarīgajai Rīta Avīzei” sacīja Latvijas ārlietu ministrs Artis Pabriks. “Problēma būs tā, ka mēs nez vai nākotnē spēsim pacelt šo [atjaunojamo resursu] procentu daudz augstāk, nekā tas ir pašreiz. Iespējams, būs pat kritums.” Ministrs sacīja, ka Latvijas plānos ir jaunas termoelektrostacijas izbūve vai arī enerģijas ieguve no atomstacijas Ignalinā, kas nozīmētu tīrās, nevis atjaunojamās enerģijas īpatsvara pieaugumu. Tomēr sagaidāms, ka lielos piesārņotājus ES austrumos – Poliju, Rumāniju, Čehiju, Bulgāriju un Ungāriju – gaida mazāk bargi noteikumi nekā valstis Savienības rietumu daļā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
34

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
17

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
59

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
54

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
32

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
26
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
36
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
34
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi