Ceturtdiena, 18. aprīlis
Vārda dienas: Laura, Jadviga

Prasiet, un tiks dots. Makā vēl ir

Sarmīte Feldmane
08:03
01.05.2020
2

Neesmu ne ekonomists, ne finansists. No naudas saprotu tik daudz – tā jānopelna, jātērē un mazumiņš jāpataupa nebaltai dienai. Ne jau ar pataupīšanu, kā dzirdēts no tiem, kas gudrības smeļas citās dimensijās, piesaukšu vai piesaistīšu to grūto brīdi, lai tiktu vaļā no iekrājuma. Tam nudien neticu! Bet vispār saprotamām likumsakarībām gan. Un tās veido cilvēku likumi. Gan rakstīti, gan nerakstīti.

Krīzes vienmēr ir tas brīdis, kad atklājas daudz kas tāds, kas līdz tam nav novērtēts, ieraudzīts vai ir ignorēts. Krīze jau no sengrieķu laikiem (krisis – lēmums, pagrieziena punkts, rezultāts) nozīmē pēkšņu pārmaiņu, negaidītu pagriezienu. Vēl to varot izskaidrot kā nepārvaramas grūtības, kas pārsniedz cilvēka ierastos resursus un sarežģījuma pārvarēšanas mehānismu. Kaut kas nevēlams , kas izjauc ierasto lietu kārtību. Cik gan nav dzirdēts par finanšu, sociālo, politisko, ekonomisko, attiecību, kultūras, vērtību, pārtikas, ģimenes, dabas resursu un vecumposmu krīzi, tāpat kapitālisma un vēl citām. Tagad mūs skārusi kroņkrīze, pēkšņa un jaudīga. Ierauj visus. Ja ne finansiāli, tad emocionāli gan.

Protams, dzirdot, kā darbu pārtrauc uzņēmumi, kā cilvēki kļūst bezdarbnieki, grūti būt vienaldzīgam. Taču līdztekus, dzirdot, ka viņi nav tiesīgi saņemt dīkstāves pabalstus, jo nav maksājuši nodokļus vai to darījuši simboliski, līdzjūtība un sapratne sāk noplakt. Protams, viņiem grūti, nav iztikas līdzekļu, valstij ir pienākums gādāt par katra tai piederīgā cilvēka izdzīvošanu. Bet…, kā šis cilvēks domāja par valsti, kura grūtā brīdī būs viņa balsts?

Nodokļus maksā muļķi, ja tos samaksā, nav nekādas dzīves. Kad kāda vecmāmiņa sūkstījās, ka mazdēls, kurš par viņu rūpējas, sācis saņemt mazāku algu, jo uzņēmējs, lūk, nemākot “nokārtot” nodokļus, nebija vērts kaut ko skaidrot. Viņas piebilde, ka pašai maza pensiju un pieaug tikai par dažiem eiro gadā, izjauca jebkādu sapratni par nodokļu politiku, sociālo atbildību un tā tālāk. Tā jau gadiem bija – tie, kuri nemaksāja nodokļus, runa nav tikai par uzņēmējiem, arī darba ņēmējiem, mēnesī uz rokas saņēma vairāk naudas nekā tie, kuri maksājuši. Par citu samaksātajiem nodokļiem skolojas nodokļu nemaksātāju bērni, pensijas saņem viņu vecāki un vecvecāki, visi izmanto veselības aprūpes sistēmu. Ļoti daudzi no viņiem dzīvo labāk, var atļauties vairāk nekā nodokļu maksātāji. Kad pienāks pensija, nodokļu nemaksātāji skaudīgi rādīs ar pirkstu uz tiem, kuri saņems vairāk, kuri darba gados maksājuši savu sociālo nodokli. Un viņiem būs jāklausās – kas tad tev, tev jau tā lielā pensija! Ironiski un reizē stulbi! Kāpēc gan jāklausās kāda negodīga valsts iedzīvotāja runas!

Dīvains šķiet daža politiķa pārmetums Valts ieņēmumu dienestam, ka tas nedomājot par cilvēkiem un visiem nedodot dīkstāves pabalstu, bet tikai nodokļu maksātājiem. Un atkal uz maksātāju rēķina! Saprotu, visiem klājas grūti. Vienu gan neapjēdzu, vai tiešām kultūras cilvēki dzīvo nabadzīgi, vien no rokas mutē? Krīze ar ierobežojumiem ir tikai mēnesi. Un jau bads bez cerībām uz nākotni, tā publiski izskan.
Valsts ir gatava un glābj. Katru. Izskanējis, ka tagad nodokļu nemaksātāji sapratīs, cik svarīgi maksāt nodokļus, un to darīs. Kaut nu tas nebūtu sirreāls sapnis, bet redzēts naktī no ceturtdienas uz piektdienu, kad nosapņotais piepildās.

Ikviena krīze vispirms prasa no katra izpratni un pašatdevi. Vieglāk nīkt mājās, rakstīt petīcijas, pieprasījumus, apelēt pie sabiedrības, tātad arī valsts godaprāta, nevis mēģināt ko darīt paša labā. Kurš skaļāk kliedz, to sadzird. Un, ja vēl prot gudri dažādās toņkārtās murrāt savu sāpi, kā nepalīdzēt! Un teikts taču – lūdziet , un jums tiks dots. Tiesa, šais laikos ar lūgšanu nepietiks, uzstājīgi, informējot sabiedrību, jāpieprasa.
Skaidrs ir viens – lai arī kad kroņvīruss atstās Latviju un teorētiski kroņkrīze beigsies, valsts kase būs tukša. Dodot katram, kam kādubrīd grūti, tiek nonivelēta atbildība pašam par sevi, savu ģimeni, dzimtu. Vai tiešām esam tik bagāti, lai kā ASV katram piešķirtu noteiktu naudas summu dzīvošanai? Varbūt krīze liks aizdomāties par vērtībām, kurām mūžs ilgāks vismaz par nedēļu vai vienu sezonu? Nevis fabrikās radītām viendienītēm.

Politiķi vētī, kam šodien dot, kam rīt. Un katru dienu vēl kāds aizmirstais, citādāk nosauktais, tāds, kurš nav kvalificējies, atgādina, ka arī pelnījis valsts naudu. Un lēmēji, devēji strīdas, cik kuram dot. Tas, kurš aizstāv valsts naudas maku, šodien tiek saukts par necilvēcīgu, viņam trūkst līdzcietības un vēl daudz kā cita. Tie, kam tagad jāiet pensijā, jau tiek brīdināti, lai nesteidzas. Uzkrājumi pensiju līmeņos krītas.

Visiem grūti. Saprotu solidaritāti, bet kāpēc vienmēr viss notiek uz to rēķina, kuri godīgi maksā nodokļus. Varbūt varētu vismaz kādu bonusiņu mūža nogalē piešķirt! Piemēram, ikmēneša goda pabalsts kā kārtīgam nodokļu maksātājam. Uz to, ceru, būtu grūti pretendēt negodprātīgajiem.
Tā ir, kroņkrīze liek kustināt smadzenes. Visādas domas jaucas pa galvu. Arī par naudu. Tās tērēšanu, uzkrāšanu, taupīšanu. Un mūsu dzīvošanu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
26

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
18

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
25

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Katram sava loma

12:16
13.04.2024
28

“Īstais teātris ir dzīve,” secina aktrise Džūlija Lamberte (attēlo Vija Artmane) filmā “Teātris”. To sapratuši un lieliski izmanto televīzijas ļaudis, veidojot realitātes šovus, kas nudien bieži vien ir interesantāki un saistošāki par daudzām filmām un pat teātra izrādēm. Ja nu neinteresē šovi, ne mazāk saistoša ir politiskā skatuve, kas liek gan vilties, gan pasmieties, gan […]

Dažādas intereses vienā laivā

08:15
10.04.2024
25

Cik nav dzirdēta darba devēju neizpratne, ne sūkstīšanās, ka darbinieki prot pagarināt brīvdienas, vasarā atvaļinājumus. To izdara saslimstot un saņemot naudu gan no darba devēja, gan valsts. Uzņēmēji gadiem runā, ka ir cilvēki, kuri iemanījušies izmantot darbnespējas lapas, lai atpūstos. It kā jau – kas tur slikts, katram veselība ir tāda, kāda nu ir, un […]

Uz kuru pusi spert soli

09:54
08.04.2024
35

Nākamajā nedēļā pašvaldība izsolīs Ungurmuižas nomas tiesības. Tik nozīmīga kultūrvēstures objekta nodošana nomā Cēsu novadā vēl nav bijusi. Ir pieredze ar Ruckas muižu Cēsīs, taču tas gluži nav tas, ko gaida Ungurmuižas gadījumā. Ruckas muižas kompleksu izsolīja bezatlīdzības lietošanā, lai tur turpinātu attīstīt mājvietu radošajām industrijām. Prasība – nodrošināt rezidēšanas iespējas kultūras, vides, aprites ekonomikas […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
25
3
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
16
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
26
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
41
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi