Sestdiena, 20. aprīlis
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Meija

Pavasarī uz priekšu, rudenī atpakaļ

Sarmīte Feldmane
07:36
29.03.2018
5

Gluži kā mīkla, kuru viegli atminēt. Nedēļas nogalē taču kārtējā pulksteņu pārgriešana. Par to divreiz gadā sabiedrībā raisās diskusija. Un tā jau gadiem. Viedokļi pretēji – vajag vai nevajag -, vienaldzīgo maz. Tā spriež ne tikai Latvijā, arī citās Eiropas Savienības valstīs, kur rīko aptaujas, raksta petīcijas.

Eiropas Parlaments (EP) arī saņēmis iedzīvotāju iniciatīvas, kas prasa izbeigt pulksteņa rādītāju griešanu divreiz gadā jeb pāreju uz vasaras laiku. EP deputāti pieņēma rezolūciju, kurā aicina rūpīgi izvērtēt ziemas un vasaras laika maiņas lietderību un, ja nepieciešams, pārskatīt attiecīgos noteikumus. Balsojums gan vēl nenozīmēs tūlītējas izmaiņas, jo vienotu pāreju uz ziemas un vasaras laiku regulē pirms 17 gadiem pieņemta direktīva. Bet arvien skaļākie dalībvalstu iedzīvotāju aicinājumi varētu likt Eiropas Komisijai (EK) rosināt izmaiņas.

EP deputāti, kuri atbalstīja pār­ejas uz vasaras laika atcelšanu, viedokli argumentēja ar pētījumiem par negatīvo ietekmi uz dzīvniekiem, maziem bērniem un veciem cilvēkiem, kā arī veselību un satiksmes drošību. Viņi norādīja, ka palielinās infarktu skaits, sirdsslimības, veidojas nogurums un depresija. Miega trūkums ir viens no iemesliem, kādēļ pēc pār­ejas uz un no vasaras laika pieaug arī uz autoceļiem bojāgājušo cilvēku skaits. Deputāti skaidroja, ka ir veikts pietiekami daudz pētījumu un laika maiņa mūsdienās kļuvusi par bezjēdzīgu un nav nepieciešama.
Eiropas Savienībā pāreja uz ziemas un vasaras laiku notiek vienoti jau kopš 2001.gada. Pamatojums – tas ļauj ietaupīt dienasgaismu, tērēt mazāk elektrības un kāpināt darba produktivitāti. Tomēr arvien biežāk ES valstīs dzirdamas balsis, kas aicina no pulksteņa rādītāju grozīšanas atteikties.

Somijā pērnvasar 70 tūkstoši iedzīvotāju parakstīja petīciju. Iniciatīvai pārtraukt pāreju uz vasaras laiku ir liels atbalsts arī Somijas parlamentā. Atteikšanos no pārejas uz vasaras laiku ES apņēmusies lobēt arī Somijas valdība. Somi pulksteņa grozīšanā nesaskata lielu labumu. Somija ir viena no valstīm, kas atrodas vistālāk uz ziemeļiem. Pašos valsts ziemeļos saule vasarā nenoriet 73 dienas pēc kārtas, bet ziemā Lapzemē saule neuzlec 51 dienu pēc kārtas.

Arī Lietuvas parlaments pērnā gada nogalē pilnvarojis valdību sākt sarunas ar EK par to, vai ziemas un vasaras laiku regulējošā direktīva joprojām ir vajadzīga. Sabiedriskās domas aptaujā pret “pulksteņa grozīšanu” iebilduši 79 procenti Lietuvas iedzīvotāju.
Parakstu vākšana par atteikšanos no pulksteņa rādītāju grozīšanas iesniegta arī Latvijas sabiedrisko iniciatīvu portālā “manabalss.lv”. Tās autori gan, pretēji Somijas iedzīvotājiem, rosina visu gadu saglabāt tieši vasaras jeb dienasgaismas taupīšanas laiku. No iesniegšanai Saeimā vajadzīgajiem 10 000 parakstiem vakar bija savākti 3828.

EK ik pa laikam aptaujā dalībvalstis par pāreju uz vasaras laiku. Pēdējā aptauja bija pirms trim gadiem. Toreiz Latvijas Eko­nomikas ministrijas mājaslapā aptauju aizpildīja mazliet vairāk nekā seši tūkstoši respondentu, no kuriem trīs ceturtdaļas noraidīja laika maiņu. Balstoties uz šo sabiedrības viedokli, Ekono­mi­kas ministrija EK sniedza viedokli, ka pie nosacījuma, ja ES šāds vienotais regulējums tiktu atcelts, tad Latvija varētu izvērtēt iespēju palikt vasaras laika joslā. Bet tur tomēr būtu jāveic plašāks izvērtējums, vai tas ir korekti vai nav, jo tā Latvija mākslīgi mainītu sava ģeogrāfiskā izvietojuma laika joslu.

Kā galvenos trūkumus ministrijas aptaujā iedzīvotāji min dabisko bioritmu traucējumus, kas ietekmē darba izpildes kvalitāti un efektivitāti, savukārt kā ieguvumus – garākus vakarus saules gaismā un elektroenerģijas ietaupījumu. Katrai nozarei ir savs viedoklis. Veselības nozares pārstāvji norādījuši, ka papildu gaisma pēcpusdienās veicina gan psiholoģisko veselību (depresijas u.c. profilakse), gan fizisko veselību – D vitamīna sintēze, kā arī garākas gaišās vakara stundas palielina iespēju iedzīvotājiem nodarboties ar dažādām fiziskajām aktivitātēm svaigā gaisā. Vien­laikus norādīts, ka atsevišķiem cilvēkiem laika maiņa rada disbalansu fizioloģiskajā diennakts ritmā un var izraisīt miega traucējumus, kam savukārt ir ietekme uz uzmanību un modrību, jūtīgāk laika maiņa ietekmē cilvēkus ar psihiskās veselības traucējumiem. Lauksaimnieki skaidrojuši, ka putnkopībā un piena lopkopībā laika pāreja nedaudz negatīvi ietekmē produktivitāti, jo laika nobīde, gadā periodiski pārejot uz atšķirīgiem laikiem, rada adaptācijas grūtības dzīvniekiem. Sa­vukārt komersanti norādījuši, ka svarīgi ir nodrošināt vienotu laika maiņu pēc iespējas vairāk valstīs, jo pretējā gadījumā rodas sarežģījumi pārrobežu darījumos.  ES pāreju uz vasaras laiku nosaka direktīva. Vasaras laika sākums un beigas ir vienoti visām ES dalībvalstīm. Arī atsakoties no tās, visā ES būtu saglabājams saskaņots laika režīms, teikts rezolūcijā.
Gadi iet, diskusijas, vērtējumi, spriešana turpinās. Visticamāk, rudenī atkal griezīsim pulksteņus, nu gan jau arī nākampavasar. Lai ko mainītu, birokrātijas ritenis griežas ļoti lēni.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
41

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
36

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
22

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
29

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Katram sava loma

12:16
13.04.2024
30

“Īstais teātris ir dzīve,” secina aktrise Džūlija Lamberte (attēlo Vija Artmane) filmā “Teātris”. To sapratuši un lieliski izmanto televīzijas ļaudis, veidojot realitātes šovus, kas nudien bieži vien ir interesantāki un saistošāki par daudzām filmām un pat teātra izrādēm. Ja nu neinteresē šovi, ne mazāk saistoša ir politiskā skatuve, kas liek gan vilties, gan pasmieties, gan […]

Dažādas intereses vienā laivā

08:15
10.04.2024
26

Cik nav dzirdēta darba devēju neizpratne, ne sūkstīšanās, ka darbinieki prot pagarināt brīvdienas, vasarā atvaļinājumus. To izdara saslimstot un saņemot naudu gan no darba devēja, gan valsts. Uzņēmēji gadiem runā, ka ir cilvēki, kuri iemanījušies izmantot darbnespējas lapas, lai atpūstos. It kā jau – kas tur slikts, katram veselība ir tāda, kāda nu ir, un […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
30
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
27
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
42
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi