Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Piesātinātais 1.maijs

Jānis Gabrāns
18:09
04.05.2021
5

Tā nu sagadījies, ka maija pirmā diena vēsturiski ir ļoti piepildīta. Kalendārā rakstīts – Darba svētki, Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas diena, un vēl jāatceras, ka 2004.gada 1.maijā Latvija tika uzņemta Eiropas Savienībā.

Senākie svētki ir Darba svētki, to vēsture sākās 1888. gada 1. maijā Amerikā, kad tur pasludināja, ka strādnieku darba laiks nevar būt ilgāks par astoņām stundām. Starptautiski diena zināma kā darbinieku solidaritātes diena, kurā vairāk tiek pievērsta uzmanība, piemēram, nodarbinātības problēmām un darba tiesībām.

Te vērts pieminēt, ka Darba likums, kas stājās spēkā 2002.gada 1.jūnijā, ir visu laiku skatītākais tiesību akts vietnē likumi.lv.

Ja domājam par darba ņēmēja tiesībām, vispirms nāk prātā arodbiedrības, kas cīnās par tām. Pēdējā laikā vairāk dzirdam par izglītības darbinieku arodbiedrību LIZDA, kam, kā apliecina Cēsu starpnovadu arodorganizācijas priekšsēdētāja Ausma Klētniece, pandēmijas laikā tiešām darba kļuvis vairāk: “Visu laiku notiek cīņa par skolotāju apmaksātajām stundām, pārstrādātajām stundām, par konsultāciju laikiem – apmaksāt tos vai ne, un daudz citu jautājumu. Neskaidrības rodas arī ar saraustīto darba formu – attālināti vai klātienē -, kas dažkārt mainās pa nedēļām. Par to vajadzētu domāt Izglītības un zinātnes ministrijai, taču pašlaik šīs problēmas ir uz arodbiedrības pleciem, jo tieši pie tās pirmām kārtām vēršas pedagogi. Visos līmeņos notiek sarunas par nevienlīdzības novēršanu attiecībā uz pirmsskolas izglītību, jo šo iestāžu pedagogu algas daudz mazākas nekā skolās. Ja valdība neradīs nekādu atbalstu, būsim gatavi sākt streika procedūru, jo jau gadiem tiek solīts, ka arī šo līmeni pārņems valsts, bet tas joprojām ir uz pašvaldību pleciem.”

A. Klētniece atzīst, ka valdībai esot zināma bijība pret arodbiedrību, pedagogiem, jo viņu skaits liels. Lai arī varētu likties, ka pedagogi šajā ziņā vienoti, Cēsu starpnovadu arodorganizācijā iestājušies tikai 53 procenti no kopējā pedagogu skaita, pārējie cer, ka arodbiedrība labumus izcīnīs arī viņiem. A. Klētniece gan norāda uz Polijas pieredzi, kur panākts, ka arodbiedrības izcīnītais pienākas tikai arodbiedrības biedriem.

1.maijs Latvijas valstij īpaši nozīmīgs arī tāpēc, ka šajā datumā pirms 101 gada tika sasaukta Latvijas Republikas Satversmes sapulce, kas izstrādāja un 1922. gadā pieņēma valsts pamatlikumu – Satversmi, kura nosaka katra valsts iedzīvotāja demokrātiskās tiesības – tiesības uz izglītību, veselības aprūpi, darbu.

Valsts prezidents Egils Levits pērn šajā dienā norādīja, ka Satversmes sapulce piepildīja latviešu politisko un sabiedrisko darbinieku sapni: “Viņu plānos par Latvijas nākotni allaž klātesoša bija Satversmes sapulces ideja, ka visi Latvijas pilsoņi paši varētu ievēlēt savus priekšstāvjus valsts nākotnes izlemšanai. Satversmes sapulces vēlēšanas apliecināja, ka valsts sagatavošanas darbs ir izdevies un Latvija ir tapusi uz visiem laikiem kā latviešu valstsgribā sakņota stipra valsts. Satversmes sapulce noteica, ka Latvija būs patstāvīga un neatkarīga republika ar demokrātisku valsts iekārtu, kurā suverēnā vara pieder Latvijas tautai. Latvijas valsts ir visu tās pilsoņu kopējā lieta, kopējā atbildība un kopējā līdzdalība. Tā to redzēja Satversmes sapulce pirms gadsimta, un tā mēs to redzam arī šodien.”

Pilsoņu kopējā lieta bija arī atbalsts valsts dalībai starptautiskajās organizācijās NATO un Eiropas Savienībā, kas rezultējās 2004.gadā. Jau 17 gadus esam vienotā Eiropas saimē, kur tiecāmies būt jau Atmodas laikā, tomēr ikdienas sarunās ik pa laikam izskan, ka no tā ir tikai sliktais, un Saeimas vēlēšanās allaž ir kāda partija, kas programmā ieraksta vēlmi pārskatīt dalību ES.

Tā laikam ir, ka, labi dzīvojot, šķiet, mēs arī paši to varētu. Pretinieki saka, ka, lūk, mums jāmaksā nauda ES budžetā, nepasakot, ka par katru iemaksāto eiro Latvija atgūst vidēji četrus eiro. Esam piemirsuši rindas uz robežām, muitas, jo par ikdienu kļuvusi brīva personu, preču un pakalpojumu kustība. Ieguvumu uzskaitījumu varētu turpināt, protams, tas uzliek pienākumus, zināmus ierobežojumus, bet, saliekot visu svaru kausos, ieguvumu noteikti ir vairāk.

Šobrīd uzsākas konceptuāla diskusija par ES nākotni, “Konference par Eiropas nākotni” ar mērķi atklāt plašu sabiedrisku apspriešanu un dot Eiropas Savienības pilsoņiem iespēju veidot vīziju par to, kā Eiropa izskatīsies nākotnē – pēc 10 un 20 gadiem.

Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde norāda, ka nav iespējams runāt par Eiropas Savienības nākotni bez tiem, kas tajā dzīvos – mūsdienu jaunatnes: “Pašreizējā Eiropas nākotnes konferences organizēšana nepietiekamu uzmanību pievērš jauniešu iesaistei. Ir svarīgi paaugstināt jauniešu informētību par Eiropas Savienības aktualitātēm, kā arī reāli iesaistīt jauniešus kā galveno ieinteresēto personu turpmākās Eiropas darba kārtības noteikšanā konferences par Eiropas nākotni ietvaros.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
34

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
17

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
59

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
53

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
29

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
32

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
22
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
35
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
19
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
32
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi