Raksti

Viedokļi

Pretrunīgā vasara

Sallija Benfelde

Šī vasara paliks atmiņā gan ar Dziesmu un deju svētkiem, gan ar lielo sausumu, gan ar karu Ukrainā, kas kļūst aizvien nežēlīgāks. Iespējams, arī izčākstējušais Prigožina militārais dumpis tomēr bijis daudz būtiskāks, nekā šobrīd izskatās.

Fotogrāfija, kas tika uzņemta militārā dumpja sākumā Krievijā, Rostovā pie Donas ar cirka vārtos iestrēgušo vāgneriešu tanku un aplidoja vismaz pusi pasaules, manuprāt, ir kļuvusi par Krievijas un „krievu pasaules” simbolu. Gan Krievija, gan tās sabiedrība ir tāds vārtos iesprūdis tanks – no vienas puses, bīstams, no otras puses – nožēlojams.

Kā zināms, Prigožins ir privātās algotņu armijas „Vāgners” jeb vāgnerieši dibinātājs un īpašnieks. Šo armiju Prigožins izveidoja 2014. gadā, tās pamatā ir algotņi, kuri vēlējās karot Donbasā. Vāgnerieši ir zināmi kā profesionāli un nežēlīgi, ir karojuši gan Āfrikas valstīs, gan Sīrijā un ir izmantojuši t.s. „izdedzinātās zemes” metodes tur. Pagājušajā gadā Prigožins karotājus savai armijai sāka vervēt cietumos, turklāt runāja tikai ar recidīvistiem, smagus noziegumus izdarījušiem ieslodzītajiem. Vara klusējot atļāva Prigožinam rīkoties.

Jāpiebilst, ka savulaik, 1981. gadā, Prigožins tika notiesāts uz 13 gadiem par laupīšanu. No sava soda viņš nosēdēja deviņus gadus, pēc atbrīvošanas dibināja restorānus, lielveikalus, darbojās spēļu biznesā. 2000. gadā viņš nodibināja ātrās apkalpošanas restorānu ķēdi, piegādāja ēdienus valsts augstākajām amatpersonām, arī Putinam, tādēļ viņu nereti dēvē par „Putina pavāru”. Ir dibinājis t.s. troļļu fermas, viņa finansēta aģentūra 2016. gadā veica manipulācijas tīmeklī Donalda Trampa atbalstam vēlēšanās. Ar Krievijas Aizsardzības ministriju attiecības Prigožinam kopš pagājušā gada 24. februāra nebija un nav tās vienkāršākās, jo faktiski viņa privātā armija ir ārpus jebkādiem likumiem un ministrijas noteikumiem, bet naudu tās uzturēšanai saņēma no Krievijas valsts.

Krievijas Bruņoto Spēku Ģenerālštābs mēģināja ierobežot augošo Prigožina ietekmi, bet Prigožins sāka publiski kritizēt Aizsardzības ministriju. Tai tika pārmestas gan novecojušas metodes, gan ieroču un munīcijas piegādes bremzēšana vāgneriešiem, kuri cīnījās Bahmutas rajonā. Pēdējās dienās pirms militārā dumpja Prigožins publiskos videoierakstos jau lamājās un kliedza par zagļiem un korupciju.

Šobrīd ir skaidrs tikai tas, ka valsts grib, lai vāgnerieši raksta iesniegumus un oficiāli iestājas armijā. Kas notiks ar viņu vadoni, kurš tagad atrodas Baltkrievijā, un tiem vāgneriešiem, kuri Krievijas armijā neiestāsies, var tikai minēt. Protams, ir vairākas versijas par to, vai Prigožinam Kremlī bija kāds slepenais atbalsts, vai kāds viņam ieteica rīkot dumpi un vai tiešām bija nodoms nogāzt Putinu. Domāju, uz šiem jautājumiem atbildes radīsies ar laiku, bet sekas Putinam un varas elitei jau tagad ir pavisam bēdīgas. Ir skaidrs, ka Putina vara lielā mērā ir iluzora, nav nekādas varenības un ka Kremļa eliti kopā notur bailes un zagtā nauda.

Redzētais televīzijas ekrānos bija neticams: bruņoti cilvēki vienā mierā pārvietojas pa Krieviju, dodas uz Kremli ieviest „taisnīgumu”, un visi vai nu klusējot noraugās, vai skrien uzrāpties uz tanka un nofotografēties. Kremlī klusums, aizsardzības ministra arī it kā nav, bet dumpinieku tanki ripo aizvien tuvāk Maskavai. Mums svarīgākais ir saprast, ka mūsu Austrumu kaimiņš ir neprognozējams un bīstams, Krievija ir milzis uz māla kājām, kuras drūp. Protams, neviens nevar pateikt, kad tas milzis sabruks, tas var notikt rīt, tas var notikt pēc gada vai trijiem. Jautājums ir, kā tas sadrups un cik bīstami tas būs apkārtējiem, bet ir skaidrs, ka sabrukšanas process ir sācies.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *