Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Partijām gribas naudu

Jānis Gabrāns
14:36
30.10.2019
1

Viena no pēdējā laika aktualitātēm, kas izpelnījusies plašu sabiedrības uzmanību, ir iecerētie grozījumi “Politisko organizāciju (partiju)
finansēšanas likumā”, kas paredz no 2020.gada 1.janvāra būtiski palielināt valsts budžeta finansējumu politiskām partijām.

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” tika iesniegta iniciatīva atlikt partiju finansējuma pieaugumu līdz nākamās Saeimas ievēlēšanai, nedēļā un dažās dienās tika savākti nepieciešamie 10 000 paraksti, lai iniciatīvu iesniegtu Saeimā.

Iniciatīvas iesniedzējs Jānis Jēkabsons norāda, ka likumprojekts tiks skatīts Saeimā steidzamības kārtībā kopā ar valsts budžetu, kas nozīmē, ka kvalitatīvām diskusijām nebūs atvēlēts pietiekami laika: “Lai arī likumprojekta mērķis ir mazināt politisko partiju atkarību no sponsoriem, uzskatām, ka šāda sasteigta, uz jau esošo Saeimu attiecināma kārtība neveicinās sabiedrības uzticību valsts pārvaldei, iznīcinās politisko konkurenci starp Saeimā ievēlētajām un citām partijām, kā arī būtiski samazinās jaunu politisko spēku ienākšanu politikā. Uzskatām, ka nepārdomāta, tikai divos lasījumos steidzamā kārtā virzītā iniciatīva par finansējuma palielināšanu politiskām partijām, nevērtējot citas būtiskas prioritātes un likumos noteiktās saistības, neliecina par atbildīgu attieksmi pret nodokļu maksātāju naudu. Turklāt, balsojot par finansējuma palielināšanu pašiem sev, jau sākot ar nākamā gada 1.janvāri, nesagaidot jaunas Saeimas vēlēšanas, politiķi riskē nonākt interešu konfliktā, kas degradēs politisko vidi Latvijā. Kamēr nav izpildīti vēlētājiem dotie solījumi, kamēr netiek pildīti likumos paredzētie pienākumi paaugstināt algu pedagogiem un medmāsām, politiskās partijas nedrīkst pašas sev piešķirt avansu uz vēlētāju uzticības rēķina. Demokrātijas vārdā aicinām apturēt šī likumprojekta virzību un atgriezties pie kvalitatīvām diskusijām partiju finansēšanas modeļa pilnveidošanai!”

Politologs Filips Rajevskis, lūgts komentēt lielo aktivitāti, norāda, ka tas bija sagaidāms, jo šajā laikā uzmanības centrā ir vairākas lietas: veselības finansējums, izglītības finansējums un partiju finansējums. “Starp šīm izvēlēm ir skaidrs, kura izvēle gūs lielāku sabiedrības ievērību. Lemjot par finansējuma palielināšanu sev, nepildot solījumus citās jomās, savākt desmit tūkstošus parakstu nebija grūti.

Varbūt politiķi saprot, ka šis nav īstais brīdis par to runāt, bet viņi arī baidās, ka, pieņemot šos grozījumus ar novēlošanos, viņi paši neievēros šos likumus, tāpat kā tas noticis medicīnas darbinieku gadījumā. Jo pirms vēlēšanām kāds koalīcijas partneris, populistisku apsvērumu vadīts, var pateikt, ka to tomēr nevajag. Tāpēc šis ir brīdis, kas jāizmanto, un, protams, ka partijām gribas naudu,” saka politologs.

Uz jautājumu, vai opozīcijas partijas šobrīd nevar savākt bonusa punktus, nostājoties pret šiem grozījumiem, F. Rajevskis atbild ar pretjautājumu: “Vai tad viņi nesaņem šo naudu? Neesam dzirdējuši, ka opozīcija ļoti skaļi iebilstu. Jā, ir pa kādam iebildumam, bet kopumā tos dzird maz, tāpēc var teikt, ka politiskās opozīcijas šim jautājumam nav, ir tikai sabiedrības opozīcija.”

Viņš piekrīt, ka nepieciešams sakārtot partiju finansēšanas jomu un kopumā nav sliktākais lēmums partijas finansēt no valsts: “Taču lietām jābūtsabalansētām, viss jāskatās kopumā. Viens ir no budžeta piešķiramā nauda, otrs – kur to drīkst tērēt, trešais – atbildība par politiku, ko partijas veido. Pašreiz ir sajūta, ka šī atbildība kaut kur izkūpējusi. Tad vēl, cik drīkst ņemt no privātajiem, kāda atbildība par to, ja nauda no privātajiem tiek ņemta nelegāli, vai gadījumos, ja politiķi iesaistās karteļos. Jāsaprot, ka nevienu karteli nevar izveidot bez politiskās pat­ronāžas.”
Kādā intervijā politoloģe, domnīcas “Providus” direktore Iveta Kažoka norādījusi, ka nav pareizi partijām Latvijā dot tikpat lielu finansējumu cik Lietuvā un Igaunijā, nesagaidot tikpat lielu biedru skaitu. Abās kaimiņvalstīs lielākajām politiskajām partijām ir 15–20 tūkstoši biedru, savukārt Latvijā tās nespēj pulcēt vairāk par dažiem tūkstošiem.

Filips Rajevskis gan norāda, ka modernajā politikā daudzskaitlīgas partijas ir vakardiena: “Partijas šobrīd vairāk ir interešu kopas, kuras pārstāv cilvēkus ar vienotu izpratni par politiskajiem, ideoloģiskajiem priekšstatiem. Daudz svarīgāks ir nevis partijas biedru skaits, bet tas, kā politiķi tur solījumus. Lai nav situācija kā pēc pēdējām vēlēšanām, kad politiķi solīja vienu, bet dara otru. Tas grauj uzticību politiskajām partijām, un nav nozīmes, vai tajā ir 500 vai 5000 biedru.”

Politologs ir pārliecināts, ka šo grozījumu pieņemšanu tomēr neatliks, lai kāda ir sabiedrības ažiotāža: “Ir divas versijas – to pieņems piedāvātajā versijā vai ieviesīs kādu pakāpeniskumu finansējuma atvēlēšanā. Proti, maksimumu nepiešķirs no nākamā gada, bet, ik gadu pakāpeniski palielinot, maksimumu sasniegs pēc nākamajām Saeimas vēlēšanām.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
34

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
16

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
58

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
52

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
29

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
32

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
15
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
35
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
19
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
31
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi