Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Pasaules epidemioloģiskās sagatavotības diena – 27.decembris

Anna Kola
06:55
02.01.2023
3

2019.gada izskaņā Ķīnā sākās koronavīrusa “Covid-19” izplatība. Katrs noteikti atceras trauksmes pilno sekošanu ziņām par to, cik drīz arī Eiropā un Latvijā parādīsies pirmie saslimšanas gadījumi.

Citviet Eiropā koronavīrusa izplatība strauji palielinājās jau 2022.gada sākumā, pie mums pirmais gadījums tika reģistrēts 2.martā.

Atceros, kā katru dienu ar tuviniekiem sekojām ziņām un šaus­minājāmies par jaunatklāto gadījumu skaitu Latvijā, kas, šķiet, sākumā nepārsniedza divciparu skaitli. Taču neziņa par jauno vīrusu, baisie sižeti no Ķīnas, Itālijas un citām pasaules valstīm, kur slimnīcās redzami sasirgušie pie plaušu ventilēšanas aparātiem, medicīnas personāls apkārt skafandros, radīja arvien augošu panikas sajūtu.

Cik daudz gan informācijas – derīgas un nederīgas, patiesas un aplamas – tolaik pārpludināja internetu. Citi ieteica dezinficēt pilnīgi visu, ko no ārpasaules ienesa mājās, tai skaitā pārtikas produktus un to iepakojumus. Neslēpšu, pati šajā laikā ar dezinficējošiem šķīdumiem nopūtu katru no ārvalstīm saņemto pirkumu paciņu, katru “Amazon” kasti pārliecībā, ka noteikti uz katras sēž vismaz pa pāris vīrusa adatainajai bumbiņai.

Raugoties atpakaļ, tas viss šķiet muļķīgi, jo esam pārcietuši pandēmiju, un lielākā daļa no mums, gan vakcinētie, gan tie, kas objektīvu iemeslu vai savas pārliecības dēļ spītīgi turējās vakcinācijai pretī, ar vīrusu esam saskārušies un izslimojuši, cits vieglākā, kāds ne tik vieglā formā. Tomēr “Covid-19” joprojām lidinās gaisā starp mums. Skolās joprojām ar regularitāti tiek izdalīti ātrie “Covid-19” antigēna testi, mediju ziņās ik dienu arvien parādās jauni Slimības profilakses un kontroles centra (SPKC) paziņojumi par apstiprinātajiem saslimšanas gadījumiem. Tomēr tās panikas, kas valdīja 2020.gada sākumā, noteikti vairs nav. Jācer, šis murgs mums visiem ir aiz muguras un “Covid-19” maskošanās, dezinficēšanās un attālināto procesu periods būs iegūlis vēstures lappusēs.

Šī gada pirmajā pusē vakcinācijas aptvere bija sasniegusi jau 80 % atzīmi, un daudzi izmantoja iespēju doties veikt balstvakcināciju. Lai arī netrūkst vakcīnskeptiķu, tomēr vai bez šiem medicīniskā progresa un zinātnes sasniegumiem pasaule būtu varējusi tomēr tik salīdzinoši ātri atgūties un izķepuroties no pandēmijas jūga? Diezin vai.
Lai arī kā mūsu valsts valdība, kuru vēlētājiem, kas paši faktiski šos cilvēkus pie valsts vadības grožiem iebalso, gribētos nozākāt par to, kā pandēmijas laiks aizvadīts, tomēr, liekas, esam tikuši cauri sveikā samērā veiksmīgi, salīdzinot ar citu valstu pieredzi, tai skaitā Itālijas dramatisko saslimstību un mirstību pandēmijas sākumposmā.
2020.gada 27.decembrī pirmoreiz notika Starptautiskā epidemioloģiskās sagatavotības diena ar mērķi vērst uzmanību epidēmijām pasaulē. Tieši “Covid-19” pandēmija parādīja, ka daudzās pasaules valstīs veselības aprūpes sistēmā ir milzīgi robi, slimnīcām trūka gultu, plaušu ventilēšanas iekārtu, bija medicīnas darbinieku trūkums, lai tiktu galā ar milzīgo pienākumu gūzmu. Bija brīdis, kad sāka trūkt pat roku dezinficēšanas šķīdumu un ķirurģisko masku. Lai vai kā, vairākus mēnešus analizējot pandēmijas norises un datus, daudzi eksperti izteica viedokli, ka “Covid-19” straujā un plašā izplatība būtu varējusi tikt ierobežota daudz savlaicīgāk, ja pasaule būtu bijusi gatava šāda mēroga pandēmijai.

27.decembri kā Pasaules Epidemioloģiskās sagatavotības dienu Apvienoto Nāciju Organi­zācijas Ģenerālā asambleja ieviesa, lai uzsvērtu, cik svarīga cīņā ar jebkuru epidēmiju ir preventatīvas darbības un vispārēja sagatavošanās, kā arī starptautiska sadarbošanās. “Covid-19” pandēmija iezīmēja nepieciešamību strādāt pie atsevišķām sistēmām, kas spētu novērst, laikus pamanīt un prognozēt, kā arī dot atbildes triecienu šādu infekciozu slimību izplatības gadījumos.

““Covid-19” vīrusa pandēmija ir cilvēces traģēdija. Tomēr šī pandēmija arī radījusi iespēju kā mūsu, tā nākamajām paaudzēm. Iespēju atjaunot un no jauna celt vienlīdzīgāku un vieglāk uzturamu pasauli,” tā par šo atzīmējamo dienu teicis Antonio Gutjeress, Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālās asamblejas ģenerālsekretārs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
14

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
39

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
20

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
61

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
59

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
31
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
38
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
38
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi